Active Beauty
Egyszerűen ellazulni a gyógynövények segítségével
olvasási idő: min

Egyszerűen ellazulni a gyógynövények segítségével

Gyógynövényekről szóló sorozatunk harmadik része következik: megtudhatja, hogyan hűtse le magát nyáron a gyógynövények erejével, és természetes recepteket is adunk stressz, nyugtalanság és alvászavarok ellen.

Hála az égnek, végre itt a nyár! Ám a magas hőmérséklet nagyon kimerítő is lehet. A szokatlan hőség több munkára kényszeríti a szívet és a keringési rendszert, mivel az erek kitágulnak, hogy a hőt a bőrön keresztül levezethessék. Meg is érezhetjük a hatását: fáradtság, alváshiány, fejfájás, összpontosítási problémák és szédülés nehezíti ilyenkor az életünket. A nyár? Igazán kimerítő!

Reggel nehéz felkelni az ágyból, délután elfogja az álmosság, ennek ellenére éjjel általában különösen rosszul és felületesen alszik. Ráadásul a hőség ilyenkor sem enyhül. Nem, a keringési problémák nem tesznek különösebben lelkessé.

Elsősegély a keringési rendszernek

Szerencsére van néhány egyszerű recept, amelyekkel visszanyerheti a lendületét. Ideális, ha az alacsony vérnyomás megemelésére és a kedélye javítására a különösen forró nyári napokon reggeltől estig langyos gyógyteát kortyolgat. Hatásos keverék a csipkebogyó, citromfű, menta, galagonya, cickafark és közönséges vasfű elegye. Esténként, esetleg reggelente is segíthet egy langyos fürdő. Adjon a fürdővízhez egy liter rozmaringteát vagy tíz csepp rozmaringolajat. Szintén hűsítő hatású, ha napközben időnként néhány evőkanálnyi, vízzel feloldott galagonyaszirupot fogyaszt.

Természetesen ellazulni

Golgotavirág
A golgotavirág kúszónövény, Dél-Amerikából ered, és 350 évvel ezelőtt spanyol hittérítők terjesztették el Dél-Európában a Földközi-tenger menti országokban. A golgotavirág nemcsak gyönyörű, de segít a nyugtalanság, ingerlékenység, feszültség és alvászavarok kezelésében is. Enyhíti a funkcionális gasztroenterológiai betegség tüneteit is. Teához öntsön egy csésze (150 ml) forrásban lévő vizet egy púpozott teáskanál szárított golgotavirágra. Tíz perc múlva szűrje le, és naponta 3 csészével igyon belőle, hogy csillapítsa a nyugtalanságot.

Macskagyökér
Számtalan módon felhasználható, a macskagyökér ezért a középkorban csodaszernek számított. Angolul ezért a köznyelv „all-heal”-nek is nevezi. A népi gyógyászatban a macskagyökér az egyik legnépszerűbb szer nyugtalanság, idegi gyengeség, álmatlanság, szapora szívverés és görcsös gyomor-bél rendszeri bántalmak kezelésére. Különféle adagolásban kapható – megvehetjük tinktúra, drazsé vagy tea formájában is.

Komló
A komló nem csak a sör keserű ízéért és tartósságáért felel. A nőivarú komlót főleg valeriána (macskagyökér) gyökérrel, citromfűlevéllel, golgotavirággal és zabbal kombinálva használják altató előállítására. Bizonyítottan hatásos könnyebb alvásproblémák enyhítésére. A biopiacokon árusított komlópárnák azonban nem mindig ideálisak az alváshoz, mert enyhe kedélyjavító hatásuk is lehet.

Közönséges orbáncfű
Ez a növény a népi gyógyászat egyik legfontosabb gyógynövénye. Lazító, nyugtató és kedélyállapot-javító hatású. Több tanulmány után, amely a közönséges orbáncfüvet a hagyományos antidepresszánsokkal hasonlította össze, a hagyományos orvostudomány is elismerte ezt a régi gyógymódot. Az orbáncfüvet hosszabb ideig, legalább négy–hat héten át kell szedni. A nagyobb adagok hatására megnőhet a bőr fényérzékenysége, különösen a világos bőrű embereknél.

Citromfű
A fűszernövény Ázsia trópusi vidékeiről származik, főleg a thai konyhában és teakeverékek készítéséhez használják. Az ázsiai citromfűből vízgőz-desztillációval kinyert citronellaolaj hasonló összetételű, mint az eredeti (árvacsalánfélékhez tartozó) citromfűolaj. Enyhíti a nyugtalanságot, az idegi eredetű és a gyomor-bél rendszeri panaszokat. Bizonyítottan hatásos a citronellaolajos „háromnegyedes fürdő”, amelyben 10–20 percre ajánlatos a mellkasig elmerülni.

Természetes alvás

Megnyugtatás

Az alvászavarok nem csak az érintetteknek kellemetlenek: teljesítménycsökkenéshez, fokozott idegességhez és legyengült immunrendszerhez vezethetnek. Nyáron a hőség és az alacsony vérnyomás miatt ezek a problémák tovább súlyosbodhatnak. Sok ember szed ezért esténként altatókat. Az altatóknak azonban számos mellékhatásuk van, és nem is oldják meg az elalvás problémáját.

A kiegyensúlyozott életmód és a különböző relaxációs technikák mellett vannak gyógynövények, amelyeknek már őseink is értékelték nyugtató és álmosító hatását. A legismertebbek közé tartozik a macskagyökér és a komló. Ez a két növény hatásos idegesség és alvászavarok esetén. Az altatókkal szemben nem okoznak függőséget és napközben nincs altató hatásuk.

Enyhe hatóanyagok

A macskagyökér ideális szer az idegességre. A növény kivonata napközben nem álmosít, csak ellazít. Este pedig a macskagyökér segít az elalvásban, de nem tesz függővé.

Hatóanyagai az úgynevezett lignánok, amelyek az emberi szervezet bizonyos receptoraihoz kapcsolódnak és hasonlóan működnek, mint a szervezetben jelen lévő adenozin, egy olyan molekula, ami elálmosít. A legegyszerűbb, ha macskagyökérteát iszunk. Ám ennek sajátos illata van, amit nem mindenki szeret.

Ebben az esetben drogériában vásárolhatunk macskagyökér-kivonatot. Tabletta formájában is kapható, amit lefekvés előtt sok vízzel kell bevenni. Fontos tudni: a macskagyökér és a komló nem azonnali hatású csodaszerek. Több hétig kell szedni őket ahhoz, hogy működésbe lépjenek és elérjék a kívánt hatást. Azután már minden rendben lesz az alvással.

Álomra hangoló illatok

Egy nyugtató illatos párna ugyanolyan hatásos, mint az esti tea. A gyógynövényes párna enyhe hatású, ezért használhatják gyerekek is, akiknek este gondot okoz az elalvás.

Jó éjszakát!

Hozzávalók a természetes alvópárnához:

  • A macskagyökér segít ellazulni és száműzni az aggodalmakat. A gyökerét és a virágát is használják párnákhoz.
  • A közönséges orbáncfű nemcsak felvidít és elűzi a lehangoló gondolatokat, hanem az idegeinket is erősíti.
  • A levendulavirág egyensúlyba hoz, illata segít távol tartani a nyugtalanító gondolatokat, javítja az alvás minőségét.
  • A fekete üröm virága és levele enyhíti a szorongást és az idegi eredetű alvászavarokat.
  • Akik jobban kedvelik az illóolajokat: több tudományos kutatás is bebizonyította az illatok nyugtató és stresszcsökkentő hatását. Ezek közé tartozik az ánizs, a bergamott, a fenyőtű, a muskátli, a kamilla, a levendula, a citromfű, a narancs, a pálmarózsa, a keserűnarancs, az ylang-ylang, a rozmaring, a jázmin, a rózsa és a cédrus.

Mentés

Mentés

Mentés

Mentés

Nyugató illatok

Ellazító hatású illóolajok

  • Levendula: Alvászavarok esetén segít, ha a párnánkra levendulaolajat cseppentünk, így nyugodt és kellemes lesz az álmunk.
  • Citromfű: A citromfű illata nyugtató hatással van a testre és a lélekre egyaránt.
  • Ánizs: Enyhe aromája kiegyensúlyozó és stabilizáló hatású.
  • Ylang-ylang (kananga): A rózsához hasonlóan ez az egzotikus illat enyhíti a nyugtalanságot, az idegességet, a kiegyensúlyozatlanságot és az alvászavarokat.
  • Rozmaring: Aromája jókedvre derít, segít a migrén, a stressz és a kimerültség leküzdésében.
  • Jázmin: Stresszes és megterhelő időkben segít. A növény ideális kedélyjavító.
  • Bergamottnarancs: A gyümölcsből kinyert bergamottolaj magabiztossá és bizakodóvá tesz, pozitív hatású. Az olaj nyugtató és csillapító, valamint serkentő hatású is lehet.
  • A legtöbbet a rózsaillatot tanulmányozták, ennek serkentő hatása van az agy limbikus rendszerére. Hatására kedélyjavító hormonok szabadulnak fel. Cseppentsen két-három cseppet egy zsebkendőre, többször szagolja meg, lélegezzen mélyeket. A hatást egy alváskutatásban tanulmányozták a németországi Ruprecht-Karls Egyetemen. Azoknak voltak a legszebb álmaik, akik tiszta rózsaillatot lélegeztek be.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.