Active Beauty
Téli bőrápolás 1×1
olvasási idő: min
Így maradhat ápolt a bőr télen is

Téli bőrápolás 1×1

Odabent túlfűtött irodai levegő, kint a hőmérséklet nulla fok alatt is lehet. A különbség néha a 30 fokot is eléri. A bőrünk jól bebugyolál minket, mi pedig ráhagyjuk az egész munkát. És ez nem könnyű télen. A bőr kiszárad, húzódik, viszket, kipirosodik. Egy idő után pedig már nem érezzük magunkat kényelmesen benne. Megmutatjuk, a téli bőrápolás minden titkát.

Mikor ajánlatos változtatni az ápoláson?

Ősszel. Általában túl későn állunk neki, amikor a bőrt már megviselte az időjárás-változás. Általánosan elmondható, hogy amint a fűtési szezon elkezdődik, érdemes táplálóbb, magasabb lipidtartalmú termékekre váltani.

Melyik a fontosabb: a nedvesség vagy a zsír?

Mindkettő. A legjobb, ha olyan terméket választunk, ami hidratál, emellett lipideket és zsírokat is tartalmaz. Ha a hőmérséklet 8 fok alá süllyed, a bőr abbahagyja a faggyú termelést. Pedig a faggyú felelős a legfelső bőrréteg puhaságáért, ez a védőréteg a külső betolakodókkal szemben. A bőr természetes zsír védőrétege tehát mindig vékonyabb. Amikor a páratartalom csökken, a bőrnek rendszeres nedvesség- és zsírpótlásra van szüksége. Azok az ápoló termékek megfelelőek, amelyek erősítik az úgynevezett hidrolipid réteget. A hidratálókrémek a tág pórusú, zsíros bőrre jók. A száraz bőr magas zsírtartalmú, tartalmas ápolókrémet kíván. A vízbázisú krémek vagy ápoló folyadékok azonban nem valók télre. A bennük lévő víz ugyanis megfagy a bőrön és további károkat okoz.

Hogyan ápolhatom a bőrömet a túlfűtött szobában?

Ha egész nap jól fűtött irodában ül, a szokásos termékek mellett hidratálót is alkalmaznia kell. A legjobb megoldás, ha az elvesztett vízmennyiséget éjszaka nagy hatásfokú hidratálóval pótolja. Ha hosszabb ideig kint tartózkodik, használjon magas zsírtartalmú krémet. Ez ugyanis kellő védőréteget alkot a bőr felszínén.

Használhatom továbbra is a megszokott krémeimet?

A bőrgyógyászok többsége azt javasolja, hogy télen váltogassuk a nappali, illetve az éjszakai krémet.

Mire kell ügyelni a nappali és az éjszakai ápolásnál?

Egy olajalapú gazdag nappali krémmel télen biztosra mehet. Ha a bőr repedezett és érzékeny, további sebgyógyító anyagokra, például B5-provitaminra és aloé verára van szükség. Éjszaka, amikor a bőr regenerálódik, az elvesztett nedvességet kell pótolnunk. A jó éjszakai krém nemcsak remekül hidratál, hanem olyan vízmegkötő aktív alkotórészeket is tartalmaz, mint az urea vagy a hialuronsav. A tápláló olajok – például az avokádó vagy a parlagi ligetszépe – szintén jó megoldást jelentenek.

A tisztító termékeket is le kell cserélni?

Akinek érzékeny a bőre, annak feltétlenül ajánlott a mindennapos tisztítást az évszakhoz igazítania. Ideálisak a bőrnyugtató összetevőket, például kamillát vagy aloé verát tartalmazó gyengéd ápolókrémek és a sminkeltávolítók. Az illatanyagot tartalmazó géleket és az alkoholtartalmú tonikokat jobb, ha hanyagolja télen. Télen ne használjon szappant sem, mert az kiszárítja a bőrt. A víz nem hidratálja a bőrt, mert elpárolog róla a hidegben. A zsíros ápoló termékek viszont megkötik a vizet. Azok a termékek, amelyek aktív összetevőket – pl. glicerint vagy ceramidot – tartalmaznak, megvédik a bőrt a kiszáradástól.

Hanyagoljuk télen a bőrradírozást?

Nem kell teljesen elhagyni, de sokkal kevesebb alkalommal végezzük, valamint alkalmazzunk gyengéd testradírozást. Hetente-kéthetente egyszer elegendő is. Ha a bőrön érdes, piros foltok alakultak ki, akkor a radírozás csak tovább roncsolja a bőr természetes védőrétegét. Sokkal jobb, ha tápláló, hidratáló arcmaszkokat használunk.

Fürdés vagy inkább zuhanyzás ajánlott?

Semmi sem hangzik csábítóbban, mint egy forró fürdő a hideg évszakban. Alapvetően azonban azt mondhatjuk, hogy ajánlatosabb zuhanyozni, és magas krém- vagy olajtartalmú hidratáló tusfürdőt használni. Így a bőr ápolása már a zuhany alatt megkezdődik azzal, hogy a bőr megkapja a szükséges tápanyagokat. Optimálisak a gazdag fürdő vagy zuhanyzóolajok, például a mandula, a jojoba vagy akár a búzafű. Ha azonban nem tud lemondani a forró fürdőről, akkor használja a megfelelő termékeket, például a zsírosító összetevőkkel rendelkezőket.

Apró hasznos tipp: minél melegebb a víz, annál jobban kiszárítja a bőrt. Azért, hogy ne károsítsa a bőr védőrétegét, ne dörzsölje fürdés után a bőrt, hanem csak itassa fel róla óvatosan a vizet a törölközővel. Talán kevésbé élvezetes, de higgye el, a bőre kifejezetten hálás lesz érte. A zsíros testápolók vagy a testolajok ideálisak az ápoláshoz. Ne feledkezzen meg a könyök, a térd, a nyak és a dekoltázs érzékeny bőrének ápolásáról sem. Ne használjon túl sokat a krémből: a téli bőrápolást mindig mértékkel és célirányosan kell végezni, különben a bőr elfelejti, hogyan szabályozza a saját nedvességtartalmát.

Mi a helyzet a cold krémekkel?

A cold krémek különösen tápláló krémek, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak olajat, faggyút és gyakran úgynevezett víz az olajban emulziót is. A név abból jön, hogy miután felkentük a krémet, hűsítő érzést kelt a bőrben, miközben kifejti hatását. A cold krémek ideálisak az érzékeny bőrre. Extra zsírtartalmuk hatásos fegyver a hideg és a nyirkosság ellen. A krémben lévő faggyú ugyanis felgyorsítja a száraz bőr regenerálódását, valamint ellensúlyozza a bőr feszülését és pirosságát. Ha különösen száraz a bőre, nyugodtan használhat minden nap cold krémet. Azonban annak, akinek vegyes bőre van, legfeljebb heti egy alkalommal ajánlott használni a krémet.

Fordítson különösen nagy figyelmet a szem körüli területre télen: A szem alatti vékony bőr még jobban ki van téve a hidegnek és a szárazságnak, mint az arc többi része. Ezért különleges ápolásra van szüksége. Tegyen a krémből vattakorongokra, hunyja le a szemét és helyezze pár percre a szemhéjára a krémes pamacsokat.

Mit tehetünk a folyton érdes kezekkel?

A kéz bőre durva, kirepedezett és leginkább a smirglire hasonlít. Se a meleg kesztyű, se a tíz perceken át tartó kenegetés nem hoz javulást hosszú távon. A tápláló kézkrémek, általában azok, amelyek ureát is tartalmaznak, a rendszeres használattal védőréteget hoznak létre a bőrön. De a kézmaszkok is garantáltan hatásos segítőink. Kenje be a kezét egy tápláló kézkrémmel, majd tekerje a kezeit alufóliába. A hő hatására az aktív összetevők mélyebbre hatolnak a bőrben és ellenállóbbá teszik.

A babák bőre is különleges ápolásra szorul télen?

Ahogy a felnőtt bőrnek, úgy az érzékeny bababőrnek is extra ápolásra van szüksége a hűvösebb időben, főképp hogy esetükben még nincs kifejlődve a bőrük önálló védekezőképessége. A séták alkalmával észrevehetően hamar kipirosodik a bőrük, amely miatt elengedhetetlen az úgynevezett szél- és hőmérsékletbarát ápolókrém. És mivel a kicsik gyakran nyalogatják ajkukat, az könnyedén kicserepesedhet, érdemes méhviasztartalmú termékekkel kezelni az ajkukat a hideg napokon. Az esti pancsolás után pedig ne feledkezzen el a kicsi bőrének visszatáplálásáról sem.

Olvasson tovább: Téli hajápolás

9 tipp a téli hajápoláshoz

Hajunknak is meggyűlik a baja a tartós hőmérséklet-változással. Mutatunk pár technikát, melyekkel hajunk és fejbőrünk gond nélkül átvészelheti a hideg évszakot. Hogy tudná a hideg évszaknak megfelelően átalakítani ápolási rutinját? Az alábbiakban eláruljuk.

1. A szép haj már az alapoknál, a mosásnál, fésülésnél és szárításnál kezdődik. Csak langyos vízzel öblítse le és kímélő, igazán hidratáló sampont használjon. Mindig jó alaposan öblítse ki a haját, mert a samponmaradványok fénytelenné teszik haját.
2. A gyengéd hajmosószerek vagy a babasamponok ápolják és hidratálják a fejbőrt.
3. Formázás előtt minden alkalommal használjon hővédő spray-t, főleg, ha ezt hajvasalóval vagy hajsütővassal végzi.
4. Hajszárítás: lehetőség szerint a levegőn hagyja megszáradni a haját. Ha pedig hajszárítást választja, akkor az alapszabály: gyorsan és hatékonyan.
5. A hajat már a mosás után készítse elő a szárításra.
6. Az állandó fűtéstől kiszáradhat a haj. Ha hetente kétszer balzsamos ápolással kényezteti a haját, már sokat tett érte.
7. Hajolaj: mosás után a hajhossz középső részébe és a hajvégekbe dolgozzon bele egy kevés olajat. Intenzíven ápolja a száraz hajat és szép csillogást ad neki.
8. Az összefogott haj csökkenti a hideg évszakban a haj töredezésének veszélyét. A kibontva hagyott hajat a kabát gallérja vagy a sál is dörzsöli.
9. Télen gyakran húzunk fejfedőt. Hogy frizuránk a sapkaviselés ellenére is csodálatosan és ápoltan nézzen ki, akkor húzzuk csak fel a fejfedőt, ha a hajunk már teljesen száraz. Ezzel elkerülhetjük, hogy a haj csúnyán roncsolódjon.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.