Éjszakai elválasztás: így sikerül gyengéden és igényorientáltan
Az éjszakai elválasztás sokkal több egy fizikai változásnál – ez a szoptatás egyik legérzékenyebb és egyben legnagyobb kihívást jelentő pillanata. De hogyan érdemes nekilátni? Egy védőnő segítségével elmagyarázzuk, hogy sikerülhet gyengéden és igényorientáltan.
Tartalomjegyzék
- Miért alszanak el különösen gyorsan a babák szoptatás közben?
- Éjszakai elválasztás: mikor érkezik el a megfelelő időpont?
- Hogyan lehet felkészíteni a kisbabát?
- Cumisüveg a mell helyett: ennek van értelme?
- Milyen „feltételeknek” kell megfelelni az éjszakai elválasztás előtt?
- Így sikerülhet gyengéden az éjszakai elválasztás:
- A türelem a kulcs mindenhez!
- Tippek az igényorientált éjszakai elválasztáshoz:
Szerkesztőségünk megjegyzése: az anya és gyerek közötti szoptatási kapcsolat mindig egyéni. Ebben a cikkben mindössze tippeket adunk.
Nicole Humer Felső-Ausztriában dolgozik védőnőként. Célja, hogy a lehető legjobban informálja és végigkísérje a szülőket a várandósság kilenc hónapja alatt, a szülésnél és a gyermekágyi időszakban.
Miért alszanak el különösen gyorsan a babák szoptatás közben?
Az teljesen normális, hogy a kisbabák elalszanak szoptatás közben. Hiszen a szoptatás nem csupán az élelem utáni vágyukat elégíti ki, hanem a vigasz és a közelség egy forrása is. Sok baba számára a mell biztonságot nyújt, hogy el tudjon aludni, továbbá rengeteg édesanya a szoptatást nagyon különleges kapcsolati formának tartja. „Ebben az az érdekes, hogy az anyatej összetétele nem csupán a kisbaba életkorával változik, hanem egy napon belül is” – magyarázza Nicole Humer védőnő „Reggel olyan anyagokat tartalmaz, melyek felébresztenek, míg este az alvást elősegítő anyagok vannak túlsúlyban benne. Ide tartoznak különféle aminosavak, mint például a triptofán, ami a gyermeki szervezetben melatoninná alakul. A melatoninnak pedig elalvást elősegítő hatása van. Biológiai szempontból épp ezért ésszerű az anyatejet az alvás elősegítésére használni. Ezen felül a kötelékteremtést fokozó oxitocin, ami ölelkezés közben termelődik, továbbá a jóllakottságért felelős hormonok is segítik a kisbaba elalvását”.Éjszakai elválasztás: mikor érkezik el a megfelelő időpont?
Tökéletes időpont nem létezik! A szoptatás időtartama mindig az édesanya és kisbaba egyéni döntése. Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) a hatodik hónapig ajánlja a kizárólagos szoptatást, míg az igény szerinti szoptatást a hozzátáplálással kiegészítve a gyermek 2 éves koráig. Emiatt egyénfüggő az éjszakai elválasztás, amit minden esetben a baba és a mama saját tempójának megfelelően kell meglépni , hogy mindkettőjük számára kellemes legyen. Amíg jól érzed magadat az éjszakai szoptatás közben, addig ne foglalkozz azzal, hogy túl gyakran vagy túl sokáig szoptatsz-e. A kisbabáknak általában 10-12 hónaposan már nincs szükségük az éjszakai szoptatásra. Ekkortól már másodlagos az éjszakai táplálkozás, az érzelmi közelség ellenben továbbra is rendkívül fontos. A szopizás a baba számára meghatározó a közelség és a biztonságérzet miatt. Anyukaként mindig a következőt tartsd szem előtt: hallgass a szívedre és a testedre. Érdemes már előre a következő kérdésekkel foglalkoznod: Miért szeretném az éjszakai elválasztást? Tényleg felkészültem rá? Vagy külső nyomásra gondolkozom rajta? Ha nagyon fárasztó az éjszakai szoptatás, akkor jó döntés lehet az elválasztás. Arra azonban figyelj, hogy a kisbabád egészséges legyen, és mindketten nyugodtak és kiegyensúlyozottak legyetek.Hogyan lehet felkészíteni a kisbabát?
„A felkészítés legjobb módja az édesanya tudatos döntése, hogy ő tényleg ezt szeretné” – magyarázza Nicole Humer. A kisbabád ugyanis érzékelheti az bizonytalanságodat – és így akár el is érheti, hogy inkább szoptasd. „Ezen fontos mentális lépést követően tanácsos a kisbabát is optimálisan felkészíteni erre.” Janet Lansbury amerikai pedagógus javaslata szerint az állandó párbeszéd a kisbabával elengedhetetlen. Ez azt jelenti, hogy rendkívül fontos, hogy mindent tudass a kicsivel, ami épp történik vele. Például: „Most ráraklak a pelenkázó asztalra, leveszem a pelust, és tisztába teszlek…”. Ugyanez érvényes az éjszakai elválasztásra: „Tudom, hogy szeretsz a mellemen elaludni, de anyának nemsokára szüksége lesz a mellére. Ennek ellenére mindig számíthatsz rám, ha kellek. Továbbra is össze tudunk bújni, amíg el nem alszol”. Annak ellenére, hogy a kisbabád még nem érti a szavakat, az édesanyja hangjától biztonságban érzi magát. Ez az interakció segíti a kisbaba kognitív fejlődését, ugyanis azáltal, hogy figyel a mondandódra javul az információfeldolgozási képessége. A védőnő továbbá a következőt javasolja: „Előnyötökre válhat, ha egy alternatív altatási rutint fejlesztesz ki. Ez hatással van az éjszakai elválasztásra. Például ha éjszakai szoptatás helyett olvasol a babának. Ezt az új rutint érdemes már előre bevezetned. Az is remek megoldás lehet, ha az édesapa veszi át az altatást, hiszen vele kapcsolatban nincs is jelen a szoptatás kérdésköre.”
Cumisüveg a mell helyett: ennek van értelme?
„Általános gyakorlat, hogy az első születésnap körül egy üveg vizet kínálnak a gyermeknek az éjszakai szoptatás helyett” – mondja Nicole Humer. „Ez azonban nem minden gyerek esetében hozza meg a kívánt eredményt. A kisbabák nem minden esetben éhesek vagy szomjasok éjszaka, inkább a kötődés miatt kelnek fel. Ezért kulcsfontosságú, hogy megszakítsuk a kapcsolatot a mell és az alvás között. Egy fontos lépés az alternatív alvási rutin megkezdése, ami jótékony hatással van az éjszakai szoptatásra. Ha ennek ellenére éjszaka szeretnél vizet kínálni a kisbabádnak, akkor erre a szivárgásmentes ivópoharak ideálisak.” Egyes típusok világítanak a sötétben, így a kisgyermek egyedül is megtalálja a poharat. A gyermekorvosok és fogorvosok nem tanácsolják az éjszakai alternatív tejes étkezést, például a tejalapú anyatej-helyettesítő PRE-tápszereket, zab- vagy mandulatejet (még hígított formában sem). Ennek oka, hogy a tejben megtalálható cukor a szuvasodást okozó baktériumokkal együtt megtámadja a fogzománcot.
Milyen „feltételeknek” kell megfelelni az éjszakai elválasztás előtt?
- Az éjszakai elválasztás az édesanya őszinte vágya.
- Van elegendő idő erre a lépésre.
- A kisgyermek eleget eszik és iszik napközben.
- Nem várhatók nagyobb változások, mint például a bölcsődébe szoktatás.
- A kisgyermeked egészséges és nem fogzik.
- Ne erre az időszakra időzíts fontos találkozókat, ugyanis az első éjszakák fárasztók lehetnek.
- A párod is támogatja az éjszakai elválasztást.
- Találtál egy megfelelő alternatív altatási rutint.
Így sikerülhet gyengéden az éjszakai elválasztás:
- Ne hagyd magad befolyásolni: Édesanyaként legyél biztos az éjszakai elválasztásban. A kisbabád megérzi, ha bizonytalan vagy.
- Beszélgess a kisbabáddal: Gyengéd módja arra, hogy felkészítsd a babádat az éjszakai elválasztásra, ha beszélsz vele erről.
- Éjszaka csökkentsd a szoptatás időtartamát: Az éjszakai elválasztás ne hirtelen történjen. Inkább lépésről lépésre csökkentsd az időtartamot, így hozzászoktatva a kisgyerekedet.
- Vezess be esti rutint: Az esti rutin bevezetése, például egy dal eléneklése vagy egy mese elolvasása, rendkívül szép rutinná válhat.
- Más nyugtató stratégiák kipróbálása: Anya vagy apa nyugtató hangja, az éneklés, a ringatás vagy más ismerős dolgok segíthetnek a kisbabádnak, méghozzá anélkül, hogy a melleden aludna el, hiszen így a szülők közelségét továbbra is érzi.
- Figyelj a gyermeked szükségleteire: Az éjszakai élválasztás legyen mindig összhangban a kisbabád szükségleteivel. Ha a gyermeked elbizonytalanodik az elválasztás bármelyik szakaszában, érdemes lelassítani vagy egy lépést visszalépni, és több vigaszt nyújtani, hogy érezze: anyára mindig számíthatsz.
A türelem a kulcs mindenhez!
Az éjszakai elválasztás egy folyamat, ami időigényes – az édesanyának és a kisbabának egyaránt. Nagyon fontos, hogy türelmes legyél, és megértsd, hogy teljesen normális, ha nem megy minden simán. A kisbabádnak először meg kell szoknia az új alvási rutint, és nincs azzal semmi baj, ha közben visszaléptek egyet.
Tippek az igényorientált éjszakai elválasztáshoz:
- A melled helyett inkább vizet kínálj a kisbabádnak, lehetőleg egy speciális itatópohárból.
- Ne iktass be olyan altatási rutint, amit hosszútávon nem szeretnél megtartani.
- Sose hagyd a kisbabádat sírva magára, inkább kísérd szeretettel és empátiával.
- Vonj be másokat is a folyamatba, például az apukát.
- Szánj rá időt, és ne gyakorolj nyomást magadra vagy a gyermekedre.