Active Beauty
Etetés cumisüvegből: egy szülésznő válaszol a legfontosabb kérdésekre
olvasási idő: min
A cumisüveg ideje

Etetés cumisüvegből: egy szülésznő válaszol a legfontosabb kérdésekre

A kisbabák számára a szoptatás a legjobb. Néha azonban ez nem sikerül, vagy az édesanya inkább lefejt tejet szeretne adni gyermekének. Cumisüvegből etetni azonban az újdonsült szülők számára komoly kihívás. Sarah Brumen szülésznő megválaszolja a legfontosabb kérdéseket ezzel kapcsolatban, és tippeket is ad a kismamáknak és a kispapáknak, mit tudnak tenni, ha a kisbaba elutasítja a cumisüveget.

A szülésznő, Sarah Brumen vezeti az Osztrák Szülésznői Kamara tiroli tartományi irodáját. Emellett szülői tanácsadással is foglalkozik.

Cumisüveggel túl lehet etetni egy kisbabát?

Amíg igény szerint kapja a kisbaba az anyatejet (vagy a PRE-tápszert), akkor nem tudsz neki túl sokat adni. A csecsemők életük első évében általában két-három óránként kérnek enni. Azonban semmiképp se állíts be ébresztőt, hiszen a kisbabád jelezni fogja, ha éhes. Ezen kívül azt is érdemes megemlíteni, hogy a cumisüvegből táplált kisbabák néha tovább maradnak jóllakottak. Tehát mindig akkor ajánlott megetetned a csecsemődet, amikor jelez.

Az alábbi módon jelezheti a kisbabád, hogy éhes:

  • Nyugtalan
  • Keresi a melled (ide-oda forgatja a fejét)
  • Cuppog, cumizza a kezét vagy a lábát, kinyújtja a nyelvét
  • Sír vagy üvölt

Ezek a jelzések azonban arra is utalhatnak, hogy tele van a pelenka, esetleg fáj a pocakja stb. Tehát ne ess kétségbe, ha eleinte rosszul értelmezed ezeket a jeleket. Idővel egyre jobban meg fogod érteni a kisbabádat.

Milyen testhelyzetben ajánlott cumisüveggel etetni a kisbabát?

A szülő és a kisbaba számára az ülés a legkomfortosabb. Tehát ülj le egy kényelmes, karfás fotelbe vagy a kanapéra, és amennyiben szükséges, tegyél a karod alá egy szoptatópárnát. A kisbabádat félig ülőpozícióban tartsd, amíg cumisüvegből eteted, figyelve arra, hogy a feje a könyökhajlatodban pihenjen.

Míg szoptatás során egyáltalán nem zavaró egy kisbaba számára, ha a hátán fekszik, addig ennél a fajta etetésnél a feje legyen magasabban a testénél. Mivel ugyanis a cumisüvegből gyorsabban folyik a tej, mint a mellből, nagyobb annak a veszélye, hogy félrenyeli.

Mindig keresd a szemkontaktust, hogy jobban tudj kommunikálni a kisbabáddal, és gyorsabban tudj reagálni a szükségleteire. Amennyiben elfáradt a karod, nyugodtan cserélj oldalt. Nagyon fontos, hogy olyan pozíciót találj, ami hosszabb ideig is kényelmes.

Etetés közben kell szünetet tartani?

Alapvetően erre semmi szükség. Ha nyugtalanabb lesz a kisbabád, félrenyel vagy büfiznie kell, akkor érdemes óvatosan az ujjaddal megszüntetni a vákuumot, és egy kicsit pihenni hagyni. Ha a kisbabád büfizett, és ismét megnyugodott, add vissza neki a cumisüveget – feltéve, hogy még éhes.

Ki etetheti cumisüvegből a kisbabát?

A hozzá legközelebb álló személyek adják neki a cumisüveget, ezek alapvetően a szülők. De természetesen a család többi tagja vagy akár barátok is állhatnak hozzá rendkívül közel. Fontos: személycserék inkább ritkák legyenek.

Mi a teendő, ha a szoptatott kisbaba elutasítja a cumisüveget?

Elsősorban arra kell figyelni, hogy megfelelő cumit használj, olyat, ami hasonló a mellbimbóhoz. Néha több fajtát is ki kell próbálni, hiszen a kisbabának is lehet kedvence.

A mottó a következő: ne add fel! A kisbabáknak is vannak szokásaik, és amennyiben a babád a mellhez szokott, akkor lehet, hogy nem igazán szeretne váltani. Minden szoptatás előtt először próbáld neki odaadni a cumisüveget. Arra figyelj, hogy a cumin legyen némi anyatej, és azzal kend be a kisbabád száját, hogy rájöjjön, a cumisüvegben számára ismert finomság van. A szoptatáshoz hasonlóan itt is nagyon fontos a bőrkontaktus. Olyan testhelyzetet vegyél fel, amit a szoptatás során is szoktál, és figyelj a test-, illetve szemkontaktusra. Néha az is nagy segítség, ha először a párod adja neki a cumisüveget, de te is mindig maradj ott, hogy érezze a közelségedet.

Mi a teendő, ha a kisbaba sír a cumisüvegből történő etetés során?

A szülők számára igazi kínzás, ha a kisbaba sír etetés közben. Mivel sok esetben nem egyszerű kideríteni, hogy mi áll ennek a hátterében, összegyűjtöttünk a leggyakoribbakat:

  • Túl meleg a tej: A kisbaba azonnal sírni kezd. Vigyázat: fennáll az égési sérülés veszélye! Etetés előtt mindig ellenőrizni kell a tej hőmérsékletét.
  • Nem megfelelően folyik ki a tej: Túl sok vagy épp ellenkezőleg, túl kevés tej jön a cumisüvegből. Próbálj ki egy másik cumit.
  • Hasfájás vagy puffadás: Amennyiben a kisbabád csak etetés után sír, lehet, hogy sok levegőt nyelt, ezért felpuffadt.
  • Betegség: Ritka esetben valamilyen betegség is állhat a sírás hátterében. Amennyiben nem javul a helyzet vagy nagyon aggódsz, beszélj a gyerekorvossal.

Hogyan lehet egyszerűbb a cumisüvegből etetés éjszaka?

A pihentető alvás szent és sérthetetlen a szülők számára! Annak érdekében, hogy éjszaka időt tudj spórolni, a port már este adagold ki, a felforralt hideg és meleg vizet pedig tárold egy termoszban. A tökéletes keverési arányokra a legtöbb szülő gyorsan rájön. Amikor pedig a kisbaba éhes, mindössze össze kell keverned a hozzávalókat, és már kész is a finomság.

Arra, hogy félálomban is eltaláld a tej tökéletes hőmérsékletét, van egy remek trükk: a tejnek kb. 37 Celsius-fokosnak kell lennie, kb. annyinak, mint a bőrnek a csuklón. Ezért tegyél belőle pár cseppet a csuklódra. Ha nem érzel különbséget, akkor nyugodtan odaadhatod a kisbabádnak a cumisüveget. Ezen kívül kaphatók már olyan speciális cumisüvegek, melyek megváltoztatják a színűket, ha túl meleg a bennük található folyadék. Természetesen egy kicsi konyhai hőmérőt is használhatsz.

Meddig „szabad” a kisbabát éjszaka cumisüvegből etetni?

A hozzátáplálást legkésőbb hat hónapos korban kell elkezdeni. A kisbabák ettől kezdve vizet is kapnak. Épp ezért ez a tökéletes időpont arra, hogy leszoktasd az éjszakai etetésről – különösen akkor, ha este pépet kap vacsorára.

Bizonyos körülmények, például a növekedés, valamilyen betegség vagy a fejlődési ugrások, megakadályozhatják az egyik napról a másikra történő leszoktatást. De azért próbáld ki azt, hogy csak vizet adsz neki. Amennyiben semmi sem használ, akkor néha nyugodtan etesd meg a kicsit éjszaka cumisüvegből.

Mire kell figyelni az anyatej tárolása során?

Az anyatejet egy fertőtlenített tárolóba fejd le, és egy fertőtlenített tartóban vagy anyatejtároló zacskóban tárold. Minél előbb tedd be a hűtőszekrénybe. Amennyiben a fejéstől számított 24 órán belül nem adod oda a kisbabádnak, akkor nyugodtan fagyaszd le az anyatejet, és később olvaszd fel. Ha viszont véletlenül a hűtőben felejted a lefejt anyatejet 24 óránál tovább, semmiképp se add oda a gyermekednek! Hozzáöntheted viszont a fürdővízéhez – ettől selymesen puha lesz a kicsi bőre, továbbá nem vész kárba az értékes anyatej.

Útközben hogyan tudom odaadni a lefejt tejet?

Már kiadagolva pakold el az anyatejet. Töltsd bele cumisüvegekbe, vagy vidd magaddal az anyatejtároló zacskókat. Rendkívül fontos, hogy hűtőtáskában szállítsd az anyatejet, ugyanis szobahőmérsékleten nem szabad két óránál tovább tárolni. Felmelegítheted forró víz alatt, közben körkörösen mozgatva a cumisüveget. Ezt követően a csukódon ellenőrizd a hőmérsékletet. Ha nem érzel különbséget, nyugodtan add oda a cumisüveget a kisbabádnak.

Útközben hogyan lehet elkészíteni a tápszert a cumisüvegben?

Hasonlóan az éjszakai etetéshez, ebben az esetben is a következőt javasoljuk: az előkészület a legfontosabb. Biztonság kedvéért mindig legyen nálad két fertőtlenített cumisüveg felforralt vízzel, és még pluszban legyen nálad egy adag felforralt víz egy termoszban. A tápszert adagold ki kis tartókba. Útközben egyszerűen össze kell mindent keverned.

Meddig szabad cumisüvegből etetni a kisbabát?

A szoptatáshoz hasonlóan a cumisüvegből történő etetésnél is megvan a szabály arra, hogy mikor kell abbahagyni. A tizedik, illetve tizenkettedik hónaptól szokták javasolni a lassú leszoktatást. Ezen azonban semmiképp se stresszelj! A leszoktatást nyugodtan igazítsd a saját igényeitekhez.

A cumisüvegből történő etetés eleve egy olyan dolog, ami sok anyukánál lelkiismeret-furdalással és nyomással jár. A legtöbb édesanya szeretne szoptatni, ami azonban nem mindenkinél lehetséges. Mindig tartsd szem előtt, hogy attól még, hogy cumisüvegből eteted ugyanúgy törődsz a gyermekeddel, és ugyanolyan mély kötelék tud kialakulni köztetek. Arra is van lehetőség, hogy a lefejt tejet add oda cumisüvegből. Ha professzionális segítségre van szükséged, nyugodtan fordulj a gyerekorvoshoz vagy a védőnőhöz.

A cumi méretét cserélni kell az életkor előrehaladtával?

Nem, hiszen a mell vagy a mellbimbó mérete sem változik csak azért, hogy jobban folyjon ki belőle a tej. Ha tehát cumisüvegből eteted a kisbabádat, nyugodtan maradj a legkisebb méretnél.


Az idősebb babák esetében is fertőtleníteni kell a cumit?

Igen, az üveget és a cumit mindig fertőtleníteni kell, ugyanis a baktériumok nagyon jól érzik magukat ebben a nedves és meleg környezetben, így gyorsan elszaporodnak. Ugyanebből az okból kifolyólag kell mindig azonnal odaadni az elkészített tápszert, nem pedig tárolni.


Hogyan lehet elkerülni a mikroműanyagot a cumisüvegekben?

Kutatások arra az eredményre jutottak, hogy egy kisbaba naponta 1,6 millió mikroműanyag részecskét visz be a szervezetébe a cumisüveg használatával. A legtöbb mikroműanyag a forró víz betöltésekor és a tejpor összerázásakor oldódik ki. Épp ezért jobb üvegből készült cumisüvegeket használni. Szintén jó módszer lehet, ha a tápszert egy külön tárolóban készíted el, és csak utána töltöd bele a cumisüvegbe. Utóbbit fertőtlenítés után legalább háromszor ajánlott kiöblíteni.


A cumisüvegből etetett kisbabáknak kell cumi?

Erre nem lehet általánosságban választ adni. Minden kisbaba különböző. Vannak babák, akár szoptatottak is, akiknek szükségük van egy cumira ahhoz, hogy megnyugodjanak. A cumit kizárólag terápiás célra szabad használni. Amennyiben úgy érzed, hogy a kisbabád izgatott állapotban mindig a melledet szeretné, vagy a cumisüveget kéri, akkor ajánlj fel neki egy cumit.

A legjobb termékek a cumisüvegből etetéshez a dm kínálatában:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.