A helyes száj- és fogápolást meg kell tanulni, és ezt már az első tejfogak megjelenésével érdemes elkezdeni. A lehető legcukormentesebb étkezésen és a fogorvos rendszeres látogatásán kívül rendkívül fontos a kisbabák és a kisgyerekek napi fogmosása. Mindössze így biztosíthatunk jó alapot a maradandó fogaknak.


Szerkesztőségi tipp:
Ebben a cikkben egy dietetikus elárulja, hogy mennyi cukrot ehet egy gyerek egy nap.

Fogmosás gyerekeknél: a legfontosabb kérdések

Hány percig kell fogat mosni?

Az, hogy mennyi ideig kell fogat mosniuk a gyerekeknek, a fogak számától függ. A következő szabályt ajánlott mindig betartani: minden egyes fogra öt-tíz másodpercet kell szánni – mindezt naponta legalább kétszer. Amennyiben már az összes tejfog kinőtt, akkor a két-három percig tartó fogmosás az ideális. Ezt a rituálét pedig minden főétkezés után ajánlott beiktatni. Savas ételek vagy italok fogyasztását követően legalább 30 percet javasolt várni: a sav ugyanis érdessé teszi a fogzománcot, amit a fogmosó mozdulatokkal egyenesen lesúrolsz. Amennyiben szükséges, fogmosás előtt alaposan öblítse ki a száját a kisgyerek egy pohár vízzel.

Melyik gyerekfogkrém számít jónak?

Minden korosztálynak megvannak a megfelelő fogkrémjei. Ezek a fluorid koncentrációjában különböznek egymástól. A fluorid képes megakadályozni a fogszuvasodást, továbbá rendkívül fontos a fogzománc és a csontok felépítése szempontjából. Azonban túl sokat sem szabad bejuttatni belőle a szervezetbe, ellenkező esetben dentális fluorózis alakulhat ki, vagyis fehér foltok jelennek meg a fogakon, sőt mi több, azok porózussá is válhatnak. A szülők ennek elkerülése érdekében pontosan tartsák be a fogkrém dobozán található adagolási javaslatokat. Fontos: fluoridtartalmú fogkrém mellé tilos adni fluorid-tablettát.

A szerkesztőség tippje: olvasd el a „Melyik fogkrém a legideálisabb?” című cikkünket.

Melyik gyerekfogkefe a legjobb?

A fogkefe feje legyen kicsi, lehetőleg két centiméternél kisebb. A kicsi, puha és lekerekített sörték kímélőek, és alaposan tisztítanak. Ahhoz, hogy a gyermeked minél előbb saját maga tudja mosni a fogát, a fogkefe nyelének kialakítása legyen ergonomikus, vastag és csúszásmentes. A műanyagból készült fogkefék jobb választásnak bizonyulnak, mint azok, amelyek természetes anyagból készült sörtékkel vannak ellátva, ugyanis utóbbiakban előbb rakódnak le baktériumok. Ami szintén rendkívül fontos: két-három havonta le kell cserélni a fogkefét vagy az elektromos fogkefe fejét. Az egyébként ízlés kérdése, hogy az elektromos fogkefe jobb-e a gyerekeknek, mint a hagyományos.

Mikor kezdhetnek el a gyerekek egyedül fogat mosni?

Három éves korig a szülők feladata a gyerek fogának mosása. Négy éves kortól már lassan meg lehet mutatni neki, hogyan kell helyesen bánni a fogkefével, de hétéves korig a szülő mindig mossa át a gyerek fogait, és 11 éves korig rendszeresen ellenőrizze a fogmosást.

A helyes fogmosásnak megvan a saját technikája, amely során a fogakat mindig ugyanabban a sorrendben kell megtisztítani:

  • Először a rágófelületek következnek, melyeket rövid ide-oda mozgással kell megtisztítani.
  • Ezután a külső fogfelszíneket kell megmosni körkörös mozdulatokkal, méghozzá középről indulva.
  • Végezetül a belső fogfelszínek következnek. Ezeket alulról felfelé (pirostól a fehér felé), tehát a fogínytől a fog felé, körkörös mozdulatokkal kell megtisztítani. A helyes fogínyápolásnak ugyanolyan természetesnek kell lennie, mint a fogmosásnak.

Hét tipp a fogmosáshoz: A gyerekek motiválása

Ami elméletben könnyűnek hangzik, az a gyakorlatban gyakran nehéz. Főleg a babák és a kisgyerekek nem szeretik a napi száj- és fogápolást. Nem csoda: amikor nő a foguk, akkor fájdalmaik vannak, amikor pedig önállósodni szeretnének, sok mindent maguk szeretnének kipróbálni, de nem minden esetben járnak sikerrel, ami mindkét oldalt frusztrálja. Számos szülő azonban nem akarja egyszerűen figyelmen kívül hagyni gyermeke kívánságait, és ez így is van rendjén. (Egy családterapeuta ebben a cikkben elmagyarázza, hogyan működik a szükségorientált nevelés.)


Tehát mit tegyél, ha a fogmosás nem működik? A legfontosabb, hogy a gyerekek és a szülők ne veszítsék el a közös fogmosás okozta örömet. Ezzel a hét tippel hamarosan ismét jókat nevethettek.

1. A figyelemelterelés működik

Számos videó és alkalmazás van, melyeknek köszönhetően a gyerekek sokkal szívesebben mosnak fogat. Ezek azonban nem minden család számára bizonyulnak megfelelő megoldásnak, de szerencsére vannak alternatívák: például kinézni az ablakon vagy a grimaszolni fogmosás közben (az idősebb testvérek biztosan szívesen vállalják a szerepet). Remek trükk, ami főleg a legkisebbeknél nagyon jól működik: kínálj fel két fogkefét, az egyiket tarthatja a kezében, míg a másikkal a szülő mossa a fogát.

2. Ki kell várni a megfelelő időpontot

Még pici a baba, és legkésőbb két óra múlva ismét szopizni vagy enni fog? Ebben az esetben nem kell szigorú menetrendet követned, mindössze figyelned kell a gyermeked jeleit: mikor van jó kedve, és hajlandó az együttműködésre, és mikor vannak fontosabb szükségletei.

3. A fogmosás legyen játékos

A gyerekek imádnak játszani. Szülőként ezt érdemes kihasználnod, és beszéltetni a fogkefét. Például mondd azt, hogy a fogkefe mindenáron meg szeretné ölelgetni a fogakat, vagy el akarja űzni a szuvasodásért felelős szörnyeket.

4. Nagyszerű fogmosó felszerelés beszerzése

Igen, a gyerekek (sokszor) megvesztegethetők. Gyakran már az is meghozza a kedvüket, ha olyan fogkefét kapnak, ami a kedvenc színükben pompázik, vagy egy olyan gyerekórával lepjük meg őket, amivel mérni lehet az eltelt vagy épp a fennmaradó időt. Amennyiben ez sem segít, vehetsz egy érdekes könyvet vagy játékot, amit viszont csak fogmosáshoz lehet elővenni.

Szerkesztőség tippje: olvasd el, hogy a játékok nélküli játék hogyan fejleszti a gyerekek fantáziáját.

5. Engedd, hogy a gyermeked is dönthessen

A dackorszak nem egyszerű időszak. A gyermekek önállóságra vágynak, és mindent saját maguk szeretnének csinálni. Ebben az esetben sokat segíthet, ha pk is hozhatnak döntéseket, természetesen csak a fejlődési szintjüknek megfelelően: például, hogy melyik fogkefével szeretnének aznap fogat mosni. Ezen kívül unalmas mindig a fürdőszobában fogat mosni – mi lenne, ha a gyerekszobában vagy nyáron a teraszon kerítenétek erre sort? (Ha nincs a közelben egy mosdókagyló, akkor a gyerek egyszerűen köpjön a fogmosó pohárba.) Ezáltal gyorsan megtanulják, hogy a fogmosás nem vita tárgya, de a keretek módosíthatók.

6. A másik fogának a mosása

Mit szólnál egy alkuhoz? Először a gyereked mossa meg anya vagy apa fogát, majd ezután következik az ő fogsora. Ezáltal azt is megtapasztalja, hogy milyen érzés, ha más szájában turkál.

7. Legyél példakép

A szülők a legfontosabb példaképek a gyerekeknek, és ez a fogmosásra is igaz. Épp ezért fontos, hogy egy nap legalább egyszer együtt mossanak fogat. Ezáltal már időben megtapasztalják, hogy a fogmosás hozzátartozik a mindennapokhoz.