Active Beauty
Hogyan fejtsük meg a gyermekálmokat? Ezt javasolja egy szakember a szülőknek
Szöveg:
olvasási idő: min
Álomelemzés

Hogyan fejtsük meg a gyermekálmokat? Ezt javasolja egy szakember a szülőknek

Lehetséges a gyermekálmok értelmezése? „A hagyományos módon ez nem lehetséges” – mondja a pszichológus és alvásszakértő az ACTIVE BEAUTYNAK adott interjújában. Hozzáteszi: ennek ellenére fontos, hogy beszéljünk arról, amit a gyerekek álmodtak, és arról, hogy „álmodva” fejlődnek.

Dr. Brigitte Holzinger pszichológus, pszichoterapeuta és alvásszakértő, a bécsi Tudat- és Álomkutató Intézet elnöknője többek közöttt a következő témában tart szemináriumokat: álmok és rémálmok gyerekeknél és tinédzsereknél. Úgy véli, hogy az álmok túl kevés figyelmet kapnak. Pedig fontos, hogy figyelmesen meghallgassuk, ha valaki el szeretné mesélni az álmát.

Álmok értelmezése: miért álmodnak a gyerekek?

Erre nincs válaszunk. Amit tudunk: a felnőttek azért álmodnak, hogy szabályozzák az érzelmeiket. Kutatások továbbá arra utalnak, hogy az emberek a napi történéseket dolgozzák fel az álmaikon keresztül, és tanulnak belőlük. A szakemberek úgy vélik, hogy a neuroplaszticitás – ami azt jelenti, hogy alvás és álmodás közben az agyban új idegi kapcsolatok épülnek ki – az alvás során megy végbe.

Mit álmodnak gyakran a gyerekek?

A felnőttekhez képest a gyerekek sokkal többször álmodnak állatokkal, legalábbis erre az eredményre jutott számos kutatás. Azt azonban nem tudjuk, hogy ez miért van így. Nagy valószínűséggel azzal van összefüggésben, hogy a gyerekek még máshogy viszonyulnak az állatokhoz. Ők nem csupán haszonállatként tekintenek rájuk, sokkal inkább érdeklődnek irántuk, illetve sok időt is töltenek velük, amennyiben erre van lehetőségünk.

Hogyan lehet értelmezni a gyerekek állatokról szóló álmait?

Nincs általános válasz arra, hogyan értelmezhetők a gyerekek állatokhoz fűződő álmai. Minden gyerek és minden felnőtt másként értelmezi azt, amiről álmodott. A képek hasonlítanak egymásra, mégis teljesen egyediek. Ha egy gyerek például egy kígyóról álmodik, akkor ebből nem lehet automatikusan arra következtetni, hogy piszkálják az osztálytársai. Ez teljes mértékben komolytalan lenne. A következő azonban nagyon kedves: ha megkérdezed a gyerekedet, hogy miért álmodott egy bizonyos állattal, akkor a legtöbb esetben erre a kérdésre azonnal van válasza, méghozzá olyan, amitől a felnőttek minden bizonnyal elmosolyodnak.

Általában mennyire értelmezhetők a gyerekek álmai?

Mindig azt hisszük, hogy az álmokat muszáj elemezni. Ez azonban a legtöbb esetben furcsa és nem kielégítő eredményhez vezet. A gyerekek álmait sem kell értelmezni, ez egyáltalán nem fontos. Az álmok értelmezése nem egy tudomány, de a középkorig nyúlik vissza. Az álmodás elsősorban nem egy gondolkodási, hanem egy érzelmi folyamat. A gyerekek álmainak értelmezésénél sokkal fontosabb, ha arról beszélünk velük, amiről álmodtak. A beszélgetés során a nappal átélt élményekhez és érzelmekhez való kapcsolódások általában automatikusan jönnek létre. Ez sokkal hasznosabb, mint megpróbálni értelmezni az álmokat.

Miért fontos, hogy a szülők beszéljenek gyermekükkel az álmaikról?

Ha beszélsz a gyermekeddel az álmairól, akkor azt mutatod neki, hogy komolyan veszed őt és az érzelmeit. Az álmok általában nagyon személyesek és bensőségesek számunkra. Ha valaki érdeklődik ezek iránt, akkor úgy érezzük, hogy ténylegesen lát minket. Az álmokat a kreativitás és a képzelet ősi formájának tekinthetjük: belső képekkel fejezed ki az érzelmeidet. Ez az érzés pedig gyakran a félelem, amit a beszámoló során komolyan veszel. A beszélgetés pedig segít abban, hogy megbirkózz vele.

Hogyan fejlődhetnek a gyerekek azáltal, hogy foglalkoznak az álmaikkal?

Azzal, hogy hagyod a gyermekedet beszélni az álmáról, arra bátorítod, hogy használja a képzelőerejét és kreativitását. Ezek elnyomása helyett ténylegesen komolyan veszed. Több éves tapasztalatom van alvásszakértőként, és úgy vélem, hogy az álmokról történő kommunikáció javítja és támogatja a gyermek kreativitását, fejlődését, tanulékonyságát és önértékelését is.

A szerkesztőség tippje: nem csupán az álmokról való beszélgetés, de a játékok nélküli játék is támogatja a gyerekek kreativitását.

Normálisak a rémálmok a gyerekeknél?

Jelenleg ezt feltételezik. Több kutatás szerint az általános iskolai időszakban a leggyakoribbak a rémálmok. Saját véleményem szerint ez összefüggésben állhat a hirtelen jött változásokkal, az iskolában történő eligazodással és az órákon át tartó egyhelyben üléssel. Ez a fajta fegyelem, nem igazán a legjobb módja a kreativitás, illetve a tanulási vágy és öröm fenntartásának és fejlesztésének.

Álmok értelmezése: hogyan tudnak a gyerekek megbirkózni a rossz álmokkal?

Ebben az esetben is sokat segít, ha beszélnek ezekről. Ennek köszönhetően elindul egy fejlődés, és a gyermek sokkal jobban meg fog tudni birkózni az álmok tartalmával. Csökken a félelme. Annak köszönhetően, hogy integrálni tudja az álmot a saját érzelmi világába, általánosságban is megtanulja, hogyan kezelje a félelmet.

Mikor kell a szülőknek aggódniuk a gyermekkori rémálmok miatt?

Amennyiben a gyermek egyik álma arra utal, hogy valaki bánthatta vagy átléphette a határokat, akkor szülőként erre nagyon oda kell figyelni. Ez akkor is igaz, ha a gyermeknek hosszú ideig és gyakran van rémálma, továbbá egyre több félelme alakul ki. Ez szintén egy figyelmeztető jelzés a szülők számára. Ráadásul ha a gyermek napközbeni viselkedése is megváltozott, akkor azonnal cselekedni kell. A szülők az ilyen esetekben kérhetnek szakszerű segítséget, például egy gyermekpszichológustól, illetve egy gyermekterapeutától.

A szerkesztőség tippje: Az is okozhat rémálmokat, ha zaklatják gyerekedet az iskolában. Tudj meg többet az iskolai zaklatásról.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.