Idegesítő köhögés gyerekeknél: amikor bosszantón kapar a torok
Sok család számára ismerős: a rengeteg náthával és köhögéssel járó fertőzések, melyeket a gyermekgondozási létesítményekbe, például óvodába járó gyerekek visznek haza. Annak ellenére, hogy ez mindenki számára vitathatatlanul egy kimerítő időszak, a következőt mindig tartsd szem előtt: az évenkénti nyolc-tizenkettő fertőzés a (kis)gyerekek esetében teljesen normális. „A fertőzések nagyban hozzájárulnak az immunrendszer éréséhez” – mondja Dr. Dr. Peter Voitl, bécsi gyermekgyógyász szakember. Véleménye szerint már az is sokat segít, ha egyszerűen elfogadod, hogy a gyerekek egyszerűen gyakran betegek, és ez ellen nem igazán tudsz mit tenni, illetve nem is kell. „Ez alól természetesen kivételt képeznek a bakteriális fertőzések, melyek esetén antibiotikum szedése szükséges. De a legtöbb esetben egy egyszerű meghűlésről van szó.”
Köhögés gyerekeknél: így erősítheted az immunrendszerüket
Azon kívül, hogy viszonylag higgadt maradsz a visszatérő fertőzések ellenére, a következők is segíthetnek a gyereked védekezőképességének erősítésében, mondja a homeopátiás orvos, Dr. Harriet Dobrowolsky-Kribus:
- kiegyensúlyozott étkezés
- elegendő alvás
- rendszeres fizikai aktivitás
- C-vitamin
- echinacea tinktúra
- egy részletes anamnézist követően naponta, alacsony dózisban beszedendő homeopátiás készítmény.
Barbara Züger, gyógynövényismereti szakreferens az immunrendszert erősítő fűszerekre esküszik. „Erre a célra tökéletesen megfelel az oxymel – ¾ virágméz és ¼ ecet keveréke –, amibe bele lehet tenni olyan gyógynövényeket, mint a hársfavirág, bodzavirág, kakukkfű, bíbor kasvirág és sarkantyúka. Négy héttel később le kell szűrni, majd naponta egyszer meg kell inni egy pohár vizet, amibe előtt elkevertél két evőkanál oxymelt.”
Milyen okai lehetnek a köhögésnek gyerekeknél?
A gyerekorvos Dr. Dr. Voitl azt tanácsolja, hogy köhögés esetén mindig egyeztess egy szakorvossal. „A háttérben meghúzódhat allergia vagy asztma.” Ugyanezt javasolja az alternatív gyógymódokkal foglalkozó Dr. Dobrowolsky: „Gyerekek esetében ugyanis nagyon gyakori tünet a köhögés, aminek számos kiváltó oka lehet.” Csak egy részletes anamnézis után lehet kiválasztani a megfelelő homeopátiás szert. „A homeopátiában gyakran dolgozunk fekete földitökkel (Byronia), harmatfűvel (Drosera) vagy kökörcsinnel (Pulsatilla).”
Milyen gyógynövények segítenek köhögés esetén?
„Egy kenőcs a mellkasra disznózsírból, amiben kakukkfüvet tartottál, remek szer bármilyen fajta köhögés külsőleges kezelésére. Hasonlóan hatékony a vörösfenyő kenőcs a mellkasra és a hátra kenve” – javasolja a gyógynövényismereti szakreferens, Züger. Egy házi praktika, amire a szakember esküszik: a bodzavirág inhalálása. „Úgy gondolom, hogy ez a legjobb szer minden olyan betegség esetén, ami a torkot, az orrot vagy a füleket érint, illetve köhögéssel és rekedtséggel jár.”
Tippek egy köhögésben jártas anyukától száraz köhögés ellen
„All diese Tricks sind jahrelang erprobt und können helfen, die Schleimhäute zu befeuchten und den Hustenreiz zu lindern“, so Sophia.
- Akassz fel nedves kendőket. A legjobb, ha a frissen mosott ruhákkal teli teregetőt beviszed a gyerekszobába.
- Alváshoz emeld meg a gyerek párnáját. Minél magasabban helyezkedik el a felsőteste az alsótesthez képest, annál jobb.
- Melegítsd a mellkasát akár egy melegítő- vagy cseresznyemag párnával.
- Adj a gyermekednek kakukkfű teát.
- Készíts hagymaszirupot, és naponta többször vegyen be a gyermeked egy teáskanállal.
Ilyen egyszerű az elkészítése:
- Gyakran ölelgessétek egymást, lehetőleg ülve.
- Hámozz meg egy hagymát, vágd apró kockákra és tedd bele egy üvegbe.
- Tegyél rá két evőkanál mézet.
- Hagyd több órán át ázni.
- Szűrd le, és már el is készült.
- Gyakran ölelgessétek egymást, lehetőleg ülve.