Kisgyermekek táplálkozása: ezekkel a profi tippekkel nem lesz gond
Étkezés kisgyerekekkel: egy táplálkozási szakértő ad tanácsot azzal kapcsolatban, hogyan működjenek a közös étkezések.
Barbara Holstein, a SIPCAN Intézet táplálkozási szakértője pontosan tudja, hogy mire kell figyelni a közös étkezések során.
Így tanulnak meg enni a kisgyerekek
Gyermeked már nem kisbaba, ez mozgalmas időket, sok újdonságot és élményeket jelent. Egy aktuális tanulmány szerint a következő öt alapvető tippet ajánlott megfogadnod annak érdekében, hogy sokkal élvezetesebb legyen a közös étkezés – nagyok és kicsik számára egyaránt.
1. Hosszabb ideig tartó családi étkezések
Minél tovább ül a család együtt az étkezőasztalnál, annál több gyümölcsöt és zöldséget eszik meg. Tipp: vágd kis darabokra ezeket, hogy a kisgyerekek is könnyedén el tudják rágni őket.
2. Kellemes hangulat étkezés közben
Ha nem sürgeted a gyermeked, és kellemes hangulatot teremtesz, akkor ez már önmagában fontos üzenetet közvetít a kicsik felé a táplálkozásról. Minél lazább a hangulat étkezés közben, annál könnyebben szoknak hozzá a gyerekek az olyan rituálékhoz, mint a közös étkezés.
3. A szülő, mint példakép
A gyerekek utánozzák az édesanyjukat és az édesapjukat. Épp ezért nem beszélni kell az evésről, inkább meg kell mutatni nekik. Ez az időszak egyébként a szülők számára is fontos, hogy reflektáljanak a saját étkezési szokásaikra. Nem várhatod el a gyermekedtől, hogy gyümölcsöt és zöldséget egyen, ha Te magad nem eszel.
4. Semmi figyelemelterelés
Étkezés közben legyen kikapcsolva a televízió, és az okostelefon se legyen az asztalnál, de még annak közelében se.
5. Közös étkezések előkészítése
A gyerekedet is vond be az előkészületekbe, akár már a menü megtervezésébe. Nem számít, hogy csak nézi, ahogy felaprítod a hozzávalókat, vagy már ő maga is vagdos: az effajta segítség által pozitív kapcsolata lesz az élelmiszerekkel.
Azonban mi a teendő, ha a gyermekem csak…
…szín szerint eszik?
Egy bizonyos korban a legtöbb gyerek elutasító az újdonságokkal szemben (ez a neofóbia). Épp ezért ajánlott, hogy az ismert és kedvelt fogásokhoz mindig adj valami újdonságot is. Így a megszokott íz- és színvilágba rejtheted el az új elemet. A gyerekek evolúciós okokból kifolyólag a piros, a sárga és a narancssárga élelmiszereket részesítik előnyben, ugyanis ezek a legtöbb esetben édesek – ilyen a répa és a kukorica. Ha például szereti az utóbbit, akkor mindig az legyen az alap, ha valami újat kínálsz a gyermekednek. Ezzel együtt az is igaz, hogy a legtöbb gyerkőc elutasítja a savanyú ízeket, ugyanis az ízvilágból jellemzően mérgező élelmiszerekre asszociálnak. A gyerekek az összes érzékszervüket használják ékezés közben – azaz a szaglásukra, az ízlelésükre, a tapintásukra, a hallásukra és a látásukra egyaránt támaszkodnak. Vannak, akik inkább az ujjukkal fogják meg az ételt, ez adja az alapját a BLW-nek (Babyled Weaning), vagyis a baba által vezetett elválasztásnak.
…rendszertelenül, illetve keveset eszik?
Ha a gyerekek koruknak megfelelően fejlődnek, akkor teljesen normális, ha néha egyoldalúan étkeznek, vagy keveset esznek. A gyerekeknek veleszületett éhség, illetve jóllakottság érzetük van, ezért pontosan tudják, hogy mikor vannak tele. Ezt nem szabad elvenni tőlük (például azzal, hogy mi szabjuk meg nekik az elfogyasztandó adagokat). A gyerekek figyelmét természetesen rendkívül egyszerű elterelni, ezért annyira fontos, hogy meghatározd, mi az étkezés, és ne engedj semmilyen figyelemelterelést, ellenkező esetben befolyásolod a gyermeked jóllakottság érzetét. Ez azt jelenti, hogy nincs semmilyen játék, meseolvasás vagy televíziózás evés közben. Szintén jó ötlet: sok esetben az is segíthet, ha egyszerűen megváltoztatod annak az ételnek az állagát, amit meghagy. Előfordulhat, hogy túl kemény vagy épp túl puha, ezért nem eszi tovább. Az első életév vége felé a zöldséget szilárdabb formában vagy felvágva is kínálhatod. A tálalás is sokat számít. Ez természetesen időt vesz igénybe, de azért néha beleférhet, hogy a szendvicsre zöldségekből készíts egy mosolygós arcot.
Szintén fontos: vedd figyelembe, hogy mennyire álmos a gyermeked. Az étvágytalanság lehet akár a fáradtság egyik jele is. Amennyiben az étvágytalanság hányingerrel és hányással együtt jelentkezik, ez valamilyen fertőzésre is utalhat. Ebben az esetben egyeztess a kezelőorvossal.
Olvasási tipp: Gyermeked nem rajong a reggeliért? Ebben a cikkben számos tippet és ötletet találsz, melyek segítenek a reggeli során.
Ezeket a bébiételeket keresd a dm kínálatában:
- babylove üveges bébiétel gyümölcsökkel és teljes értékű gabonaphellyel (6. hónapos kortól)
- babylove üveges bébiétel almával és szilvával (6. hónapos kortól)
- babylove üveges bébiétel eper-banán-müzli ízben (6. hónapos kortól)
- babylove teljes kiőrlésű gabonapép (6. hónapos kortól)
- dmBio üveges bébiétel vagyes gyümölcsökkel és teljes értékű gabonával (6. hónapos kortól)
- dmBio üveges bébiétel édesköménnyel, pasztinákkal és csirkével (6. hónapos kortól)
- dmBio üveges bébiétel almával, áfonyával és kókusztejjel (6. hónapos kortól)