Ovulációs teszt: egy nőgyógyász elmagyarázza, hogy működik
Ha gyermeket szeretnénk, tudnod kell, hogy mikor vannak a termékeny napjaid és a peteérésed. Dr. Eva Luner-Mühl nőgyógyász elmagyarázza, hogyan lehet segítségedre ebben egy ovulációs teszt, hogyan kell helyesen használni, illetve mit jelent, ha negatív eredményt ad.
Tartalomjegyzék
Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász és szülésznő. Az ACTIVE BEAUTY-nak elárul minden fontos tudnivalót a peteérésről, a termékeny napokról és az ovulációs teszt helyes alkalmazásáról.
Hogyan segíthet egy ovulációs teszt, ha gyermeket szeretnénk?
A női ciklust a hormonok kölcsönhatása irányítja. A ciklus első felében elkezd érni a petesejt. A luteinizáló hormon (vagy lutropin, rövidítve LH) a ciklus közepén váltja ki az ovulációt. A peteérést megelőzően jelentősen megemelkedik a mennyisége. Ebben az esetben sokat segíthet egy ovulációs teszt, ami kimutatja az LH szintjét a vizeletben, ezáltal a peteérést 24-48 órával korábban jelezni tudja.
Hogyan működik egy ovulációs teszt?
Ahhoz, hogy helyesen használd az ovulációs tesztet, rendkívül fontos, hogy ismerd a saját ciklusod hosszát. Ehhez össze kell számolnod a menstruációd első napja és a következő menstruáció első napja közötti napokat. Rendszeres ciklus esetén a peteérés nagyjából a ciklus közepére tehető. Az ovulációs tesztet érdemes a termékeny napok kezdetétől használni. Ezek a legtöbb esetben 5-6 nappal a peteérés előtt kezdődnek. Ez azt jelenti, hogy egy 28 napos rendszeres ciklus esetén már a 11. napon érdemes tesztelned. Ha megemelkedik a luteinizáló hormon szintje, akkor pozitív lesz a teszt, vagyis nemsokára bekövetkezik a peteérés. Ez azt jelenti, hogy az elkövetkezendő 24-48 órában ajánlott időt keríteni a szexuális együttlétre, ha teherbe szeretnél esni.
Tudj meg többet a ciklus különböző fázisairól és a ciklusszinkron életmódról.
Mikor vannak a termékeny napok?
A női ciklus a havi vérzés első napjával kezdődik, és a következő havi vérzéssel végződik. Egy ciklus során egyszer következik be az ovuláció, a legtöbb esetben a ciklus közepén – ez azt jelenti, hogy egy 28 napos ciklus esetén ez nagyjából a 14. napra tehető. Természetesen a ciklus hossza egyénenként változő, ahogy az ovuláció ideje is. A termékeny napok az ovuláció napja és az azt megelőző pár nap. A spermák akár öt napig is életképesek a női testben, ami azt jelenti, hogy sokkal nagyobb a megtermékenyítés esélye, ha a spermiumok már a helyükön vannak az ovuláció idején.
Az ovulációs teszt a peteérés napján pozitív?
A teszt kb. 24-48 órával az ovuláció előtt pozitív. Amennyiben a luteinizáló hormon szintje ismét lecsökken a peteérést követően, akkor a teszt negatív lesz. Ha az ovulációs teszt a teljes ciklus alatt negatív, akkor azt anovulációs ciklusnak nevezik. Ez azt jelenti, hogy a ciklus során nem történt peteérés. Amennyiben gyermeket szeretnél, és ez többször előfordul, mindenképp egyeztess a nőgyógyászoddal.
Mikor ajánlott elvégezni az ovulációs tesztet: reggel vagy este?
Az ovulációs tesztet jobb reggel használni, ugyanis ekkor a legmagasabb a hormon koncentrációja a vizeletben, így ekkor a legjobban kimutatható.
A terhességi tesztek is reggel működnek a legjobban. Tudj meg többet a terhességi tesztekről!
Meddig vagyok termékeny egy pozitív ovulációs teszt után?
Amennyiben pozitív lesz az ovulációs teszt, akkor az azt követő 24-48 órában ajánlott a szexuális együttlét, mert ezzel növelheted egy esetleges fogantatás esélyét.