Active Beauty
Pelenkázás mosható pelenkákkal: a legfontosabb tények és kérdések
olvasási idő: min
A popsikért és a környezetért

Pelenkázás mosható pelenkákkal: a legfontosabb tények és kérdések

Hogyan működik egyáltalán a pelenkázás mosható pelenkákkal? Egyre több szülőt érdekel a kérdés. A szobatisztaság elérésééig egy kisbaba ugyanis átlagosan egy tonna szemetet termel az eldobható pelenkákkal. Ez nem kis mennyiség. Megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket a mosható pelenkákkal kapcsolatban, és bemutatunk további három környezettudatos alternatívát.

A hatvanas években piacra kerülő eldobható pelenkák forradalmasították a babaápolást. A szülők számára óriási könnyebbséget jelentettek ezek a fajta pelusok. Azóta pedig elsősorban a nedvszívóképességüket fejlesztették tovább. A modern eldobható pelenkák nedvszívóképessége annyira jó, hogy a saját súlyuk harmincszorosát képesek felszívni folyadékban, így szárazon tartva a kisbabák popsiját.

Azonban amennyire praktikusak ezek a modern pelusok, sajnos van egy nagy hátrányuk is: nagyrészt műanyagból állnak. Azaz: amíg a kisbaba szobatiszta lesz – ez általában 2,5-3 éves korra tehető –, egy tonna hulladék keletkezik az eldobható pelenkákból.

Sok szülő épp ezért keres környezetbarát alternatívát. Az utóbbi években egyre kedveltebbek lett a mosható pelenkák. Megválaszoljuk a legfontosabb kérdéseket a mosható pelenkákkal kapcsolatban, és bemutatunk három remek alternatívát.

Hogyan működnek a mosható pelenkák?

A modern mosható pelenkák két részből állnak:

A pelenkabetétek képezik a nedvszívó részt, melyek közvetlenül érintkeznek a kisbaba érzékeny bőrével. Ezek a legtöbb esetben biominőségű anyagokból készülnek, például pamutból, bambusz viszkózból vagy kenderből. Ezek a szövetek többféleképpen szőhetők – például ott vannak a klasszikus szövött muszlin pelenkák, a puha molton kendők vagy a frottír betétek.

A mosható pelenkakülsők vízálló anyagból készülnek, és patentokkal vagy tépőzárral rögzíthetők. A patentok előnye: nagyobb kisbabák és kisgyerekek sem tudják kigombolni. A tépőzárak előnye: a pelenkák derékbősége egyénileg állítható. A mai mosható pelenkák külső része a legtöbb esetben egy modern PUL-anyagból (100% poliester és poliuretán) készül. Annak ellenére, hogy nem tartalmaz környezetbarát összetevőket, környezetbarát minősítéssel bír, amit annak köszönhet, hogy rendkívül tartós, így rengetegszer felhasználható. Poliuretán bevonatának köszönhetően pedig vízálló.

Szükség esetén akár papírbetétet is használhatsz. Ez egy olyan erős és jó nedvszívóképességű papír, amit a betétre kell ráhelyezned. A vizeletet átengedi, a betétet pedig védi az erős szennyeződésektől, például a szilárd széklettől. Gyártótól függően vannak olyan papírbetétek, melyeket egyszer ki lehet mosni, mielőtt szemétbe kellene dobni. Továbbá: amennyiben a kisbabád popsiját egy popsivédő krémmel szeretnéd ápolni, akkor mindenképp használj papírbetétet, ugyanis a zsíros krémet csak rendkívül nehezen tudod kimosni a betétből, továbbá az csökkentheti annak nedvszívóképességét.

Különböző elven működő mosható pelenkák vannak. Kaphatók olyan, úgynevezett all-in-one mosható pelenkák, melyeknél a vízzáró külső réteget összevarrják a belsővel. Ezeket olyan egyszerű feladni, mint a hagyományos eldobható pelenkákat. A zsebes mosható pelenkák esetében valamivel tovább tart a pelenkázás, azonban ebben az esetben mindössze a betétet kell kimosnod, legalábbis akkor, ha a külső réteg nem lett koszos.

Milyen előnyeik és hátrányaik vannak a mosható pelenkáknak?

A legnagyobb előny: ezek használatával jelentősen csökken a termelt hulladék mennyisége, ugyanis a jó minőségű mosható pelenkák megfelelő használat mellett rendkívül tartósak, így akár a kisebb testvér is tudja majd még használni őket. Ez azt is jelenti: elmarad az állandó pelenkavásárlás, és hosszútávon sokkal olcsóbbra jönnek ki a mosható pelenkák, mint a hagyományosak. Egyes kisbabáknak továbbá nagyon érzékeny a popsijuk, így az eldobható pelenkák használata során pelenkakiütés jelentkezhet. A mosható pelenkákat, amennyiben higiénikusan mosod ki és rendszeresen cseréled azokat, sokkal jobban tolerálja a kisbabák bőre, így nem lép fel bőrirritáció. Ezen kívül az sem mellékes, hogy a mosható pelenka szélesebb a hagyományosnál, ami nagyban hozzájárul a kisbabák egészséges csípőfejlődéséhez.

Itt elolvashatod, hogyan működik a csípőbarát pelenkázás.

Azonban nem minden szülő tudja elképzelni, hogy mosható pelenkát használjon. Különösen a nem gyakorlott anyukák és apukák számára időigényes a mosható pelenkák alkalmazása. Ezen kívül a bölcsödével is egyeztetni kell, hogy részükről rendben van-e ez a fajta pelenkázási mód. Semmiképp se becsüld alá a keletkező szennyesruha mennyiségét. Mindezt úgy, hogy egy kisbaba érkezésével alapból több lesz a stressz a hétköznapok során. Egy további hátrány: a mosható pelenkák viszonylag vastagok, így jobban láthatók a ruhák alatt. Ez azt jelenti, hogy a bodyk és nadrágok vásárlása során figyelned kell arra, hogy azok megfelelő méretűek és kényelmesek legyenek. De már kaphatók body hosszabbítók is, melyeket a body patentjaihoz tudsz rögzíteni.

Mikor éri meg a mosható pelenka a klíma és a pénztárca tekintetében?

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének 2021-es kutatása alapján a mosható pelenkák bizonyulnak a legjobb és legészszerűbb választásnak. A környezeti előny azonban nem automatikus: az újrahasználható textilpelenkák erőforrás-fogyasztása elsősorban a mosás energia- és vízfogyasztásából adódik. A megfelelő higiénia és tisztaság érdekében legalább 60 Celsius-fokon kell mosni a mosható pelenkákat. Ezen felül gyakran kerül bevetésre a sokat fogyasztó ruhaszárító is. Amennyiben tehát nem hatékonyan tisztítod a mosható pelenkákat, akkor annak ökológiai lábnyoma még nagyobb is lehet, mint a hagyományos pelenkáké.

Szerencsére azonban a szülők előtt ott a lehetőség, hogy a lehető legkörnyezettudatosabban használják a mosható pelenkákat. Ehhez a mosógép lehetőleg mindig legyen megtöltve, és a pelenkák inkább a levegőn száradjanak, ne a szárítóban. Ezáltal erőforrást és áramot spórolsz. Ha pedig másodkézből szerzed be a mosható pelenkákat vagy az újakat több gyerek is használja, akkor biztos lehetsz abban, hogy mindent megtettél az ökológiai lábnyom csökkentése érdekében.

Nem csupán a környezet és a klíma számára éri meg a mosható pelenka: használt rendszertől, illetve attól függően, hogy új vagy használt pelusokat veszel, rengeteget spórolhatsz a családi költségvetésnek. A számítások általában 300 és 400 ezer forint közötti megtakarítást jelentenek gyermekenként egy három évig tartó időszakban. Ezen felül pedig remek hír, hogy a jó állapotú mosható pelenkákat el tudod adni.

Mennyi mosható pelenkára van szükség?

Az újszülöttek naponta nagyon gyakran ürítenek székletet, akár tízszer is – ilyenkor anyának és apának mindenképpen pelenkát kell cserélnie. A mosható pelenkáknak ezen felül rosszabb a nedvszívóképességük az eldobhatókkal szemben, így többször kell ezeket cserélni. Ha kétnaponta mosod a használt mosható pelenkákat, akkor 20-24 darabot célszerű beszerezned. Amennyiben ehhez hozzáadod a pelusok száradási idejét, akkor inkább még többet. Az idősebb babák már nem kakilnak olyan sokszor, ezért ebben az életszakaszban 15-20 darab mosható pelenka is elegendő lehet.

Meddig tartanak szárazon a mosható pelenkák?

A mosható pelenkák nedvszívóképessége gyengébb. Annak érdekében, hogy az érzékeny bababőr száraz és egészséges maradjon, másfél-három óránként ajánlott cserélni a mosható pelenkákat, széklet esetén pedig azonnal. Éjszakára kaphatók speciális betétek. Amennyiben mégis szivárogna a mosható pelenka, akkor azt okozhatja a túl szoros ruha.

Hogyan kell tárolni a koszos mosható pelenkákat?

Rendkívül fontos, hogy rendesen levegőzzenek. Ennek oka, hogy a meleg vizeletet a baktériumok ammóniává bontják – ez nem csupán kellemetlen szaggal jár, de kárt is tehet a szövetben. Az ammónia ezen felül nehezen mosható ki. Amennyiben nem figyelsz a pelenkánk megfelelő szellőztetésére, akkor foltossá válhatnak, illetve bepenészedhetnek. Léteznek speciális pelenkatartó zsákok légáteresztő PUL-anyagból, de akár olyan vödörben is tárolhatod őket, melyek kifejezetten erre a célra lettek kitalálva. Ezek még a kellemetlen szagokat is bezárják.

A használt mosható pelenkákat lehetőleg egy hűvös helyen tárold. Milyen gyakran kell kimosni a mosható pelenkákat? 2-3 naponta ideális. Legkésőbb négy nap után már nagyon kellemetlen lesz a pelenkazsákban és a vödörben uralkodó szag, és a tiszta pelenkák száma is csökken. Ezen kívül: minél tovább vársz a tisztítással, annál több idejük van a baktériumoknak elszaporodni.

Útközben hogyan használhatók a mosható pelenkák?

Míg az eldobható pelenkákat egyszerűen ki tudod dobni a legközelebbi kukába, addig a használt mosható pelenkákat haza kell vinned magaddal. Egyes szülők épp ezért inkább lemondanak a mosható pelenkák használatáról hosszabb utak során, és addig hagyományos pelust adnak a babára. Kaphatók azonban olyan praktikus zsákok, melyekben nyugodtan tárolhatod a koszosakat, méghozzá szagmentesen.

Hogyan kell tisztítani a mosható pelenkákat?

A mosható pelenkák kapcsán a szülők első kérdése a következő szokott lenni: a mosható pelenkákat ki lehet mosni a többi szennyessel együtt? Annak ellenére, hogy sokan furcsán érzik magukat ettől a gondolattól, a válasz mégis az, hogy: alapvetően igen. Ezáltal azt is elkerülöd, hogy csak egy félig megtöltött mosógépet indíts el, ami negatív hatással lenne az ökológiai lábnyomodra.

A mosás előkészítése

A makacs szennyeződések eltávolításához a használt betéteket alaposan öblítsd ki. Áztatni azonban egyáltalán nem célszerű, ugyanis azzal csökkented a pelenkabelsők élettartamát. A külsőket és a PUL-anyagot ne mosd túl sűrűn, hogy minél tovább megmaradjon a vízlepergető bevonat.

Milyen program jó a mosható pelenkáknak?

A belsőket legalább 60 Celsius-fokon és magas fordulatszámon mosd ki. Érdemes előmosást is használnod, hiszen annak az egyik nagy előnye, hogy a koszos vizet kiszivattyúzza a gép, és tiszta víz kerül a dobba. Az ECO programok általában kevesebb vizet és alacsonyabb hőmérsékletet használnak, így ezek a programok nem ajánlottak.

A pelenkakülsőket érdemes betenned egy mosóhálóba. A patentokat ne nyomd össze, de a tépőzárakat igen. A külsők mehetnek egy 60 Celsius-fokos programba, de amennyiben nem nagyon koszosak, ennél alacsonyabb hőfok is elég.


Milyen mosószer kell a mosható pelenkákhoz?

Melyik mosószer a legjobb választás? A betéteket ideális esetben egy kímélő mosóporral mosd, míg a külsőket vagy egy színes ruhákhoz kifejlesztett, vagy egy kímélő mosószerrel. Fontos: egyik készítmény se tartalmazzon klóros fehérítőt, öblítőt és illatanyagot. A klóros fehérítő kárt tehet a textilszálakban és a PUL-anyagban. Az öblítő eltömíti a szálakat, és csökkenti a mosható pelenkák nedvszívóképességét. Az illatanyagok pedig allergiás reakciókat válthatnak ki a kisbabáknál. Ha tovább szeretnéd csökkenteni az ökológia lábnyomod, akkor olyan mosószereket használj, melyek nem tartalmaznak optikai fehérítőket és tartósítószereket – bár ezek nem károsítják az anyagokat, rendkívül nehezen bomlanak le, ezért ártalmasak a környezetre nézve.

Öblítő helyett használhatsz folyékony citromsavat, mert az fellazítja a textilszálakat, és nem tapasztja össze azokat. A gyakori mosás következtében ugyanis előfordulhat, hogy a mosható pelenkák kemények vagy érdesek lesznek.

A mosható pelenkák szárítása

A mosást követően alaposan rázd ki a mosható pelenkákat – ezáltal fellazítod a textilszálakat, és megelőzöd a bekeményedésüket. Tény, hogy a szárítóban gyorsabban megszáradnak, mint a teregetőn, de előbbi rengeteg áramot használ, továbbá csökkenti a mosható pelenkák élettartamát.

Olvasd el, hogyan tudod csökkenteni a műanyag mennyiségét mosásnál.

Mi a teendő, ha büdös a mosható pelenka?

Számos oka lehet annak, ha kellemetlen szaga van a mosható pelenkának. A szúrós szagot a vizelet, illetve az ammónia okozza. Ebben az esetben nem öblítetted ki eléggé a pelenkákat. Amennyiben vizelet marad a betétekben, akkor azt a baktériumok idővel ammóniává változtatják. A megoldás: a mosható pelenkákat áztasd be 30 percre citromsavas langyos vízbe. Ezt követően 60 Celsius-fokon mosd ki a pelusokat némi oxigénes fehérítőt tartalmazó mosószerrel. A választott program legyen viszonylag hosszú és intenzív. Ezt követően még egyszer öblítsd át alaposan a pelenka belsőket. A vízálló külsőket külön mosd ki egy színes ruhákhoz gyártott mosószerrel.

Amennyiben a pelenkáknak dohos, penészes szaguk van, akkor nem száradtak meg teljesen. Ebben az esetben is rendkívül fontos az alapos átöblítés, centrifugálás és szárítás – lehetőleg a napon, ugyanis az UV-sugarak fertőtlenítő hatással bírnak.

Szintén nem ajánlott túlzottan telepakolnod a mosógép dobját, illetve a víztakarékos ECO programok használata sem javasolt, ugyanis ezek is okozhatják a mosható pelenkák kellemetlen szagát.

Mennyire higiénikusak a mosható pelenkák?

A többször is használható pelenkák ugyanolyan higiénikusak lehetnek, mint az eldobhatók – legalábbis, ha odafigyelsz pár fontos dologra.

Amennyiben a mosható pelenkák nem lesznek teljesen tiszták, akkor a kisbabádnál pelenkakiütés alakulhat ki, amit gyakran a bőrön elszaporodó gombák okoznak.

Alacsony hőmérséklet esetén nem lesznek elég tiszták a mosható pelenkák. Ezért annyira fontos, hogy legalább 60 Celsius-fokon működő programot használj. Sok modern mosógép azonban nem is éri el a megadott hőfokot. Tény, hogy ezáltal kevesebb áram fogy, viszont a ruhák nem lesznek elegendően tiszták. Ha a mosógépeden van speciális higiénia program, akkor az a legjobb választás.
Ezen felül ajánlott fehérítőt tartalmazó mosószert használnod, amely teljes mértékben megszabadítja a pelenkákat a szerves anyagoktól.

Egy másik remek megoldás, ha a mosható pelenkákat tisztítóba viszed. Ez azonban a legtöbb családban nem opció annak anyagi vonzata miatt, illetve szervezésben is kihívások elé állítja a szülőket. Olyan, mosható pelenkákat árusító cég pedig, ami vállalja a koszos pelusok háztól házig történő szállítását és tisztítását, még nem nagyon létezik.

A mosható pelenkák három alternatívája

Nem minden család tudja elképzelni, hogy mosható pelenkákat használjon – hiába szeretné környezettudatosan pelenkázni a kisbabáját. Szerencsére azonban vannak más opciók is, melyekkel kevésbé ártasz a környezetnek és a klímának, mint a hagyományos eldobható pelenkákkal.

Ökopelenka

Az ökopelenkák olyan egyszer használatos pelusok, melyek majdnem mindenben hasonlítanak a hagyományosakra. A különbség: többnyire természetes, megújuló anyagokból készülnek, például pamutból, kukoricából vagy cellulózból. Nem tartalmaznak illatanyagokat, színezékeket, peszticideket, továbbá klórmentesen vannak fehérítve. Mindössze a tépőzárak és a ragasztócsíkok készülnek fosszilis erőforrásokból. Ezen kívül a légáteresztő képességük is sokkal jobb az eldobható pelenkákénál, ezért kisebb az esélye egy esetleges allergia vagy pelenkakiütés kialakulásának. Egy hátrányuk van, ami azonban nem hanyagolható: az ökopelenkák sokszor háromszor vagy négyszer annyiba kerülnek, mint a hagyományos eldobható pelusok.

Hibridpelenkák

Ezek a fajta pelenkák egyesítik az eldobható és a mosható pelenkák előnyeit. A hibridpelenkák egy textilből készült, mosható külsőből állnak, amit a sima szennyessel együtt egyszerűen kimoshatsz, továbbá egy magas nedvszívóképességű betétből, amit használat után kidobhatsz a szemetesbe.

Pelenka nélkül

Egyre többször hallani arról, hogy a szülők nem adnak pelenkát a kisbabákra. Ezt az új trendet „természetes csecsemőhigiénia”-ként szokták emlegetni. A szülők figyelik a kisbaba jelzéseit, amikor pisilni vagy kakilni akar, és a WC-kagyló vagy egy speciális bili fölé tartják őt. Különösen az első hónapokban rendkívül fontos a kisbaba jelzéseire reagálni, máskülönben a negyedik hónaptól egyre kevésbé fog jelezni, hiszen hozzászokik a pelenkához. Minden családnak magának kell eldöntenie, számára mennyire praktikus a pelenkamentes nevelés a mindennapokban. Ennek egy határozott előnye van a pelenkák használatával szemben: a kisgyereknek később nem kell leszoknia a pelenka használatáról.

A dm-ben kapható termékek a fenntartható és környezetkímélő pelenkázás jegyében:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.