1. nap: 20 perc, hogy tudatosabb legyél a hétköznapokban
1. nap: Tudatosság tudatos légzéssel
Nem kell spirituális szemléletűnek lenned ahhoz, hogy hasznot húzz a jóga relaxáló és tudatosságot növelő gyakorlataiból. Annak ellenére, hogy az itt bemutatott légzőfeladatok gyökerei a Pranayama-jógában keresendők, a levegő benntartása és a tudatos légzés nemcsak a jógiknak ajánlott. Épp ezért érdemes kipróbálnod, még akkor is, ha elsőre furcsának tűnik. A tudatosság mindenféleképp kifizetődő, ugyanis a kontrollált levegővétel egészségre gyakorolt pozitív hatását már több kutatás során is sikerült bizonyítani.
Figyelem: ezek a gyakorlatok nem ajánlottak várandósok vagy tüdőproblémával rendelkezők számára!
Erre lesz szükséged:
Ehhez a gyakorlathoz majdhogynem semmi sem kell: mindössze egy nyugodt hely, 20 perc és némi hajlandóság arra, hogy kipróbálj valami újat.
Így biztosan sikerül:
Keress egy nyugodt szobát, ahol senki sem fog zavarni. Kapcsolj ki mindent, ami elterelheti a figyelmedet (televízió, mobiltelefon, laptop). Ülj le egy számodra kényelmes pózban, majd próbáld ki a két bemutatott légzőgyakorlat egyikét:
4-7-8 légzés
- Az orrodon keresztül, halkan szívd be a levegőt, és eközben számolj el egytől négyig.
- Tartsd bent a levegőt, és közben számolj egytől hétig.
- A szájon keresztül fújd ki a levegőt, és közben számolj el egytől nyolcig. A kifújásnak olyan hangja legyen, mintha egy lufit próbálnál felfújni.
Eleinte négyszer ismételd meg, majd hagyd abba. Ha már gyakorlottabb vagy, akkor akár nyolcszor is elvégezheted egymás után a gyakorlatot.
„Ciklikus sóhajtás“
- Kétszer egymás után vegyél levegőt az orrodon keresztül. Az elsőnél félig telik meg a tüdőd, míg a második után teljesen megtöltöd levegővel.
- Egy nagy sóhajtással fújd ki az összes levegőt a szádon keresztül.
Ezt a gyakorlatot maximum öt percen át ismételd.
A választott légzőgyakorlattól függően mindössze pár percet kell szánnod a tudatos légzésre. Miután kipróbáltad valamelyik feladatot, a 20 perc többi részében is maradj ellazulva, és folytasd a nyugodt légzést. Ezáltal nyugalmat viszel a hétköznapokba.
Ezért működik:
A 4-7-8 légzés a Pranayama-jógából ered. A „prana” szó életenergiát, illetve légzést jelent, míg az „ayama” szó uralást. Vagyis: az életenergiát a légzésen keresztül irányítod. Az amerikai orvos, Dr. Weil ezt tovább mélyítette, és vitte hírét a világ számos tájára. A kilégzés (a 8 a 4-7-8 légzés során) hasonlít egy sóhajtásra vagy ásításra. Hasonló légzéstechnika figyelhető meg a ciklikus sóhajtásnál is. Ezeknél a kontrollált légzőgyakorlatoknál a levegővétel sokkal mélyebb, és a tüdő sokkal több levegőhöz jut, mint a normális légzés esetében. Ezen kívül lassabb lesz a légvétel, aminek következtében az agy azt a jelzést kapja, hogy minden rendben van, és nincs ok stresszelni. Az a tény, hogy kapcsolat van a légzés és a közérzet között, a Stanford Egyetem kutatásából derült ki, amit Mark Krasnow és Kevin Yackle végeztek. Egy másik, David Spiegel által a Stanford Egyetemen végzett kutatás pedig azt bizonyította be, hogy a ciklikus sóhajtás még a meditációnál is nagyobb hatással van, és a tudatos légzést végző tesztcsoportnál az elégedettség és öröm érzését keltette. Ettől Te is minden bizonnyal fellélegzel!
Boldog & egészséges: Íme, a heti terved
Ezen a héten határozd el, hogy minden egyes nap 20 percet szánsz az egészségedre és a közérzetedre. Holnap is érkezik egy remek inspiráció ahhoz, hogyan tudod a napodat még boldogabbá varázsolni. Holnap is látogass el a Boldog & Egészséges:íme, a heti terved oldalra!
Sorozatunk további része:
* 2. nap: mindössze 20 perc egy táncos edzésre
* 3. nap: 20 perc a szociális kapcsolatokért
* 4. nap: 20 perc az egészséges étkezés jegyében egy Poke Bowl-lal
* 5. nap: 20 perc a boldog pillanatokért
* 6. nap: 20 perc az esti rutinra a jobb alvás érdekében
* 7. nap: 20 perc énidő