Active Beauty
A megfázások időszaka: orvosok segítenek, mit tehetsz a kaparó torok ellen
olvasási idő: min
Maradj egészséges!

A megfázások időszaka: orvosok segítenek, mit tehetsz a kaparó torok ellen

A csökkenő hőmérséklet, illetve a vírusok és baktériumok miatt kicsi annak az esélye, hogy megúszod a köhögést, a náthát és a bosszantó torokkaparást. Orvosokkal beszélgettünk arról, hogy mit tehetsz annak érdekében, hogy télen mégis egészséges maradj!

Gyerekeknél már ismerős lehet ez a helyzet: főleg óvodáskorúak esetében érezheted úgy, hogy egyfolytában betegek. Statisztikailag azonban felnőtteknél is évente kétszer, háromszor vagy négyszer jelentkezik az idegesítő torokkaparás, mondja Dr. Michaela Zumtobel, bécsi fül-orr-gégész szakorvos.

A szervezet immunissá tud válni bizonyos vírustörzsekkel szemben, de a vírusok minden évben átalakulnak, magyarázza a doktornő. A torokfájás vagy torokkaparás akár egy önálló betegség is lehet, de a legtöbb esetben egy közelgő megfázás korai előjele.

Ahhoz, hogy ne alakuljon ki megfázás a torokkaparásból: így erősítheted az immunrendszered

Annak érdekében, hogy a kaparó torokból ne alakuljon ki egy köhögéssel, fejfájással és lázzal tarkított megfázás, azt javasolja Zumtobel, hogy a hideg évszakban fokozottan figyelj az immunvédelemre. Ez a következőket feltételezi:

  • Elegendő alvás
  • Minél kevesebb stressz
  • Egészséges és változatos táplálkozás (immunboosterekkel)
  • Sok folyadék
  • Mozgás a friss levegőn

Gyakran már az is sokat segít, ha eleget pihensz, ezáltal a szervezeted a kórokozók leküzdésére tud összpontosítani. A friss, oxigénben gazdag levegő is támogatja ebben az immunrendszert, továbbá az egészséges és vitamindús táplálkozás, mondja Dr. Teresa Thaler, bécsi orvos és homeopata.

Meleg vagy hideg? – Hallgass a szervezetedre!

Megfázás esetén nagyon fontos a folyadékpótlás, ugyanis ezzel erősíted az immunrendszered. Ez azonban nem azt jelenti, hogy mindig citromos meleg vizet kellene innod, hiszen a meleg tea mézzel, zsályával vagy kakukkfűvel is mindig enyhülést hoz. Ennek ellenére azt is érdemes szem előtt tartanod, hogy különböző megfázástípusok léteznek, magyarázza Teresa Thaler.

Épp ezért ajánlott a testedre hallgatnod. Ezáltal könnyebben el tudod dönteni, hogy inkább hidegre vagy melegre vágysz. Néha ugyanis a hideg italok vagy a hidegvizes nyakborogatás túróval és pár csepp levendula illóolajjal is enyhülést hoznak. Te érzed a legjobban, hogy mire van szüksége a testednek.

A természet erejével: méz, mint csodaszer

A méhek sárga aranya a természet legjobb gyógyszere: „Számomra a méz egy igazi csodaszer”– mondja Teresa Thaler. Nem csupán a szájban található kórokozó baktériumok és vírusok számát csökkenti, hanem még a sebgyógyulást is serkenti.

Ha nem szeretnél meleg italokat fogyasztani, akkor az oximel (méz és ecet keveréke) is jó választásnak bizonyulhat. Készítsd el magad ezt a keveréket mézből, ecetből és fűszerekből, majd hideg vízben oldd fel, és idd meg.

Milyen gyors segítség létezik torokfájásra, torokkaparásra vagy nyelési panaszok esetén?

A torokkaparás számos megbetegedés tünete lehet, akár ártalmatlan irritációé is, de súlyos problémákra is utalhat, mondja Dr. Michaela Zumtobel. A doktornő szerint ilyenkor az alábbi házi praktikák bizonyulnak jó választásnak:

Házi praktikák torokfájás esetén:
Meleg italok, szopogató tabletták, gargalizálás sós vízzel vagy nem vényköteles gyógyszerek, amennyiben pedig szükséges, fájdalomcsillapítók is jók lehetnek a panaszok enyhítésére. A nyugalom és a pihenés szintén rendkívül fontos, hiszen így tudod a legjobban támogatni a szervezeted öngyógyítási folyamatait.

Házi praktikák torokkaparás esetén:
Elegendő folyadékfogyasztás, meleg italok, olyan bevált házi szerek, mint a méz vagy a gyömbértea, párásító használata, és a dohányzás mellőzése.

Házi praktikák nyelési problémák esetén:
Szopogató tabletták, esetleg meleg italok mézzel. Súlyos nyelési problémák esetén azonban mindenféleképp keress fel egy orvost.

A nyálkahártyák benedvesítésére a sós, illetve olyan gyógynövényes szopogató tabletták ajánlottak, melyek például orvosi zilizt vagy izlandi zuzmót tartalmaznak. Fontos: megfázásos betegségek esetén figyelj arra, hogy a D-vitamin szinted normál tartományon belül mozogjon, mondja Dr. Teresa Thaler. Ezt nagyon egyszerűen ki lehet deríteni egy vérvizsgálattal.

Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?

„Akkor érdemes kikérni egy orvos véleményét, ha a torokkaparás a házi praktikák alkalmazása ellenére is, három-négy napnál tovább tart, esetleg nagyon fájdalmas, vagy további tünetekkel, például lázzal, köhögéssel, légzési zavarokkal vagy nyelési problémákkal jár” – mondja Dr. Zumtobel.

Szintén ez a helyzet, ha sokáig fáradékony és kimerült vagy, ugyanis ezek a tünetek egy súlyos vírusfertőzésre is utalhatnak. Ha rendszeresen visszatérnek és kiújulnak a panaszok, akkor szintén keress fel egy orvost.

Fontos: „A torokkaparásnak számos különböző oka lehet, és zömében gyulladt vagy irritált garatnyálkahártyára utal. A náthát okozó vírusokon kívül egyes gyógyszerek is kiválthatják, illetve olyan betegségek is, mint a reflux vagy a cukorbetegség (diabetes mellitus)” – egészíti ki Dr. Teresa Thaler.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.