Active Beauty
Aromaterápia: ez a 6 legjobb illóolaj otthonra
Szöveg: Annalina Jegg
olvasási idő: min
Aromaterápia

Aromaterápia: ez a 6 legjobb illóolaj otthonra

A modern natúrkozmetika és aromaterápia már elképzelhetetlen illóolajok nélkül. Illatukkal az egzotikus virágok és nemes fák érzékisége árad szét, azonban ennél a szimpla illatélménynél sokkal többre képesek a hatásukat tekintve. Eláruljuk, hogy melyek azok az illóolajok, amik semmiféleképpen sem hiányozhatnak az otthonodból.

Hogyan hatnak az illóolajok?

Az illóolajok védik a növényt, ugyanis taszítják a káros rovarokat, a hasznosakat pedig odavonzzák. Ebből kifolyólag az illóolajok hatása ugyanolyan változatos, mint a gyógynövények és virágok előfordulása. Az illóolajok egyik leggyakoribb közös tulajdonsága, hogy antibakteriálisak és gyulladáscsökkentők, sőt, sokszor még vírus- és gombaölő hatásuk is van.
A legtöbb esetben a natúrkozmetikában, illetve az aromaterápiák során alkalmazzák őket, továbbá számos házi patikai gyógykészítményben vagy természetes háztartási tisztítószerben is megtalálhatók. A szépségápolásban főleg öregedésgátló kezelések során használják az illóolajokat, de a kombinált vagy érzékeny bőrt is képesek gyógyítani és tonizálni.
A hatóanyagok a bőrön vagy a nyálkahártyákon, azaz a légzésen keresztül kerülnek a szervezetbe, ahol a vérrel jutnak el a központi idegrendszerbe. Az illóolajoknak tehát közvetlen hatásuk van az érzelmeinkre és az egészségünkre.
Belsőleg alkalmazva nyugtató hatásuk van, továbbá javíthatják a koncentrációs képességet és a kedvet. Külsőleg fertőtlenítő, sebgyógyító hatásuk van. Az orvostudomány egyre gyakrabban vizsgálja a hatásukat, például a teafaolaj antiszeptikus tulajdonságait.

Mire kell figyelni az illóolajok alkalmazása során?

Az illóolajok a növények tiszta esszenciái. Képletesen: egy kis üveg levendulaolaj egy egész levendulamező erejét tartalmazza. Épp ezért nem szabad az illóolajokat hígítás nélkül használni, ellenkező esetben irritálhatják a bőrt és a nyálkahártyákat.
Ezért hígítják mindig az illóolajokat, például némi vízzel, ha egy diffúzorba kerülnek, vagy olajjal a külső használathoz. Semleges hordozóolajnak tökéletes választásnak bizonyul a mandula-, a jojoba- és az argánolaj.
Vásárlás során mindenféleképp figyelj arra, hogy olyan 100 százalékban természetes illóolajat válassz, ami megfelelő a külsőleges használatra.

Veszélyek és óvintézkedések

Várandósság és szoptatás alatt nem ajánlott az illóolajok használata, a gyerekek számára pedig szintén tiltott. Bizonyos olajok ugyanis, például a teafaolaj, akár fulladáshoz is vezethetnek kisbabáknál és kisgyerekeknél. Épp ezért fontos, hogy az illóolajok használata során tudatában legyél ezeknek a veszélyeknek.

Ezt a 6 illóolajat ajánlott otthon tartanod

Teafaolaj – univerzálisan használható háziszer

Legyen szó kisebb vágási sérülésekről, enyhe égésekről vagy mitesszeres bőrről: a teafaolaj minden olyan esetben alkalmazható, amikor fertőtlenítő, antiszeptikus és sebgyógyító hatására van szükség. Influenzaszerű fertőzéseknél nyákoldó, immunerősítő, antibakteriális és antivirális hatása érvényesül. Ezeken felül hatékonyan fellép a gombás fertőzésekkel szemben, továbbá enyhíti a rovarcsípéseket és a napégést.

Alkalmazási tipp: Mitesszeres, pattanásos bőrnél vagy rovarcsípésnél nyugodtan kend be egy csepp olajjal az érintett területet. Vigyázat: Gyerekek és háziállatok mellett ne tarts teafaolajat.

Citromolaj – tisztaságot és frissességet teremt

Ez a sokoldalú olaj főként a bőrápolásban, az aromaterápiában és a háztartásban alkalmazható. Feszesíti a bőrt, akné esetén segít és erősíti a körmöket, illetve a körömágyat. Zsíroldó hatása miatt ugyanúgy megtalálható különböző fogyást segítő és narancsbőr elleni olajokban, mint a természetes tisztítószerekben. Illatlámpában használva pedig megfázás és fáradtság esetén van a segítségedre.

Alkalmazási tipp: Keverj el pár csepp citromolajat némi kókuszzsírral, így egy olyan illatos testkrémet kapsz, ami ugyanolyan hatékony narancsbőr esetén, mint torokfájásnál. Vigyázat: Miután a bőrödön használtál citromolajat, legalább 12 órán át kerüld az UV-sugárzást, ugyanis a citromolaj pigmentfoltok kialakulásához vezethet.

Levendulaolaj – nyugtatja és ápolja a bőrt

Egykor ez volt Sissi, azaz Erzsébet királyné kedvenc olaja, méghozzá teljesen jogosan! Ez az orvosság egyaránt kényezteti a testet és a lelket. Ha egy diffúzorban használod, akkor lazító, nyugtató és antidepresszáns hatása érvényesül, megfázás esetén pedig enyhíti a nyálkahártyák duzzanatát. Ezeken kívül csökkenti a rovarcsípés következtében fellépő viszketést, továbbá nyugtatja és feszesíti az irritált bőrt. Masszázsolajként segít a feszültség és izommerevség feloldásában, textilsprayként pedig az alvásproblémákkal szemben lép fel.

Alkalmazási tipp: Készíthetsz belőle általános keveréket, amit egyaránt használhatsz testpermetként, textil- és szúnyogriasztó sprayként. Ehhez keverj össze kb. 100 ml (gyógyszertári) desztillált vizet 20 csepp levendulaolajjal, és ezt töltsd bele egy szórófejes flakonba. Használat előtt alaposan rázd fel.

Rózsaolaj – értékes és hatásos virágesszencia

Helyreállítja a száraz, érzékeny és zsíros bőrt, továbbá serkenti a sejtnövekedést. A rózsaolaj ezáltal kisimítja a ráncokat és feszesíti a bőrt, de még a vöröses foltokat és a rosaceát is enyhíti. A rózsa illata javítja a hangulatot, sőt mi több, antidepresszáns hatása is van. Ezen kívül alvásproblémák, félelmek és stressz esetén is segít, vagyis összességében javítja a közérzetet.

Alkalmazási tipp: Keverj össze 10 csepp damaszkuszi rózsaolajat 20 ml argánolajjal, és egy remek bőrfeszesítő arcolajat kapsz. Ha a valódi damaszkuszi rózsaolaj árát túl magasnak tartod, akkor nyugodtan használj természetes rózsa geránium olajat, aminek hasonló illata van.

Borsmentaolaj – elsősegély fájdalmak és zúzódások esetén

A rendkívül hatékony borsmentaolaj frissíti a leheletet, de enyhíti a menstruációs fájdalmat, sőt mi több, tompa sérülések esetén is nyugodtan bedörzsölheted vele az érintett területet. Az illatlámpában, illetve masszázsolajként enyhíti a migrént, a stresszt és a hányingert például utazás esetén. A háztartásban és a bőrápolásnál az antimikrobiális és antibakteriális tulajdonságai miatt rendkívül kedvelt. Emellett elűzi a szúnyogokat, a legyeket és az atkákat.

Alkalmazási tipp: Egy SOS-balzsam készítéséhez vízgőz felett olvassz meg 2 teáskanál sheavajat, majd keverj hozzá 10 csepp borsmentaolajat. A balzsam jótékonyan hat fejfájás, megfázás és véraláfutások esetén. Ha egy megfázás során használható balzsamot szeretnél készíteni, akkor keverj össze 2 teáskanál olvasztott sheavajat 5-5 csepp borsmenta-, rozmaring- és citromolajjal.

Rozmaringolaj – revitalizálja a bőrt és a hajat

A természetgyógyászatban a rozmaringot előszeretettel használják torokfájás, nátha és száraz köhögés esetén. A szépségápolásban feszesítő és regeneráló tulajdonságai miatt szeretik. A fejbőrre és hajra tonizáló és erősítő hatással van, így serkenti a hajnövekedést, továbbá selymesek és ápoltak lesznek a tincseid.

Alkalmazási tipp: Egy gyors rozmaringos hajöblítőt nagyon egyszerűen el tudsz készíteni. Egy bögre forró vízbe tegyél 2 filter kamillateát, és várd meg, hogy kihűljön. Ezután vedd ki a teafiltereket, majd tegyél bele öt csepp rozmaringolajat. Hajmosás után alaposan vidd fel a hajadra az öblítőt, és hagyd benne, tehát ne mosd ki. Ezáltal szép fényes lesz a hajad, sőt mi több, gyorsabban is fog nőni.


Az alábbi illóolajokat keresd a dm Online Shop-ban:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.