Chlamydia fertőzés: tünetek és kezelési módok
Tartalomjegyzék
- Mi a chlamydia fertőzés?
- Hogyan terjed a chlamydia?
- Milyen tünetek léphetnek fel nőknél?
- Chlamydia esetén milyen színe van a hüvelyi váladéknak?
- A férfiaknál milyen tünetei vannak egy chlamydia fertőzésnek?
- Miből áll egy chlamydia kezelés?
- Mennyi idő alatt múlik el egy chlamydia fertőzés?
- A chlamydia-fertőzés magától is elmúlhat?
- Saját magunkat is le tudjuk tesztelni chlamydia fertőzésre?
- Más testrészeken is lehet kapni chlamydia fertőzést?
- Ezek a biztonságosabb szexet szolgáló termékek kaphatók a dm Online Shopban:
Mi a chlamydia fertőzés?
A chlamydia egy olyan baktérium, amely gyulladást vált ki a testben. Ennek egy bizonyos alfaja, a chlamydia trachomatis okoz szexuális úton terjedő fertőzést. A leggyakrabban a méhnyak, a húgyvezeték és a végbél nyálkahártyái érintettek. A chlamydia-fertőzés világszerte az egyik leggyakoribb nemi betegség. A legtöbb esetben a fiatal felnőtteknél 25 éves korig figyelhető meg. Ha megfertőződsz, akkor egy-három hét alatt jelentkezhetnek panaszok, de sokszor teljesen tünetmentes a betegség lefolyása.
Hogyan terjed a chlamydia?
A chlamydia fertőzés szexuális úton terjed, azaz szexuális együttlét vagy orális szex következtében. A megfertőződés azonban szexjátékokon keresztül is lehetséges, sőt mi több, még abban az esetben is, ha óvszert használtok. Ettől függetlenül az óvszer a legbiztosabb módja annak, hogy elkerüld a chlamydiát, ugyanis csökkenti a megfertőződés esélyét, csak nem zárja ki teljesen. Annak azonban nagyon kicsi a valószínűsége, hogy csókolózás, egy koszos mosdó vagy közös törölköző használata következtében elkapd. A várandós nők viszont megfertőzhetik az újszülöttet.
Milyen tünetek léphetnek fel nőknél?
A chlamydiában szenvedő nőknél a legtöbb esetben a méhnyak gyulladása figyelhető meg, de a húgyvezeték és végbél is érintettek lehetnek. A chlamydia fertőzések legalább 70 százaléka tünetmentes. Vannak azonban olyan elterjedt panaszok, melyekre ajánlott figyelned:
- A hüvelyi folyás színe, szaga és mennyisége megváltozik
- A menstruáció erősebb a megszokottnál, vagy két menzesz között is vérzés lép fel
- A szexuális aktus után vérzés figyelhető meg a nemi szerveknél
- Rossz közérzet
- Az anális területen fájdalom, folyás vagy vérzés jelentkezik
- Alhasi fájdalom lép fel
- Felerősödik a vizelési inger, és/vagy fájdalmas a vizeletürítés
Chlamydia esetén milyen színe van a hüvelyi váladéknak?
Egy chlamydia fertőzés következtében felerősödik a folyás, továbbá sárgás és egyben gennyszerű lesz. „A klinikai vizsgálatok során gyakran a gyulladt méhnyakat mutattják ki, mint kiváltó ok” – magyarázza Dr. Eva Lunzer-Mühl.
A férfiaknál milyen tünetei vannak egy chlamydia fertőzésnek?
Férfiak esetében először a húgyvezeték gyullad be egy chlamydia fertőzés során, de a herék és a végbél is érintettek lehetnek. A férfiak felénél azonban nem jelentkeznek tünetek. Ennek ellenére az alábbi jelekre ajánlott figyelniük:
- A vizeletürítés során égető érzést tapasztalnak, továbbá gennyes folyás is jelentkezik
- Fájdalom jelentkezik a herékben
- Rossz közérzet
- Az anális területen fájdalom, váladék vagy vérzés jelentkezhet.
Miből áll egy chlamydia kezelés?
Ha fennáll a chlamydia fertőzés gyanúja, akkor egy ideig ajánlott lemondanod a szexről. Minél előbb érdemes felkeresni egy nőgyógyász, egy nemi beteg- és bőrgyógyászt vagy egy urológust. Az orvos egy fizikális és egy laborvizsgálat segítségével fel tud állítani egy diagnózist. Amennyiben beigazolódik a gyanú, és valóban chlamydia fertőzés áll a probléma hátterében, azt antibiotikummal lehet kezelni.
Mennyi idő alatt múlik el egy chlamydia fertőzés?
A chlamydia kezelése során egy héten át kell szedni az antibiotikumot, de ennek egy alternatívája lehet egy egyszeri, nagy dózisú gyógyszeradag. Ennek ellenére a chlamydia nem múlik el azonnal az antibiotikum szedése következtében. „Ezek a kórokozók sajnos ellenállók, ezért a kezelés után ajánlott egy újabb vizsgálat elvégzése. Továbbá egy másik antibiotikum szedése is szükségessé válhat” – magyarázza a nőgyógyász.
Közben, illetve egy héttel az antibiotikumos kezelés után nem ajánlott a szexuális együttlét. Ezen kívül célszerű tájékoztatni a chlamydia fertőzésről azokat, akikkel az előző hat hónapban szexuális kapcsolatot létesítettünk. Ők is vizsgáltassák meg magukat, és amennyiben szükséges, kezdjék meg a megfelelő kezelést. Ez rendkívül fontos ahhoz, hogy ne fertőződjenek meg még többen, illetve ne alakuljanak ki szövődmények.
A chlamydia-fertőzés magától is elmúlhat?
A fertőzés gyakran teljesen tünetmentes, így az érintettek nem is szereznek tudomást arról, hogy betegek. A nőgyógyász szerint azonban nem valószínű, hogy a chlamydia magától elmúlik: a baktériumok a szervezetben maradnak, ezáltal újabb fertőzést válthatnak ki. „Ez azt jelenti, hogy a tünetmentes időszakokban is rendkívül magas a megfertőződés, illetve mások megfertőzésének esélye” – magyarázza Dr. Eva Lunzer-Mühl.
Amennyiben nem diagnosztizálják a betegséget, akkor krónikussá válhat, és hosszútávú szövődményei lehetnek. Nők esetében krónikussá válhat az alhasi fájdalom, de akár meddővé is válhatnak. Férfiaknál begyulladhat a prosztata és a herék. Ritka esetekben terméketlenné válhatnak.
Saját magunkat is le tudjuk tesztelni chlamydia fertőzésre?
Igen, manapság már kaphatók nők számára készített chlamydia gyorstesztek. Kenetet vesznek a méhnyakból, majd 20 perc elteltével már le is tudják olvasni az eredményt. Ezek a tesztek nagyon megbízhatók, ennek ellenére mindössze az esetleges kezdeti gyanú megerősítésére szolgálnak. Ha pozitív az eredmény, akkor mindenképp kérjünk orvosi tanácsot, illetve kezelést.
Más testrészeken is lehet kapni chlamydia fertőzést?
Ritka esetekben a chlamydia fertőzés a test többi részeire is kiterjedhet, például a torokra vagy a szemekre. A fertőzött személynek ezért rendszeresen és alaposan meg kell mosnia a kezét, továbbá nem nyúlkálhat az arcába. Orális szex során a torok közvetlenül is megfertőződhet chlamydiával. Amennyiben az uszodában szennyezett a víz, akkor pedig a baktérium elméletileg bejuthat a szemekbe. „Azonban a szigorú higiéniai előírások miatt ez rendkívül valószínűtlen” – mondja a nőgyógyász.