Érproblémák: ezek a figyelmeztető jelek, és így kezelheted őket
Régebben rendkívül gyakoriak voltak az idősebbek lábán a terjedelmes, kékes színű visszerek vagy seprűvénák. Azonban a modern diagnosztikának és kezelési lehetőségeknek hála ezek kialakulását már meg lehet előzni. Ettől függetlenül számos nő küzd az élete során különféle érproblémákkal – és nem csupán az idősek. Ezt az öt tényt érdemes tudnod az egészséges vénákról.
Dr. Anna-Maria Kiprov a bécsi rendelőjében olyan pácienseket kezel, akik esztétikai és orvosi szempontból komoly vénás problémákkal küzdenek.
Öt lépésben az egészséges lábakig és vénákig
A visszerek és seprűvénák nem csupán esztétikailag zavarók, érproblémákra is utalhatnak. Most megtudhatod, hogy milyen tüneteket nem szabad figyelmen kívül hagynod, és mit tehetsz a megelőzés érdekében. Szakértőnk elárulja a legfontosabb információkat.
1. Honnan tudom, hogy érproblémáim vannak?
A szakértő szerint az első tünetek közé a nehéz és fáradt lábak, illetve a duzzanatok tartoznak. „Ha a zokni gumijának a lenyomata nagyon erőteljesen kirajzolódik a bőr felületén, vagy hosszabb ülés következtében szükségét érzed a lábaid megmasszírozásának, akkor ezek az első tünetei lehetnek annak, hogy valami olyan probléma áll a háttérben, amit érdemes tisztázni.”
2. Miért lehetnek veszélyesek a visszerek?
A visszerek nem csupán esztétikai, hanem orvosi problémát is jelentenek, ugyanis megnő a trombózis kialakulásának esélye. Dr. Kiprov: „Ha leválik egy vérrög, akkor az elvándorolhat a szívbe vagy az egyik tüdőérbe, és akár szívinfarktust is okozhat. Súlyos esetben ez életveszélyes helyzetet eredményezhet.” Emiatt is muszáj alaposan megvizsgálni az érproblémákkal küzdőket, és tisztázni ezek kiváltó okait. Sok nő esetében csak időszakosan lépnek fel ezek a panaszok, például várandósság során. Amennyiben hosszabb ideig is fennáll a probléma, akkor mindenféleképp lépni kell.
3. Hogyan történik a diagnózis felállítása?
Dr. Kiprov szerint elengedhetetlen egy részletes anamnézis. „Olyan kérdéseket teszünk fel, mint például: Vannak-e tünetei? Mióta vannak jelen ezek a panaszok? Van olyan családtagja – nagymama, anyuka, nagynéni –, akinek van/volt érproblémája? A törzsvéna (saphena véna) az ágyéktól halad lefelé a lábba. Készítünk egy ultrahangot a teljes lábról az ágyékig.” Tényleges visszereknél elengedhetetlen az orvosi kezelés. Olyan seprűvénák esetén, melyek mindössze esztétikai problémát jelentenek a pácienseknek, léteznek egyszerű korrekciós lehetőségek.
4. Milyen kezelések vannak visszerek és seprűvénák esetén?
„Tényleges visszereknél egy phlebektómiát végeznek el, amely során egy kis bemetszést ejtenek az érintett területen, majd egy horgolótűre hasonlító eszközzel kihúzzák az érintett eret, azaz eltávolítják azt. Ha egy véna billentyűzete szivárog, akkor az érintett vénát ultrahanggal lokalizálják, belevezetnek egy katétert, majd azzal belülről lezárják.” Ez a beavatkozás kb. egy órát vesz igénybe, a páciensek pedig utána kompressziós harisnyát viselve azonnal hazamehetnek. „Seprűvénákat kezelhetjük lézertechnikával vagy szkleroterápiával. Mindkét esetben összehúzódnak az erek, és a vénák láthatatlanná válnak” – mondja Kiprov.
5. Én magam mit tehetek az erek egészségéért?
Alapvetően azt kell szem előtt tartani, hogy az ülés és az állás rossz. Sokkal jobb a fekvés és a járás. Ez azt jelenti, hogy az olyan sportok, mint a gyaloglás, kirándulás, úszás hűvös vízben, táncolás és hosszútávfutás jótékony hatással vannak az erek állapotára. Érproblémákkal küzdők hagyják el súlyzós edzés során a súlyokat, és használják inkább a saját testsúlyukat. A padlófűtés szintén negatív hatással van az erekre, ugyanis az alulról érkező meleg még nehezebbé teszi a lábakat. Alapvetően a következőt tanácsolja a szakember: „A hétköznapokban gyakran állj fel, és ne ülj túl sokat testhez simuló ruhában. Ezek mind segítenek a megelőzésben. Az egészséges, rostban gazdag étkezés fontos az emésztés szempontjából, továbbá a folyadékfogyasztás is, hiszen megakadályozza a vér besűrűsödését” – mondja Kiprov.