Ez segít hüvelygomba és bakteriális vaginózis esetén a nőgyógyász szerint
A hüvelygomba és a bakteriális vaginózis sok nőt életében legalább egyszer érint. Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász az ACTIVE BEAUTY-nak adott interjújában elárulta, hogy milyen tünetekről ismerhető fel egy ilyen fertőzés, hogyan lehet kezelni, és mit ne tegyenek az érintettek.
Szakértőnk
Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász nagy hangsúlyt fektet arra, hogy bizalmi kapcsolat alakuljon ki közte és a páciensei között. Számára a legfontosabb, hogy segítse a fiatal lányokat az első szerelem során felmerülő kérdéseknél. Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót elárul a hüvelygombával és bakteriális vaginózissal kapcsolatban.
Mik a hüvelygomba és a bakteriális vaginózis tünetei?
A hüvelygomba az egyik leggyakoribb nemi fertőzés. A nők 80 százaléka életében egyszer átesik rajta. A legtöbb esetben a hüvely külső részén jelentkező viszketés és égető érzés, illetve fehér, darabos, szagtalan folyás jellemző rá. Ezen kívül gyakran vörösek és duzzadtak a szeméremajkak.
Egy bakteriális vaginózis során a folyás sokkal inkább híg, színe szürkés-sárgás és kellemetlen szagú.
Ilyen tünetekkel mindenféleképpen keressünk fel egy nőgyógyászt, hogy ki lehessen deríteni, mi áll a tünetek hátterében: hüvelygomba, bakteriális vaginózis, vagy egy szexuális úton terjedő megbetegedés.
Tipp: Ebben a cikkben mindent megtudhatsz a nőknél jelentkező hüvelyváladékról.
Milyen kezelési lehetőségek léteznek hüvelygomba, illetve bakteriális vaginózis esetén?
A nőgyógyász egy hüvelykenet vesz, amit aztán megvizsgál egy mikroszkóp alatt. A legtöbb esetben így sikerül kideríteni, hogy milyen kórokozó áll a háttérben, majd célzottan el lehet kezdeni a kezelést. A hüvelygomba alapvetően gyorsan kezelhető. A legtöbb esetben teljesen elegendő egy gombaellenes gyógyszer egyszeri adagja. A bakteriális vaginózis során pedig helyileg alkalmazott kúp vagy antibiotikus kenőcsök használata javasolt.
Fontos: Akár először, akár az évben már sokadik alkalommal jelentkezik valamilyen hüvelyi fertőzés, amihez még hasfájás, láz és rossz közérzet is társul, mindenféleképpen kérjünk orvosi segítséget. A várandósság során is rendkívül fontos, hogy tisztázzuk az ilyen tüneteket. Egy gombás fertőzés önmagában nem jelent kockázatot egy gyermek számára, de bakteriális fertőzések vezethetnek komplikációkhoz.
Mi a teendő, ha újra meg újra kialakul a hüvelygomba?
Egyes nők többször egymás után szenvednek hüvelyi gombás fertőzéstől. Amennyiben ez évente legalább négyszer előfordul, akkor krónikus visszatérő gombás hüvelyfertőzésről beszélünk. Ebben az esetben rendkívül fontos, hogy pontosan azonosítsák a kórokozót, és célzottan kezeljék a problémát. Ha gyakran borul fel a hüvelyflóra egyensúlya, akkor ajánlott tejsavas kúpok vagy mosakodó gélek használata.
Fontos: Ne alkalmazzunk semmilyen házi praktikát, például joghurtos tampont vagy fokhagyma gerezdeket, mert ezekkel további kórokozók juthatnak be a hüvelybe.
Mi kedvez a hüvelyflóra és bakteriális vaginózis kialakulásának?
Egy egészséges hüvelyflórában a védelmi funkciókat ellátó, tejsavat termelő laktobacilusokon kívül más mikroorganizmusok is megtalálhatók. Minden nőnek teljesen egyedi a hüvelyflórája, de minden esetben tartalmaz élesztőgombákat és különféle baktériumokat. Amíg a laktobacilusok vannak túlsúlyban, addig nem jelentkeznek panaszok.
1. Egy antibiotikum kezelést követően
Egy antibiotikumos kezelés után gyakran alakul ki valamilyen hüvelyi fertőzés, mivel ezek a fajta gyógyszerek elpusztítják a laktobacilusokat. Ezáltal könnyedén el tudnak szaporodni azok a potenciális betegségeket okozó mikroorganizmusok, amelyek addig csak kis mennyiségben voltak fellelhetők, így felborul a hüvelyflóra egyensúlya. Ebben az esetben olyan tipikus tünetek jelentkeznek, mint a viszketés, az égő érzés vagy a fájdalom az intim területen.
2. A menstruáció alatt
A hüvelyflóra összetétele összefüggésben van az ösztrogénnel. Utóbbi hatására változtatják át a laktobacilusok a hüvelysejtekben található glükózt tejsavvá. Ennek következtében savas közeg alakul ki, amiben nem tudnak elszaporodni a kórokozók. A ciklus során folyamatosan változik az ösztrogénszint. A menstruáció során, illetve nem sokkal utána a legalacsonyabb az ösztrogénszint és a laktobacilusok koncentrációja. Ezen kívül a vér is egy lúgos testfolyadék, ami rövid időre megváltoztatja a hüvely pH-értékét. Általában azonban kellő időben ismét normalizálódik az egészséges hüvelyflóra.
A szerkesztőség tippje: Ha többet szeretnél megtudni a ciklusodról, akkor a következő cikkeket javasoljuk: Ciklusszinkron-tudatos életmód, Természetes fogamzásgátlás és Ciklusszinkron edzés.
3. Szexuális együttlét után
A sperma is egy lúgos testfolyadék, ami befolyásolja a hüvelyflóra pH-értékét. Az egészséges hüvelyflóra alapesetben a szex után ismét visszaáll egy enyhén savas pH-értékre. Amennyiben nem ez a helyzet, vagy nagyon érzékeny a hüvely nyálkahártyája, akkor ez idő alatt gyorsan el tudnak szaporodni a baktériumok és a gombák. Ha hajlamosak vagyunk hüvelyi fertőzésekre, akkor megelőzésképpen ajánlott óvszert használni.
Tipp: Biztonságos szex-szel jelentősen csökkentheted a szexuális úton terjedő betegségekkel – például HPV – történő fertőződés kockázatát.
4. Változókorban
Életünk során többször is megváltozik a hüvelyflóra. Gyerekkorban alig van jelen laktobacilus, így a hüvelyflóra főként bél- és bőrbaktériumokból áll. Ez akkor változik meg, amikor egy lány belép a serdülőkorba, méghozzá a megemelkedett ösztrogénszint következtében. A hüvely nyálkahártyája megvastagszik, jobb lesz a vérellátása, és raktározni kezdi a laktobacilusok számára fontos cukrot, a glikogént. A menopauza során ismét folyamatosan csökken az ösztrogénszint. Ezáltal megváltozik a hüvelyflóra összetétele, és a kórokozók könnyebben elterjednek.
5. Hormonális ingadozások során
A várandósság alatt, a szülés után vagy fogamzásgátló tabletta szedése következtében a hormonális változások miatt hüvelyszárazság léphet fel, illetve a hüvelyflóra is megváltozhat. Ennek hátterében az áll, hogy a megváltozott, illetve lecsökkent ösztrogénszint korlátozza a laktobacilusokat azok funkcióiban.
Mire kell figyelni az intimhigiénia során?
A kiegyensúlyozott hüvelyflórához teljesen elegendő, ha vízzel vagy egy pH-semleges intimmosakodóval tisztítod meg az intimterületeket. Ez azért fontos, hogy ne okozz zavart a pH-értékben, aminek fertőtlenítő és öntisztító hatása van.