Ezt érdemes tudni a prosztatáról
A 60 évnél idősebb férfiak 40 százalékánál figyelhető meg a prosztata megnagyobbodása. De már a 40 év feletti férfiaknak is ajánlott közelebbről megismerkedniük testük ezen szervével. Mi irányítja a prosztatát? Miért olyan fontos a férfiak egészsége szempontjából? Mi a legjobb módja a problémák megelőzésének? A november a férfi egészség hónapja, ennek alkalmából egy szakértőtől kértünk tényeket és érdekességeket erről a férfi szervről.
Dr. Andrea Gnad urológus az ACTIVE BEAUTY-val minden fontos tudnivalót megosztott a prosztatával és a megelőzéssel kapcsolatban.
Hogy néz ki a prosztata, és hol található?
„A prosztata a férfi medence mélyében van, pontosabban a húgyhólyag alatt helyezkedik el, az abból kiinduló húgycsövet körülvéve. A húgycső ezen részébe torkollik az ondóhólyag és az ondóvezeték ” – magyarázza az urológus, Dr. Andrea Gnad.Fiatal férfiak esetében kb. 20 g tömegű, szelídgesztenye nagyságú. Ez azonban nem marad így. A kor előrehaladtával ugyanis akár mandarin vagy grapefruit nagyságúra is megnőhet.
„Az évek során minden férfi megtapasztalja a prosztata enyhe vagy jelentős mértékű jóindulatú megnövekedését, ami panaszokat okozhat vizelés során.” A legtöbb esetben a prosztata megnagyobbodása jóindulatú, de ettől függetlenül problémákat okoz. Fájdalmas panaszok esetén akár szóba kerülhet a prosztata kisebbítése is. „Egy ilyen beavatkozás során a megnagyobbodást a húgycsövön keresztül távolítják el.” Ezt főként akkor választják, ha a prosztata nagyon nyomja a húgycsövet, aminek következtében rendkívül nehézzé válik a vizelés, ezáltal pedig gyulladások alakulnak ki. „Gyógyszeres kisebbítés is lehetséges, de ez mellékhatásokkal jár, hiszen ebben az esetben megváltozik a tesztoszteronszint. Ezt a fajta kezelést főként idősebb férfiak esetén alkalmazzák.”
Mi a prosztata feladata?
„A prosztata egy szaporítószerv” – magyarázza az urológus. „Az általa termelt váladék enzimei úszásra késztetik a spermiumokat, és biztosítják a megtermékenyítéshez szükséges energiát. A férfi ondója a herékből származó spermiumok, a prosztata és az ondóhólyag váladékának keveréke.”Az olyan daganatos betegek, akiknek eltávolítják a prosztatájukat, gyakran panaszkodnak inkontinenciára. „Nőknél a medencefenék felel azért, hogy ne lépjen fel vizeletszivárgás. A férfiaknak erre van a prosztatájuk és a medencefenekük, azonban nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy utóbbit is „bevessék”. Egy műtéti beavatkozás után célzott edzéssel tudják megtanulni, hogyan lehet a medencefenék segítségével megakadályozni a vizeletszivárgást” – mondja Dr. Gnad.
Milyen panaszok esetén ajánlott felkeresni egy orvost?
Vannak olyan tünetek, melyek a prosztata megbetegedésére utalnak, és tisztázásukhoz szükség van egy orvosra. Az alábbiak tartoznak ide:- Gyakori vizelési inger, de csekély mennyiségű vizelet
- Fájdalmas vizeletürítés vagy erekció, esetleg merevedési zavarok
- Megváltozott ondó (például véres)
- Fájdalmas prosztata vagy fájdalom a hát alsó részén
- Hirtelen, akaratlanul bekövetkezett fogyás
- Duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók
Mi a megelőzés legjobb módja?
Ahogy a nők is felkeresnek egy nőgyógyászt legkésőbb a menstruáció kezdetével, úgy a 45 év feletti férfiaknak is rendszeresen el kellene menniük szűrővizsgálatokra. Dr. Gnad véleménye szerint az alábbiakat kell szem előtt tartani:
- Rendszeres szűrővizsgálatok: „Ha a családban már fordult elő ilyen probléma, akkor 40 év felett, máskülönben 45 éves kor felett évente érdemes elmenni egy prosztatavizsgálatra. A két vizsgálat közötti időtartamot azonban az orvos egyénre szabva, a PSA-szinttől függően megváltoztathatja. Ez az érték mutatja meg azt, hogy milyen mennyiségben található meg a vérben a prosztata specifikus antigén, amit a prosztata termel. Bizonyos határértékeket nem ajánlott átlépnie. Amennyiben 4 alatti az érték, akkor általában minden rendben van. Ha nagyon alacsony a PSA-szint, akkor elméletileg 2-3 évente is elegendő elvégeztetni a szűrővizsgálatot. Az értéket egy vérvétellel határozzák meg” – magyarázza Dr. Gnad.
- A leletek figyelemmel kísérése: A doktornő szerint nem csupán a PSA-szint fontos, hanem annak változása is: „A PSA-szint mérése egy pillanatnyi értéket ad. Mindössze ennek a szintnek a rendszeres figyelésével, tehát az értékek változásának követésével lehet hosszú távon következtetéseket levonni az adott személy egészségi állapotáról. Az orvos feladata ennek figyelése és ellenőrzése. Amennyiben orvost váltasz, akkor kérd el a vizsgálati eredményeidet, vagy Te magad is mindig jegyezd le azokat.”
- A prosztata vizsgálata tapintással: A prosztata végbélen keresztül történő rövid vizsgálata is része az urológusnál tett látogatásnak. Ennek során az orvos az ujjával mindössze pár másodperc alatt kitapintja a prosztata nagyságát. Dr. Gnad: „A legtöbb férfi számára ez a vizsgálat rendkívül kellemetlen, de biztosíthatom, hogy egyáltalán nem fájdalmas, és továbbra is rendkívül fontos a rák megelőzése érdekében. A PSA-szint vizsgálatával nem ismerhető fel az összes daganattípus, egyes fajtákra csak tapintással lehet felfigyelni. Ezért tanácsolom a betegeimnek, hogy mindenképp menjenek el egy ilyen, tapintással elvégzett vizsgálatra is.”
Életmódtippek az egészséges prosztatáért
A kiegyensúlyozott, változatos étkezés és a rendszeres mozgás jó hatással van a prosztata egészégi állapotára. Minden olyan étel ajánlott, amely pozitív hatással van a hormonháztartásra és ezáltal a prosztata növekedésére. Ezek közé tartoznak az alábbiak:- Egészséges zsírok: A megnövekedett zsírfogyasztás negatív hatással van a prosztatabetegségekre. Ebben azonban döntő szerepe van annak, hogy milyen fajta zsírt juttatsz be a szervezetedbe. A telített állati zsírok növelik a daganatos megbetegedések esélyét, míg a telítetlen növényi eredetű zsírok csökkentik azt. A hús, a gabona és a burgonya a telítetlen zsírsavak leggyakoribb forrásai, de a hal, a növényi olajok, a magok és az avokádó is mind olyan élelmiszerek, melyek rengeteg egészséges zsírt tartalmaznak.
- Rostok: Az olyan rostban gazdag élelmiszerek, mint a gyümölcsök, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek csökkentik a prosztatabetegségek kialakulásának esélyét.
- Likopin: A paradicsomban (és más piros gyümölcsökben) megtalálható likopin egy antioxidáns, ami le tudja küzdeni a szabadgyököket. Hetente körülbelül 10 közepes méretű paradicsom elfogyasztása javasolt, hogy csökkentsd a prosztatarák kockázatát.
- Fitoösztrogének: Ezek a növényi anyagok gátolják a szervezet saját ösztrogénének hatását, ezáltal lassítva a prosztata növekedését. Különbséget kell tenni a flavonoidok (például csicseriborsó, szójabab és tea) és a lignánok (például a gabonatermékekben található lenmag) között.
- Gyógynövények: A megnagyobbodott prosztata okozta panaszok enyhítésére remek választás a kisvirágú füzike. Egy púpos teáskanálnyit forrázz le 250 ml vízzel, öt percig hagyd ázni, majd reggel és este igyál meg belőle egy-egy bögrével. További remek hatóanyag a fűrészpálma és a csalángyökér. A tökmag nassolása is hasznos, ha támogatni szeretnéd a prosztatád egészségét.
#Movember – Egy hónap a férfi egészségért
Nem csupán ekkor, de különösen ebben a hónapban rengeteg olyan esemény van, melyek arra bátorítják a férfiakat, hogy figyeljenek oda az egészségükre.A #movember minden év novemberében van, amikor a férfiak világszerte bajuszt növesztenek, így felhívva a figyelmet a férfi egészségre. A bajusz – angolul mustache – és a november szavak összeolvadásából született meg a movember kifejezés, amivel játékosan szeretnék fókuszba hozni ezt a fontos, életmentő témát. Tudni kell, hogy az öngyilkosságok háromnegyedét férfiak követik el, a pszichológiai problémák az ő esetükben még tabunak számítanak, és a prosztatarákot gyakran nem diagnosztizálják időben. Az ausztrál Adelaide-ból indult mozgalom leginkább a közösségi médián keresztül gyűjt adományokat különböző egészségügyi és preventív projektekre.