Fitoterápia változókorban: ezt mondják az orvosok
Mit értünk fitoterápia alatt?
A fitoterápia – a gyógynövény gyógyászat – az emberiség egyik legrégebbi gyógyászata. Több mint 3.000 gyógyító hatású növény ismert, de mindössze pár száz engedélyezett növényi gyógyszerként. A homeopátiával ellentétben, amely során csak egy-egy felhígított hatóanyag kerül bevetésre, a fitoterápiánál előszeretettel alkalmazzák különféle növények hatóanyag-kombinációját. Ezek lehetnek szárított virágok, levelek, gyökerek vagy egész növények keverékei, melyekből port, kapszulákat vagy cseppeket készítenek. A levek, tinktúrák vagy illóolajok ugyanúgy hozzátartoznak a fitoterápia legfontosabb gyógyszereihez, mint ahogy a teák és fürdőadalékok.
Mire kell figyelnünk, mielőtt elkezdjük a fitoterápiát?
Mindenekelőtt azt le kell szögeznünk, hogy a változókor egy teljesen normális folyamat egy nő életében. Hasonlóan a serdülőkorhoz és a havi vérzéshez, a klimax is a női szervezetben lezajló hormonváltozás, ami 45 és 55 év kor körül szokott jelentkezni. A bécsi nő- és természetgyógyász Petra Zizenbacher azt mondja, hogy az ebben az életszakaszban jelentkező testi panaszok, mint a migrén, az álmatlanság, a hőhullámok vagy az emésztési zavarok, nem állnak minden esetben kapcsolatban a változókorral. Ezek a testi és lelki problémák gyakran már sokkal a klimax előtt elkezdődnek, és mindössze a változókor során jelentkeznek. Épp ezért annyira fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk az életvitelünket, mielőtt növényi gyógyszerekhez nyúlnánk, ajánlja a szakember.
Ajánlott a fitoterápia változókor során?
„Az olyan tünetek, mint a hőhullámok vagy az alvászavar gyakran közvetlen kapcsolatban állnak az étkezéssel” – mondja a bécsi nőgyógyász. Természetgyógyászattal foglalkozó központjában alaposan megvizsgálja a páciensek étkezési szokásait: „Az alvászavart okozhatja az, hogy nem működnek rendesen a belek. A belek lassú működése hátterében gyakran a folyadékhiány áll. Sok nő alapvetően túl kevés vizet iszik több éven keresztül” – mondja Zizenbacher. Ha ehhez még a változókor hormonális változásai is hozzáadódnak, akkor az gyakran emésztési problémák, migrén és alvászavarok formájában jelentkezik. Épp ezért annyira fontos, hogy az érintettek elsőkörben fokozottan figyeljenek a napi folyadékbevitelükre: naponta három-négy liter vizet ajánlott meginni (alapesetben két litert szoktak javasolni). A gyógyteák remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy ne csak a szükséges folyadékkal, hanem értékes fitonutriensekkel is ellássuk a szervezetünket. „Aki eleget iszik, sokkal ritkábban szenved változókori panaszoktól” – mondja a jó hírt a szakember. Ha mégis jelentkeznének a hőhullámok, akkor a gyógyteák frissítően hatnak.
Figyelem: a napi szükséges folyadékbevitel különböző és egyéni tényezőktől függ.
A fitoterápia az étkezéssel kezdődik
A panaszok gyakran azért alakulnak ki, mert túlterhelt vagy, esetleg nagy a feszültség családon belül vagy a munkahelyeden. Ez pedig okozhat emésztési problémákat. Ezért helyezi a fitoterápia a fókuszt többek közt a rostban gazdag étkezésre, aminek köszönhetően még az érzelmi stresszt is könnyebben éled meg. Főleg a zöld leveles zöldségek tartalmaznak olyan fontos vitaminokat és ásványi anyagokat, melyekre a szervezetnek nagy mennyiségben szüksége van a változókor során, mondja a gyógynövény specialista. Számos ilyen értékes tápanyag-szállító pedig a bejárati ajtód előtt nő: ide sorolandó a medvehagyma, a csalán és a gyermekláncfű, de az olyan fűszerek is, mint a tárkony, a turbolya és a petrezselyem. Ezek kalciummal, magnéziummal és vassal látják el a szervezeted, továbbá sok C-vitamin található bennük. Ezen kívül a változókor alatt minél kevesebb savasodást okozó élelmiszert kell fogyasztanod, azaz kávét, húst és tejterméket. Egy zöld smoothie ideális arra, hogy megadd a testednek a szükséges napi zöldség- és gyümölcsadagot, továbbá rengeteg fitoösztrogént tartalmaz.
Milyen növényi gyógyszerek segítenek a hormonális változás során?
Nyugtalanság, idegesség vagy alvászavarok során javulást hozhatnak olyan teák és drazsék, melyek tartalmaznak komlót, citromfüvet és valeriánát. A cickafarkban olyan fitoösztrogén van, ami alkalmazható migrén és hormoningadozások során. Ezen kívül görcsoldó hatása van, továbbá segíti az emésztést. Talán az egyik legismertebb gyógynövény női panaszokra a palástfű. Gesztagén tartalmú levelei enyhülést hozhatnak hőhullámok, húgyúti fertőzések és hasgörcsök esetén. A levendulás lábfürdő hatására sokkal jobban fogunk tudni aludni, továbbá feszültség és szívdobogás során is bevált már – mondja Zizenbacher.
Milyen növényi hormonokat szabad csak orvosi felügyelet mellett alkalmazni?
Az olyan érzelmi tünetek, mint a bizonytalanság, ingerültség, gyakori sírás, szorongás, depresszió és álmatlanság, bármilyen életszakaszban jelentkezhetnek, de a menstruáció előtti napokban és a változókorban rendkívül gyakoriak. Ha ezek a panaszok hosszútávon is fennállnak, vagy veszélybe sodorják a családi és társasági kapcsolatokat, akkor olyan növényi termékek szedése ajánlott, mint a barátcserje, a fekete poloskavész és a közönséges orbáncfű. A réti here is tartalmaz fitoösztrogéneket, amit a bécsi nőgyógyász, Kracher Peter előszeretettel használ növényi gyógyszerként, ha lecsökken a hormonszint. Főleg az olyan tünetek esetén, mint a hangulatingadozások, izzadás és rendszertelen havi vérzés vált be a réti here és a jamgyökér kombinációja, magyarázza a szakember. Súlyosabb panaszoknál a fürtös poloskavész lehet a segítségünkre. Ezeket a készítményeket azonban csak orvosi felügyelet mellett ajánlott alkalmazni a mellékhatások és keresztreakciók elkerülése érdekében. Az orvos a közönséges orbáncfű alkalmazása során is óvatosságra int. A közönséges orbáncfű egy alábecsült, de erős antidepresszáns is.