Mit értünk fitoterápia alatt?

A fitoterápia – a gyógynövény gyógyászat – az emberiség egyik legrégebbi gyógyászata. Több mint 3.000 gyógyító hatású növény ismert, de mindössze pár száz engedélyezett növényi gyógyszerként. A homeopátiával ellentétben, amely során csak egy-egy felhígított hatóanyag kerül bevetésre, a fitoterápiánál előszeretettel alkalmazzák különféle növények hatóanyag-kombinációját. Ezek lehetnek szárított virágok, levelek, gyökerek vagy egész növények keverékei, melyekből port, kapszulákat vagy cseppeket készítenek. A levek, tinktúrák vagy illóolajok ugyanúgy hozzátartoznak a fitoterápia legfontosabb gyógyszereihez, mint ahogy a teák és fürdőadalékok.

Mire kell figyelnünk, mielőtt elkezdjük a fitoterápiát?

Mindenekelőtt azt le kell szögeznünk, hogy a változókor egy teljesen normális folyamat egy nő életében. Hasonlóan a serdülőkorhoz és a havi vérzéshez, a klimax is a női szervezetben lezajló hormonváltozás, ami 45 és 55 év kor körül szokott jelentkezni. A bécsi nő- és természetgyógyász Petra Zizenbacher azt mondja, hogy az ebben az életszakaszban jelentkező testi panaszok, mint a migrén, az álmatlanság, a hőhullámok vagy az emésztési zavarok, nem állnak minden esetben kapcsolatban a változókorral. Ezek a testi és lelki problémák gyakran már sokkal a klimax előtt elkezdődnek, és mindössze a változókor során jelentkeznek. Épp ezért annyira fontos, hogy alaposan megvizsgáljuk az életvitelünket, mielőtt növényi gyógyszerekhez nyúlnánk, ajánlja a szakember.

Ajánlott a fitoterápia változókor során?

„Az olyan tünetek, mint a hőhullámok vagy az alvászavar gyakran közvetlen kapcsolatban állnak az étkezéssel” – mondja a bécsi nőgyógyász. Természetgyógyászattal foglalkozó központjában alaposan megvizsgálja a páciensek étkezési szokásait: „Az alvászavart okozhatja az, hogy nem működnek rendesen a belek. A belek lassú működése hátterében gyakran a folyadékhiány áll. Sok nő alapvetően túl kevés vizet iszik több éven keresztül” – mondja Zizenbacher. Ha ehhez még a változókor hormonális változásai is hozzáadódnak, akkor az gyakran emésztési problémák, migrén és alvászavarok formájában jelentkezik. Épp ezért annyira fontos, hogy az érintettek elsőkörben fokozottan figyeljenek a napi folyadékbevitelükre: naponta három-négy liter vizet ajánlott meginni (alapesetben két litert szoktak javasolni). A gyógyteák remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy ne csak a szükséges folyadékkal, hanem értékes fitonutriensekkel is ellássuk a szervezetünket. „Aki eleget iszik, sokkal ritkábban szenved változókori panaszoktól” – mondja a jó hírt a szakember. Ha mégis jelentkeznének a hőhullámok, akkor a gyógyteák frissítően hatnak.

Figyelem: a napi szükséges folyadékbevitel különböző és egyéni tényezőktől függ.