Active Beauty
Fogínyvérzés: ezek a leggyakoribb kiváltó okok egy fogorvos szerint
Szöveg:
olvasási idő: min

Állítsd meg a fogínyvérzést

Fogínyvérzés: ezek a leggyakoribb kiváltó okok egy fogorvos szerint

Mit tegyél, ha fogmosás közben fogínyvérzést tapasztalsz? Egy fogorvos elárulja, hogy melyek a fogínyvérzés leggyakoribb kiváltó okai. Ezen kívül arról is olvashatsz, hogyan tudod hatékonyan megelőzni a fogínyvérzés kialakulását.

Dr. Carina Wick, fogorvos és szájsebész elárulta az ACTIVE BEAUTY-nak, hogy miként tudod megelőzni és leküzdeni a fogínyvérzést.

Mi a fogínyvérzés, és hogyan alakul ki?

A fogínyvérzés alapvetően a fogíny gyulladásos reakciója a bakteriális lepedékre. Ha túl sok a fogakon a plakk, akkor a szervezet reakcióba lép a baktériumok által termelt méreganyagokkal. Amennyiben a lepedéket nem távolítod el rendszeresen, a szervezet egy gyulladásos reakcióval válaszol: serkenti az érintett terület vérellátását. A fogíny piros lesz, megduzzad, és érintés következtében vérezni kezdhet. A fogínyvérzés az íny visszahúzódásához, sőt mi több, fogvesztéshez is vezethet, amennyiben nem kezelik megfelelően.

Melyek a fogínyvérzés kiváltó okai?

A fogínyvérzés egyik fő kiváltó oka a szájápolás hiánya. Ha a fogakról nem távolítod el rendszeresen és alaposan a lepedéket, akkor begyullad a fogíny.

A fogínyvérzés további rizikófaktorai az alábbiak:

  • Túl szorosan álló fogak
  • Nem megfelelő étkezési szokások
  • Stressz
  • Várandósság
  • Dohányzás
  • Különféle alapbetegségek, például diabétesz
  • Bizonyos gyógyszerek
  • Genetikai hajlam

Ritka esetekben gombák, vírusok, illetve a szájban keletkező kisebb hő, kémiai vagy mechanikai sérülések is vezethetnek fogínyvérzéshez. Ezek az apró sebek akár a túl erőteljes fogmosás vagy a fogselyem nem megfelelő használata következtében is kialakulhatnak.

Hogyan lehet megelőzni a fogínyvérzés kiváltó okait?

A helyes és alapos fogmosás elengedhetetlen ahhoz, hogy leküzd a fogínyvérzés kiváltó okait, és egészségesek maradjanak a fogaid. A fogínyvérzést továbbá az alábbi fogápolási szokásokkal tudod elkerülni:

  • Rendszeres fogmosás: Naponta kétszer, legalább két percig mosd a fogaidat, még akkor is, ha fogszabályzód van. Lehetőleg egyszer reggel, a reggelit követően, és minden esetben este, miután vacsoráztál. Az elektromos fogkeféket részesítsd előnyben, ugyanis ezekkel sokkal tisztábbak lesznek a fogaid. Legfőképp lefekvés előtt rendkívül fontos a fogmosás, hiszen így előzheted meg, hogy éjszakára lepedékes maradjanak a fogaid. Éjszaka csökken a nyáltermelés, ezáltal nem érvényesül a nyál öblítő hatása, aminek következtében a káros baktériumok nem ürülnek ki teljesen.
  • Alapos fogmosás: Mindig tisztítsd meg a fogak rágófelületét, és a fogak belső, illetve külső oldalát. Az elektromos fogkefék 30 másodpercenként enyhe rezgéssel jelzik, amikor át kell térned a következő szakaszra.
  • A fogínyt is tisztítsd meg: Az úgynevezett „pirostól a fehér felé” módszer lényege, hogy a fogkefét először az ínyre („piros”) teszed, és onnan haladsz a fog („fehér”) felé, méghozzá fel-le. Fontos, hogy ne fejts ki túl nagy nyomást, ugyanis az károsíthatja a fogat. Szintén sokat segíthet: a fogkefét ferdén tedd a fog felületére, ezáltal a sörték némileg be tudnak jutni a fogíny alá.
  • A fogközek tisztítása: Főleg este ajánlott a fogközöket alaposan megtisztítani egy fogköztisztító kefével vagy fogselyemmel. Az, hogy mindkettőre szükséged van-e, a fogközeid nagyságától függ. Fontos, hogy a kefék könnyen beférjenek a fogközek közé, hiszen így kerülheted el a fogíny megsértését.
  • Figyelj a nyelv higiéniájára: Használj nyelvtisztító, amivel el tudod távolítani a nyelveden található lepedéket. Ez azért fontos, mert itt gyűlik össze a legtöbb lepedék.
  • Szájvíz, szájöblítők használata: A drogériában kapható szájöblítők tartalmaznak fluoridot vagy klórhexidint, melyek mindennap használhatók. Közvetlenül a fogmosás után öblítsd ki szájívzzel a szádat, így sokkal kevesebb lepedék marad a szájüregben. Az orvosi szájöblítők a legtöbb esetben nagyobb koncentrációban tartalmazzák a klórhexidint, ami egy antibakteriális hatóanyag. Ezeket gyógyszertárakban lehet beszerezni, és csak rövid ideig ajánlott használni. Fontos: a szájöblítők használata nem helyettesíti az alapos fogmosást, mindössze annak hasznos kiegészítői.
  • Rágógumizás: A szájápolás támogatására szolgáló rágógumik édesítőszereket tartalmaznak. Ezek serkentik a nyáltermelést, ezáltal az öntisztulást. Azonban a rágózás sem helyettesíti a fogmosást, ez egy fogápolási tévhit!
  • Fogtudatos étkezés: Minél kevesebb cukros élelmiszert eszel, annál kisebb a veszélye a foglepedék kialakulásának és a fogszuvasodásnak. A teljes kiőrlésű gabonából készült, illetve a nyers élelmiszereket részesítsd előnyben. Az étkezési szokások kapcsán a következőkre figyelj: ne nassolj folyamatosan, és nagyobb időközönként étkezz. Kerüld a savakat, például a szénsavas üditőket vagy a savanyú gyümölcsöket, ugyanis ezek megtámadják a fogzománcot. Igyál elegendő vizet, ezáltal serkented a nyáltermelést, aminek köszönhetően regenerálódik a szájüreg a cukor és savak okozta támadások után.
  • Professzionális szájhigiénia: Legalább évente egyszer menj el professzionális fogkőeltávolításra. Ennek során a nehezebben hozzáférhető – főleg a fogíny alatti – lepedéket is eltávolítják. A kezelés során kérdéseket is tehetsz fel például a helyes fogmosási technikát illetően. Minél alaposabban tisztítod meg a fogaidat, annál egyszerűbb a professzionális fogkőeltávolítás.
  • Fogorvosi kontroll: Ezek során már megelőzően kiderül, hogy jelen vannak-e a fogínyvérzést kiváltó tényezők. Ezek lehetnek szivárgó tömések, szuvasodó területek vagy hiányzó fogak.

Mi a teendő, ha a várandósság során jelentkezik fogínyvérzés?

A terhesség során a szervezetben lezajló hormonális változások intenzívebb reakciókhoz vezethetnek. Már a vékonyabb lepedék is okozhat erőteljes fogínyvérzést. Épp ezért kiemelten fontos, hogy a várandósság alatt rendszeresen és alaposan tisztítsd a fogaidat. A terhes nők számára ez azonban nem olyan egyszerű, hiszen gyakran hánynak vagy rosszul alszanak. A terhesség alatti alapos szájhigiénia azonban mindenféleképp megéri.

Mi a teendő, ha fogmosás során jelentkezik fogínyvérzés?

Ha először tapasztalsz fogínyvérzést fogmosás során, akkor nézd meg, hogy a vérzés mindössze egy helyen figyelhető-e meg. Amennyiben ez a helyzet, akkor az érintett területet egy fogköztisztító kefével vagy fogselyemmel tisztítsd meg. Szükség esetén további házi szereket, például zsályás szájöblítőt vagy teafaolajat is használhatsz a vérzés csillapítása érdekében. Sokan úgy vélik, hogy ezeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van. Ha a panasz nem enyhül, vagy már egyre több helyen jelentkezik a fogínyvérzés, akkor sürgősen keress fel egy fogorvost.

Mi a teendő, ha gyakran jelentkezik fogínyvérzés?

Ha nagyobb területen és gyakran tapasztalsz fogínyvérzést, akkor kérj egy időpontot a fogorvosodtól. A rendelőben egy röntgennel pontosan ki tudják deríteni, hogy mi okozza a fogínyvérzést. Ezen kívül arra is fény derül, hogy a fogínyvérzésen kívül esetleg mér a fogágybetegség (parodontitsz) is kialakulóban van-e. Első lépésként a legtöbb esetben egy professzionális fogkőeltávolítást végeznek el. Arról ne feledkezz meg, hogy otthon is sokkal alaposabban kell fogat mosnod. Ha ezek következtében sem tapasztalsz jelentős javulást, akkor a parodontológia kezelések jelenthetnek megoldást.

Milyen fogkrém használata ajánlott fogínyvérzés esetén?

A fogkrémekben számos olyan összetevő van, mely segíti a mechanikai tisztítást. Ínyproblémák esetén olyan fogkrémet ajánlott használnod, aminek nyugtató hatású összetevői vannak. Ezek lehetnek különféle illóolajok vagy gyógynövények, például zsálya, kamilla vagy echinacea (bíbor kasvirág).