Active Beauty
Hajerősítő- és szépítő ásványi anyagok és vitaminok – így segítenek, ha hullik vagy töredezik a hajad
Álomhajzuhatag

Hajerősítő- és szépítő ásványi anyagok és vitaminok – így segítenek, ha hullik vagy töredezik a hajad

Néhány étrendkiegészítőtől újra fényessé és egészségessé válik hajad? Sajnos ez azért nem ilyen egyszerű. Barbara Holsteinnel, a SIPCAN Intézet táplálkozási szakértőjével beszélgettünk a hajerősítő ásványi anyagokról és vitaminokról.

Étrendkiegészítők hajproblémák kezelésére – van értelme szedni őket?

„A hajproblémák gyakori okozója a tápanyag- vagy vitaminhiány” – magyarázza Barbara Holstein, a SIPCAN Intézet táplálkozási szakértője. „A hajunk egészségének megőrzésében kulcsszerepet játszik a kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő folyadékfogyasztás. Ha azonban felborul az egyensúly, és hiánybetegség alakul ki, étrendkiegészítők szedése javasolt.”

Mely vitaminok és tápanyagok játszanak fontos szerepet a haj egészségének megőrzésében?

„A hajnak számos különböző vitaminra és tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy szép és egészséges legyen. A kiegyensúlyozott táplálkozás, tehát a sok gyümölcsöt, zöldséget, hüvelyes zöldséget, teljes kiőrlésű gabonaterméket és elsősorban növényi olajokat, valamint fehérjéket tartalmazó étrend fedezi a haj tápanyagszükségletét” – mondja Holstein. „Cukros, zsíros és sós snackeket csak mértékkel szabadna fogyasztanunk. Ezenkívül figyelnünk kellene a megfelelő folyadékbevitelre, s a folyadékszükségletünket ideális esetben víz vagy édesítetlen gyógynövény- vagy gyümölcsteák fogyasztásával javasolt fedeznünk. Ezáltal optimálissá válik a fejbőrt átszövő hajszálerek vérellátottsága, amely révén több friss vér, azaz tápanyag jut a hajhagymákhoz.”

A haj számára legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok:

  • A B12-vitaminnak fontos szerepe van a vörösvérsejtek képzésében, a sejtosztódásban, az energia anyagcserében, valamint az idegrendszer működésében, hiánya hajhullást okoz.
  • A B6-vitamin a haj két fontos aminosavának, a cisztein és a metionin anyagcseréjében vesz részt.
  • A biotin aktiválja a hajhagyma anyagcsere-folyamatait, és hozzájárul az egészséges hajnövekedéshez.
  • A cink enzimek alkotóelemeként hatással van a haj növekedésére és annak állapotára.
  • A szelén legfontosabb szerepe antioxidáns tulajdonságából következik, így a haj és a körmök egészségének megőrzésében van kiemelkedő hatása.

Ezek az ásványi anyagok és vitaminok segítenek, ha hullik a hajad

A hajhullást többek között a szelénhiány is okozhatja. Ez a nyomelem például a brokkoliban, a hagymában és a lencsében található meg nagyobb mennyiségben. A nőknek különösen fontos odafigyelniük a megfelelő D-vitamin bevitelre – forrása a lazac, a makréla, a tojássárgája és néhány gombafajta. Ezenkívül egy 2020-as svájci kutatás szerint a borsócsírakivonatot tartalmazó étrendkiegészítő szedése is segíthet megállítani a hajhullást, mivel értékes forrása például a biotinnak és az l-argininnek, valamint másodlagos növényi metabolitoknak, mint az izoflavonoknak.

Mely vitaminok és ásványi anyagok bevitele segít a hajszálak elvékonyodása esetén?

A túlzott vérveszteséggel járó mensturáció és a várandósság alatt gyakran kialakuló vashiány miatt sok nő szenved vashiányban, ami miatt a hajuk szerkezete is meggyengülhet. Az étrendkiegészítők szedése általi pótlás mellett arra is tanácsos hangsúlyt fektetni, hogy a táplálkozás útján is elég vasat vigyünk be a szervezetünkbe, tehát az étrendünknek optimális esetben hüvelyes és zöld leveles zöldségeket, olajos magvakat, marhahúst és halat is tanácsos tartalmaznia. Ezenkívül a B6-vitamin, a cink, a szelén és a magnézium is hozzájárul a hajrostok erősödéséhez.

Egészséges fejbőr és szép hosszú haj: ezekre a vitaminokra van szükség hozzá

A vashiány rontja a fejbőr vérellátottságát, és lassíthatja a hajnövekedést. A már említett ásványi anyagok és vitaminok mellett a hajhagymák anyagcsere-folyamataiban a biotin is központi szerepet játszik. A koenzimet zabpehely, diófélék és tejtermékek fogyasztásával vihetjük be a szervezetünkbe. Ezenkívül a B12-vitamin, a niacin és a folsav is javítja a hajhagymák energia- és oxigénellátását.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.