Hólyaggyengeség: kialakulásának okai és kezelési módjai
Mindig is tabutéma volt, amiről az emberek többsége még a partnerével se mer beszélni. Pedig a hólyaggyengeség gyakoribb jelenség, mint gondolnánk. A Német Kontinencia Társaság szerint a húszévesek 10%-át érinti az akaratlan vizeletvesztés problémája, 30 éves kor felett ez az arány már 20%. Számok, amik olvasatán elkerekedik a szemünk. És: a nők körében gyakoribb, mint a férfiakéban.
Meglehetősen kellemetlen, ha a vécécsésze helyett az alsónadrágban landol egy (vagy több) cseppecske. A hólyaggyengeség mégsem egy olyan valami, ami miatt szégyellnünk kellene magunkat. Annak, aki ezzel a problémával küzd, fontos tudnia, hogy mi okozza ezt a jelenséget, és hogy milyen szerekkel és módszerekkel kezelhető a probléma.
Mi az a hólyaggyengeség?
Hólyaggyengeség, pontosabban vizeletinkontinencia – ugyanis a probléma gyökere nem mindig a húgyhólyag nem megfelelő működésében keresendő – az az állapot, amikor nehézséget jelent a vizeletürítés szabályozása, ami akaratlan vizeletvesztést eredményez, mely súlyosságától függően az elcsepegéstől az elfolyásig fokozódhat. A hólyaggyengeségben érintettben nem tudatosul, hogy mikor kell akaratlagosan irányítani a hólyag ürítését, azaz visszatartani az ürítést.A hólyaggyengeség lehetséges okai
A hólyaggyengeség hátterében több ok is meghúzódhat. Éppen ezért mindig orvossal kell tisztázni azokat. Okozhatja például a medencefenék meggyengülése, egy fertőzés, az idegek károsodása, anyagcserebetegségek, terhesség és szülés, túlsúly, kötőszöveti gyengeség, szorulás és sok minden más is.Az inkontinencia típusai
A hólyaggyengeség, illetve az inkontinencia két leggyakoribb oka:Stressz vagy terheléses inkontinencia
Oka az elégtelen húgycsőzáró mechanizmus. Ez a medencefenék izmainak gyengeségével függ össze. A hasűri nyomás emelkedésekor (köhögés, nevetés, tüsszentés, nehéz tárgyak emelése) a hólyagra áttevődő teher már soknak bizonyul, a húgycső „elenged”, kiengedi a vizeletet.Mi segít? Kezelése az elősegítő, illetvekiváltó okok lehetőség szerinti kiküszöbölésével, a szöveti rugalmasság javításával, az izomerő fokozásával lehetséges. Ez utóbbi a gyakorlatban a kismedencei izmok erősítését, azaz az intimtornát jelenti. Amennyiben ezek az úgynevezett konzervatív kezelések eredménytelenek, műtéti megoldást javasol a szakorvos.
Késztetéses inkontinencia
A legjellemzőbb tünete a hirtelen fellépő és erős vizelési inger, melyet amennyiben a beteg az illemhelyet időben nem éri el, akaratlan vizeletvesztés követ. A beteg nem képes a vizelési ingert megfékezni annak ellenére, hogy még nincs tele a húgyhólyagja. A terheléses inkontinenciával ellentétben a sürgősségi inkontinenciát nem a medencefenék izmainak meggyengülése okozza. A probléma a hólyag nem megfelelő működésében gyökeredzik. A késztetétes inkontinencia a húgyhólyag vizeletürítést biztosító izomszövetének önkéntelen összehúzódása vagy a hólyag fokozott érzékenysége miatt jön létre.Mi segít? A jelenség hátterében általában a hólyagfalban lévő érző idegek működészavara áll. A pontos ok feltárása után egy szakorvossal tanácsos konzultálni a lehetséges terápiás módszerekről.
Ezeken kívül megkülönböztetünk még kevert, túlfolyásos, funkcionális, éjjeli, reflex- valamint szexuális együttlét során fellépő inkontinenciát. Ezekről bővebben, valamint magáról a húgyhólyagról sok más, izgalmas tudnivalót Birgit Bulla „Noch ganz dicht?” („Zár még rendesen?”) c. könyvében olvashatsz.
Noch ganz dicht?
Birgit Bulla
Hanser Kiadó