HPV: öt fontos tény erről a vírusról, amit tudnod kell
A humán-papillomavírus (röviden HPV) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus. A legtöbb esetben ártalmatlan a fertőzés, mindössze bizonyos vírustípusok okozhatnak olyan súlyos betegségeket, mint például a méhnyakrák. A nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl most elárulja, hogyan tudsz védekezni a HPV-vírussal szemben, illetve hogyan lehet kezelni az esetleges következményeket.
Azt, hogy mi a HPV és hogyan tudod a legjobban megvédeni magad, elmagyarázza a nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl.
1. Mi a HPV-vírus, és hogyan alakul ki?
A HPV a humán-papillomavírus, aminek 200 típusa ismert. Bizonyos HPV-típusok a nyálkahártyák sejtjeit támadják meg, de 40 közülük a nemi szerveket. Ezek a HPV-vírusok szexuális úton terjedő fertőzéseket okozhatnak. Leggyakrabban védekezés nélküli szex, illetve orális szex következtében fertőz. Annyira elterjedt, hogy világszerte a szexuálisan aktív életet élők 80 százaléka életében legalább egyszer megfertőződik vele, kivéve, ha be vannak oltva ellene.
Férfiak és nők egyaránt megfertőződhetnek HPV-vel, és ritka esetben súlyos megbetegedések is kialakulhatnak belőle. Várandós nők, akiknek pozitív a HPV-tesztjük, néha a szülés során adják át azt a kisbabának. A montréali egyetem aktuális kutatása alapján azonban a kisbabáknál az első hat hónap után már nem kimutatható a vírus.
2. Mikor vezethet a HPV rákhoz, különösen méhnyakrákhoz?
A legtöbb, nemi szerveket érintő HPV-vírus nem okoz panaszokat, tehát észrevétlenül marad, és idővel magától elmúlik. Ez annak köszönhető, hogy az immunrendszer leküzdi a vírust, a fertőzést pedig egy-két év után teljesen eltünteti a testedből.
A vírus csak az érintettek kis hányadánál mutatható ki tartósan: egyes HPV-típus okozhatja például ártalmatlan genitális szemölcsök kialakulását. Ezek olyan szemölcsök, melyek a nemi szerveknél figyelhetők meg. Más HPV-típusok azonban megváltoztathatják a sejteket. Ezekből több év eltelte után akár rákmegelőző elváltozások vagy rák fejlődhet ki, a legtöbb esetben méhnyakrák.
3. Milyen tünetek jelentkezhetnek HPV-fertőzés esetén?
A legtöbb HPV-fertőzés esetén nem jelentkeznek konkrét panaszok. „Ezért még fontosabb részt venni a rendszeres szűrővizsgálatokon” - magyarázza a nőgyógyász. Ezeken a vizsgálatokon ellenőrzik, hogy vannak-e sejtelváltozások a méhnyakon, és esetenként szövetmintát is vesznek, amit mikroszkóppal vizsgálnak meg. Ezen felül egy HPV-tesztet is lehet csináltatni. A mintát egy laboratóriumba küldik, ahol ki tudják mutatni az esetlegesen jelenlévő vírusokat.
A genitális szemölccsel járó panaszok közé sorolandó a viszketés és a nemi szerveken található kemény, szemölcsszerű bőrkinövések. A genitális szemölcsök alapvetően ártalmatlanok, de azért ajánlott egy orvosnak megmutatni őket. Ennek oka, hogy sok esetben fennáll egy veszélyes vírustípussal történő fertőzés esélye is, ami a szeméremajak külső részén sejtelváltozásokhoz és a rák megelőző állapothoz vezethet.
Plusz tipp: A rendszeres szűrővizsgálatok a prosztata- és mellrák korai észlelése szempontjából is rendkívül fontos. Itt többet megtudhatsz, hogy tudod Te magad megvizsgálni a melleidet.
4. Hogyan tudsz védekezni egy HPV fertőzés ellen?
Az orvostudomány jelenlegi állása szerint: a HPV elleni védőoltás 90 százalékkal csökkenti a genitális szemölcs és a méhnyakrák kialakulásának az esélyét. A hüvely, az ánusz és a pénisz daganatok kialakulásának a veszélye is jelentősen csökken. A Magyarországon 2014-ben bevezetett HPV elleni önkéntes védőoltást azok a lányok kaphatják meg térítésmentesen iskolai kampányoltás keretében, akik betöltötték a 12. életévüket és az általános iskola 7. osztályát végzik. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) ajánlása szerint a 9-15 éves korú lányok tartoznak a HPV vakcináció elsődleges célcsoportjába, a vakcina ugyanis a szexuálisan még nem aktív korosztályban a leghatékonyabb. Harminc éves korig ajánlott mindenkinek a HPV elleni védőoltást beadatnia.
Az óvszerek csökkentik a megfertőződés esélyét, továbbá más, szexuális úton terjedő betegséggel szemben is védelmet nyújtanak. Azonban a HPV-fertőzéssel szemben nem teljesen. A rendszeres nőgyógyászati vizsgálatokon való részvétel, illetve a megfelelő test- és intimhigiénia is legalább ilyen fontos. „Rendszeresen tisztítsd meg a nemi szerveket. Ehhez teljesen elegendő a sima víz” – javasolja a nőgyógyász. A férfiaknak továbbá ajánlott rendszeresen eltávolítaniuk a fityma alatt meggyűlő irritáló anyagokat. Az immunrendszer erősítésének és a dohányzás mellőzésének szintén lehet betegség-megelőző hatása.
Gyógyítható a HPV, illetve hogyan kezelik?
A HPV-fertőzés ellen nincs gyógymód, ezért a megelőzés a legjobb védelem. A vírus következtében kialakuló szemölcsök azonban jól gyógyíthatók. Vagy orvosilag távolítják el őket, vagy különféle kenőcsökkel történő kezelés következtében tűnnek el. Amennyiben a HPV-vírus elváltozásokat okozott a szövetekben vagy rákot megelőző állapot alakult ki, akkor egy speciális kezeléssel megakadályozható a rák kialakulása. Ennél a terápiánál eltávolítják az érintett sejtszöveteket, ezt követően pedig elengedhetetlenek a rendszerek kontrollvizsgálatok. Ha már kialakult a méhnyakrák, akkor korai diagnózis esetében még rendkívül magasak a gyógyulási esélyek megfelelő orvosi kezelések mellett. Ez a fajta rák azonban végzetes lehet.