Időszakos böjtölés: így nem lesz tőle rossz kedved
Az időszakos böjtölés azt jelenti, hogy több órán át nem eszel semmit. Ez bizonyítottan támogatja a sejtfiatalítást és a regenerációt, ezáltal öregedésgátló hatása van. 2016-ban még Nobel-díjjal is kitüntették az ezt vizsgáló kutatást.
„Miért böjtölnek az emberek?” – a kérdés annyi idős, mint maga az emberiség. A böjtölés az élelmiszerről történő tudatos lemondás. Ez egyfajta tudatosság, ami minden vallásban megfigyelhető.
Minél többször vezetsz be a hétköznapokba ilyen böjtölési időszakokat, annál jobb lesz az egészséged. Ebben teljes mértékben egyetértenek a szakemberek. Ezek időtartama és száma azonban egyénileg változó.
Főleg az időszakos böjtölés lehet ideális a legtöbb ember számára. „Az a fontos, mint minden másnál az életben, hogy közben jól érezd magad” – hangsúlyozza Bonita Neururer táplálkozási szakember. Sokat beszélgettünk a legfontosabb módszerekről, tippekről és trükkökről a dietetikussal, aki Bécsben, Salzburgban és Felső-Ausztriában is dolgozik.
Miért kell böjtölnünk?
A böjtöléssel serkentjük a sejtregenerációt. Ezt úgy képzeld el, mint a sejtek természetes újrahasznosítását, amit a tudomány autofágiának hív. Az időszakos böjtölés következtében egyfajta sejtfiatalító folyamat indul be, méghozzá öregedésgátló hatással. Ez akkor jelentkezik, ha egy nagyobb étkezési szünetet tartasz. Ideális esetben az éjfél előtt időszakban.
Miért az éjfél előtti órák bírnak döntő jelentőséggel az időszakos böjtölés során?
Az úgynevezett autofágiát, vagyis a sejtek regenerációját, a testben egy növekedési hormon váltja ki. A szervezetnek pedig ehhez alacsony vércukorszintre van szüksége. Ezért annyira fontosak ezek a szünetek, amikor nem eszel semmit. A legjobb, ha nyolc órával éjfél előtt már nem étkezel. Aki az időszakos böjtölés során eléri ezt az időablakot, vagyis 16 órától lemond az élelmiszerfogyasztásról, támogatja a sejtjei fiatalító hatását.
Kinek ajánlott az időszakos böjtölés?
A böjtölést alapvetően nem javaslom fogyáshoz. Aki elsősorban pár kilótól szeretne megszabadulni, inkább azzal az ételmennyiséggel foglalkozzon, amit egy nap alatt elfogyaszt, továbbá a bevitt tápanyagokkal, és azzal, hogy azokat nem lehetne-e másként bejuttatni, így elkerülve az éhséget. Az időszakos böjtöléstől elsősorban fittebbnek érzed magad, több az energiád, és mentálisan is javul a teljesítőképességed. Sok esetben a bőröd állapota is javul, és mélyebben fogsz aludni. Azok számára, akik meg szeretnék tapasztalni ezeket a jótékony hatásokat, ideális választás az időszakos böjtölés.
Milyen sokáig érdemes csinálni az időszakos böjtölést?
Ennél a fajta böjtölésnél nagyon fontos, hogy ne vedd túl szigorúan az általad meghatározott időablakot. Tény, hogy több kutatás is bebizonyította, hogy az éjfél előtti böjtölés a leghatásosabb a sejtregeneráció tekintetében, lényeges, hogy ez ne vegye el a kedved az egésztől. Ha számodra túl korai a 16 óra a nap utolsó étkezéséhez, akkor nyugodtan told ki a böjtölés kezdő időpontját. Ha például nem szeretsz reggelizni, és emiatt este szükséged van még egy fogásra, akkor kezdj egy 12 órás időablakkal. Az időszakos böjtölés során nagyon fontos, hogy legkésőbb délelőtt egyél valamilyen egészséges snacket, ami fehérjében gazdag. Ez lehet például mogyoró, gyümölcs vagy müzli. Teljesen elegendő, ha eleinte mindössze a hét két napján próbálod ki, majd szépen lassan növeled a gyakoriságot.
Mire érdemes figyelnünk az időszakos böjtölés során?
Nagyon fontos, hogy az időszakos böjtölés során természetes élelmiszereket egyél. Tehát gyümölcsöt és zöldséget, frissen vagy párolva, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket és egészséges zsírokat, például mogyorót. Azonban a hús és a hal is a fehérjékben gazdag élelmiszerek közé sorolandó. Ezen kívül pedig figyelj a folyadékfogyasztásra. A legjobb választásnak a víz és a cukrozatlan gyümölcs- vagy gyógynövényes tea bizonyul. A kávé ennél nehézkesebb. Nyugodtan ihatsz kávét, azonban csak feketén, tej és cukor nélkül.
Hogyan érezhetem jól magamat az időszakos böjtölés során?
Az időszakos böjtölés középpontjában a testi és lelki fittség áll, illetve természetesen a jó közérzet és a jókedv. Ebben nagy szerepe van annak, hogy az étkezések során ellásd a szervezeted a legfontosabb tápanyagokkal. Néha azonban tehetsz kivételeket: ha például egy ünnepségre vagy hivatalos este, akkor természetesen nyugodtan egyél. A jókedv megtartása érdekében rendkívül fontos, hogy ne helyezd magad nyomás alá.
Időszakos böjtölés során mi a különbség a férfiak és a nők között?
A nőknek zömében rövidebb szakaszok ajánlottak, míg a férfiak számára a hagyományos 16:8 ritmus bizonyul a legjobb választásnak. A nők számára a legtöbb esetben teljes mértékben elegendő 12 vagy 13 óra böjtölés. Ezen kívül a ciklus második fele bizonyul jobb választásnak az időszakos böjtöléshez. Főleg ekkor kell figyelniük arra, hogy minőségi fehérjéket és egészséges zsírokat juttassanak be a szervezetükbe, így felkészítve a testüket a menstruációra. Ha azonban azt tapasztalod magadon, hogy az időszakos böjtölés következtében eltolódik a havi vérzésed, akkor ajánlott abbahagynod.