Lipödéma: tünetei, kiváltó oka és lehetséges kezelési módjai
Zsírlerakódás a csípőn, a fenéken vagy a lábakon, ami a fogyás ellenére sem tűnik el? A jelenség mögött a zsíreloszlási zavar, a lipödéma is megbújhat. Egy szakértővel beszélgettünk a betegség tüneteiről, a kiváltó okokról és a lehetséges terápiákról.
Mi az a lipödéma?
„A lipödéma, más néven a zsírödéma főként nőknél jelentkező betegség. A zsíreloszlási zavar kialakulásának pontos okai nem ismertek, de az biztos, hogy örökletes faktorok is közrejátszanak benne, ahogy az ösztrogén mint kiváltó tényező szerepe is valószínűsíthető” – írja le a betegséget Dr. Martin Barsch, linzi bőrgyógyász. Az ödéma általában a lábakon, a csípőn és fenéken jelenik meg, súlyosabb esetben pedig továbbterjed a test más részeire, elsősorban a felső végtagokra. Mivel a betegséget gyakran összetévesztik a nyiroködémával vagy a túlsúllyal, magas a diagnosztizálatlan esetek száma. „A lipödéma szinte kizárólag a nőket érinti. Nagyon ritkán hormonális betegségben szenvedő férfiaknál is kialakulhat a zsíreloszlási zavar. Kutatások szerint a kaukázusi nők 5-10%-át érinti a lipödéma súlyosabb vagy kevésbé súlyos formája” – magyarázza Barsch. „A lipödéma nem egy rosszindulatú betegség. Ha azonban súlyosabbá válik, akkor amellett, hogy a pácienst a betegség korlátozhatja a mozgásban, az eltorzult végtagjai látványa komoly lelki terhet is jelenthet számára, valamint a nyomásszerű fájdalom is ronthatja az életminőségét.A lipödéma betegség három stádiuma:
- 1. stádium: sima bőrfelület, megvastagodott bőr alatti zsírszövet, finom csomós zsírszerkezet.
- 2. stádium: egyenetlen bőrfelszín, érdes, csomós zsírszerkezet.
- 3. stádium: durvább és keményebb bőrfelület és bőr alatti szövet, nagy lebenyű deformált zsírlebenyek. A megvastagodott szövetek a járásban is korlátozhatják a beteget.
Mik a lipödéma tipikus tünetei?
- nyomásérzékeny zsírszövet
- ödémásodási hajlam
- kék-zöld foltok a végtagokon
- nehézláb-érzés
Mi okozza a lipödémát?
A páciensek 80%-ának családjában már előfordult a betegség. Ebből következik, hogy genetikai faktorok is közrejátszanak a kialakulásában. A komolyabb hormonális változások időszakában – nemcsak változókorban, de pubertás és terhesség alatt is – nagyobb az esélye a lipödéma megjelenésének, valamint a tünetek súlyosbodásának. Hormonális fogamzásgátlók vagy antidepresszánsok szedése ugyancsak potenciálisan elősegítheti a betegség kialakulását.Hogy diagnosztizálható a lipödéma?
Amennyiben a lábon és a karokon fokozódnak a panaszok, akkor tanácsos felkeresni egy a témában jártas szakorvost, például egy bőrgyógyászt. Ő egy klinikai és egy ultrahangos vizsgálattal kideríti, hogy a végtagduzzanat hátterében a vénák betegsége, a nyirokkeringés zavara vagy a lipödéma áll. Már fiatal korban tanácsos elvégeztetni ezeket a vizsgálatokat, amennyiben az édesanya vagy nagymama is szenvedett ebben a betegségben.Hogy kezelhető a zsírödéma?
A kezelési metódus függ a betegség súlyosságától és fajtájától. „Kórképtől függően a páciensek állapotán javíthat a gépi és kézi nyirokmasszázs, valamint a kompressziós ruházat viselést tartalmazó komplex kezelés. Mások számára a zsírszövet tartós csökkentésére szolgáló zsírleszívás jelent megoldást” – magyarázza Barsch. Fontos tényező, hogy a lipödémás beteg alapvetően túlsúlyos-e. Ha igen, akkor sporttal és egészséges étrenddel is jelentős mértékben csökkenthetők a kellemetlen tünetek.Ha pusztán lipödémáról, tehát a zsírsejtek kóros felhalmozódásáról van szó, akkor Barsch zsírleszívó műtétet javasol.
Ha a lipödémához nyirokkeringési zavar is társul, akkor a szakértő manuális nyirokdrenázs terápiát és kompressziós fehérnemű viselését javasolja.