Meddőség férfiaknál: okok és kezelési módok a szakembertől
Meddőség férfiaknál: számos oka lehet. A legfontosabbak közé a környezeti hatások és az egészségtelen életmód sorolandók. Dr. Andrea Gnad urulógus az ACTIVE BEAUTY-nak elmagyarázza, hogyan lehet kezelni a meddőséget férfiaknál.
Tartalomjegyzék
- Milyen gyakori a meddőség férfiaknál?
- Hogyan állapítják meg a meddőséget férfiaknál?
- Hogyan mutatkozik meg a meddőség férfiaknál?
- Mi okozhatja a meddőséget férfiaknál?
- Milyen szexuális úton terjedő betegségek okozhatnak meddőséget férfiaknál?
- Hogyan kezelhető a meddőség férfiaknál?
- Beteljesülhet a közös gyermek iránti vágy, ha a férfi meddő?
Számos oka lehet a meddőségnek férfiaknál, de a legtöbb esetben már az életmód megváltoztatása is javulást hoz, magyarázza Dr. Andrea Gnad urulógus.
Milyen gyakori a meddőség férfiaknál?
Akkor beszélünk beteljesületlen gyermekvállalási vágyról, amikor a heteroszexuális párok rendszeresen védekezés nélkül élnek nemi életet, és a nő ennek ellenére egy éven belül sem esik teherbe. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanulmánya szerint világszerte a fogamzóképes korú emberek 17,5 százaléka legalább átmenetileg terméketlen. Általánosságban jelentősen romlik a spermiumok minősége, ez pedig kedvez a meddőségnek. Az utóbbi 50 évben a sperma minősége a felére esett vissza. „Ennek okai közé sorolandók a környezeti hatások és a megváltozott életvitel” – mondja az urológus.
Hogyan állapítják meg a meddőséget férfiaknál?
A meddőséget férfiaknál egy spermiogrammal (spermavizsgálat) lehet megállapítani. Ennek során laborban vizsgálják meg a spermákat. A kapott értékek alapján kimutatható a spermiumok mennyisége, minősége és mozgékonysága. „Az orvos ezek alapján ad tanácsot a párnak, illetve javasolja nekik, hogy érdemes-e természetes úton próbálkozniuk, vagy inkább gondolkozzanak el mesterséges módszereken” – magyarázza az urológus. Ez függ a pár életkorától. „Amennyiben a teszteredmények rosszak vagy az ejakulátumban egyáltalán nem találhatók meg spermiumok, mindenféleképp alaposabban meg kell vizsgálni a férfi egészségi állapotát.”
Hogyan mutatkozik meg a meddőség férfiaknál?
Ha egy férfi meddő, akkor ennek a legtöbb esetben nincs semmilyen jele. Épp ezért csak akkor kerül szóba a meddőség férfiaknál, amikor a párok gyermekvállalás előtt állnak. „A meddőséget nem lehet látni, sem érezni. Akkor fedezik csak fel, amikor nem esik teherbe a nő, és a férfi elmegy egy vizsgálatra” – magyarázza az urológus.
Olvasási tipp: Tudj meg többet a terhességi tesztekről.
Mi okozhatja a meddőséget férfiaknál?
A meddőséget férfiaknál elsősorban a környezeti hatások és az egészségtelen életmód okozzák. A mezőgazdaságban használt növényvédő szerek negatív hatással vannak a spermiumokra. „Ezt Afrikában végzett vizsgálatokból tudjuk. Azon a kontinensen a spermiumok minőségének romlása a legkirívóbb az egész világon” – magyarázza Dr. Andrea Gnad. A környezeti hatásokon nem tudnak változtatni a férfiak, a saját életvitelükön azonban igen: a túlsúly, a túl zsíros ételek, a kevés mozgás, a nikotin, a kannabisz és az alkohol mind kárt tesznek a spermiumok minőségében.
Tipp: Tudj meg többet a lustáknak való fitneszről.
Genetikai betegségek szintén okozhatnak meddőséget férfiaknál. Ide sorolandó a Klinefelter-szindróma, amelynél a férfiak sejtjeiben legalább egy nemi kromoszómával több van. A cisztás fibrózis – ami egy ritka anyagcserebetegség – szintén kiválthatja a meddőséget férfiaknál. Ezeken kívül a spermákat termelő herék károsodása esetén is felléphet terméketlenség. Kiváltó okok lehetnek még a le nem ereszkedett herék, a visszér, a kemoterápia vagy a gyermekkori mumpsz.
Milyen szexuális úton terjedő betegségek okozhatnak meddőséget férfiaknál?
A chlamydia fertőzés és a tripper – a két leggyakoribb szexuális úton terjedő betegség – okozhat meddőséget férfiaknál. Mindkét esetében egy bakteriális fertőzésről van szó. A megfertőződés megakadályozására az óvszer helyes használata bizonyul a leghatásosabbnak. Ha kisbabát szeretnétek, érdemes csináltatnotok egy STD-tesztet, mielőtt védekezés nélkül éltek szexuális életet.
Hogyan kezelhető a meddőség férfiaknál?
A meddőség kezelése férfiaknál mindig az azt kiváltó októl függ:
- Genetikai betegségek esetén nincs semmilyen kezelési mód, illetve a gyógyulásra sincs esély.
- A hereszövet szerzett károsodása esetén, például egy későn felismert és műtött rejtett here esetén, a károsodás gyakran tartós és nem kezelhető.
Beteljesülhet a közös gyermek iránti vágy, ha a férfi meddő?
- Amennyiben az ejakulátumban nincs sperma, akkor szóba kerülhet a donorspermával történő inszemináció. A mesterséges megtermékenyítés ezen formája során idegen spermát juttatnak közvetlenül a méhnyakba, illetve a nő méhébe. Így a gyermek genetikailag az anyától származik.
- Ha az ejakulátum tartalmaz spermiumokat, akkor mindenféleképp mesterséges megtermékenyítésre kerül sor: „Amennyiben nem elegendően jó a spermiumok minősége, akkor is jók a teherbeesés esélyei egy mesterséges megtermékenyítés során” – magyarázza az urológus. Ez egy rendkívül elterjedt módszer, amely során a petesejtet és a spermát mesterséges úton egyesítik. Például a spermiumok csökkent mozgékonyságát okozhatja oxidatív stressz, amit túlsúly és dohányzás válthatnak ki. Ebben az esetben már az életmód megváltoztatása is javulást hozhat. „Az egészséges táplálkozás, az elegendő mozgás és megfelelő, orvossal egyeztetett étrend-kiegészítők elősegíthetik, hogy egészséges spermiumokat termeljen a szervezet” – javasolja az urológus.
- Manapság már az a lehetőség is fennáll, hogy az egészséges spermiumokat konzerválják egy későbbi időpontig. Ezt krioprezervációnak (sejtfagyasztás) hívják. A spermiumokat folyékony nitrogénben lefagyasztják, így tartósítva azokat. Ez például akkor javasolt, ha a férfi kemoterápián esik át.