Megfázás elleni fürdő: Így hat a legjobban meghűlés esetén
Nátha, nyálkás hörgők és hidegérzékenység. Ahhoz, hogy egy megfázás következtében minél előbb újra fittnek érezzük magunkat, sokan egy kellemesen lazító fürdőre esküsznek. Tudd meg, hogy mire kell figyelned, és melyek a leghatásosabb hatóanyagok.
Fürdő megfázáskor: ezekkel a tippekkel a leghatékonyabb
Ha megfáztál, akkor csak egyre vágysz: hogy minél előbb megszabadulj a náthától. Abban, hogy optimálisan támogasd a megfázás lefolyását, nem csak a régi, jól bevált házi praktikák lehetnek a segítségedre, hanem egy kellemes fürdő is. Utóbbi serkenti a vérellátást, ennek hála pedig enyhül a megfázás következtében kialakult izommerevség. A különböző fürdőadalékok pedig tovább csökkentik a betegség tüneteit.
1. Tipp megfázás elleni fürdő esetén: mikor ajánlott, és mikor nem?
Annak ellenére, hogy egy lazító hatású, megfázás elleni fürdő gondolata egyszerűen csodálatos, vannak olyan helyzetek és panaszok, amikor sajnos le kell róla mondanod:
- Nagyon súlyos tünetek esetén: ebben az esetben mindenféleképp mondj le a fürdőről, nehogy még jobban leterheld az immunrendszered.
- Asztma esetén: az illóolajok irritálóan hathatnak, és akár egy asztmarohamot is kiválthatnak.
- Láz esetén: a fürdő még jobban leterheli a szervezeted.
- Magas vérnyomás esetén: ebben az esetben sem ajánlják az orvosok.
- Nyílt sebek esetén: kórokozók juthatnak be a sebbe.
- Várandósság esetén: inkább mellőzd, ugyanis a meleg víz hatására beindulhatnak a fájások.
Vigyázat: meglévő betegségek vagy további kérdések esetén egyeztess az orvosoddal, hogy ajánlatos-e a megfázás elleni fürdőt venned vagy sem.
2. Tipp megfázás elleni fürdő esetén: hőmérséklet és időtartam
Egy megfázás elleni fürdő igencsak nagy kihívás elé állíthatja az immunrendszeredet és a vérkeringésedet. Épp ezért ne tartson továbbá tíz vagy maximum húsz percnél. A vízhőmérséklet pedig ne haladja meg a 38 Celsius-fokot. Mindig ellenőrizd le a hőfokot egy hőmérővel, mielőtt belemennél a kádba. Mindenféleképp figyelj a tested jelzéseire, és hagyd abba a fürdést, ha úgy érzed, hogy elég volt (például ázott a bőr az ujjbegyeken). Főként súlyos megfázás esetén legyen inkább rövid a fürdés időtartama, a víz hőmérséklete pedig semmiféleképp se legyen túl meleg.
Vigyázat: a megfázáshoz legtöbbször fáradékonyság is társul. Azonnal szállj ki a kádból, ha álmosnak érzed magad, nehogy véletlenül ott aludj el!
3. Tipp megfázás elleni fürdő esetén: ezek a hatóanyagok segítenek
Ezek az illóolajok rendkívül hatásosak megfázás esetén:
- Mentol: Ez az illóolaj a borsmentában található meg, és azonnal ellazítja az izmokat, továbbá enyhülést hoz a hörgők számára, illetve az orrnak és a garatnak, ugyanis megkönnyíti a légzést.
- Kámfor: A nyers kámforolajat vízgőzdesztillációval nyerik ki az Ázsiában őshonos kámforfa idősebb törzsdarabjaiból és ágaiból. Főként az antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Megfázás esetén nyákoldó hatása miatt rendkívül kedvelt.
- Eukaliptusz: Az Ausztráliában elterjedt eukaliptusz növény olyan értékes olajokat tartalmaz, melyeknek számos jótékony hatásuk van, aminek köszönhetően segítik a gyógyulást. Az eukaliptuszolaj fájdalomcsillapító, serkenti a vérkeringést, gyulladáscsökkentő és nyákoldó.
- Menta: A japán mentából nyerhető ki a mentaolaj, amit használhatsz fürdőadalékként, de akár inhaláláshoz is. Segítségével kitisztulnak a légutak.
- Rozmaring: Ez a mediterrán fűszernövény, ami rendkívül kedvelt a naturkozmetikában, illóolajként is hatékony. Csökkenti a köhögési ingert, nyugtat, és megkönnyíti az elalvást. A mentolhoz hasonlóan segíti a légzést.
Plusz tipp: tisztító hatás a légutakra:
A megfázás elleni fürdő egyik pozitív mellékhatása, hogy vízgőzként inhalálod az olyan jótékony hatóanyagokat, mint a mentol- vagy az eukaliptuszolaj. Ezek nagyban hozzájárulnak az állapotod javulásához, továbbá megkönnyítik a levegővételt. Ha azonban csak inhalálni szeretnél, akkor ezt egy inhalátorral vagy egy gőzölgő edény felett tedd meg.
Továbbá: a dm.hu-n óriási választékban kaphatók különféle fürdőadalékok és fürdősók.
4. Tipp megfázás elleni fürdő esetén: tisztító hatása a légutakra
Egy megfázás elleni fürdő segíti a gyógyulást, ennek ellenére igencsak nagy teher lehet a szervezet számára. Utána épp ezért ajánlott pihenned, és kiélvezned a fürdő kellemes utóhatásait. Nyugtató hatása miatt ajánlott estére időzítened, vagy tervezz be a fürdő utánra egy kellemes szundikálást. Jól takarózz be, hogy még tovább hasson a kellemes meleg, és ne térjen vissza olyan gyorsan a hideg- és a betegség érzet.
5. Tipp megfázás elleni fürdő esetén: gyerekek számára
Gyermeknek készítve maximum 37 Celsius-fokos legyen a fürdővíz. Lázasan vagy legyengülve semmiféleképp se vegyenek megfázás elleni fürdőt. Ezen kívül csak olyan fürdőadalékokat használj, amelyek megfelelőek gyerekek számára. Például a kámfor, mint hatóanyag, túl erős a számukra, és allergiát válthat ki. A fürdés során mindenféleképpen maradj a gyerekeddel, és figyelj rá. A felügyelet nélküli fürdés gyorsan fulladáshoz vezethet gyerekek esetében. További kérdések esetén fordulj a gyerekorvoshoz!
Töltődj fel a hűvösebb napokon és varázsolj spa élményt a fürdőszobádba!
- Balea gyógynövényes habfürdő kakukkfű és mentaolajjal
- Balea gyógynövényes habfürdő levendulaolajjal
- Balea gyógynövényes habfürdő eukaliptuszolajjal
- alverde Wohlige Auszeit habfürdő narancs-vanília illattal
- ebelin peelingszivacs olívaolajjal és növényi összetevőkkel
- ebelin natúr fürdőszivacs
- Balea fürdőgolyó
- Balea olajos bőrradír holt-tengeri sóval