Active Beauty
Mellvizsgálat
Szöveg: Nagy Viktória
olvasási idő: min

Hogyan, mikor, miért?

Mellvizsgálat

Hazánkban a nők 7-10 százalékánál diagnosztizálnak mellrákot, míg a középkorúaknál ez a legelterjedtebb rosszindulatú daganatos megbetegedés. Pedig a rendszeres szűrővizsgálatoknak hála egyharmadával csökkenthető lenne a halálozás. Épp ezért tartjuk fontosnak, hogy részletesen leírjuk, hogyan tudod otthon Te magad megvizsgálni a melleidet.


Miért és mikor?

A „miért” kérdésre már választ is kaptál, de azért még egyszer nyomatékosítani szeretnénk: a daganatos betegségek esetén kifejezetten fontos, hogy korai stádiumban észleljük a problémát, így sokkal jobb eséllyel gyógyítható. Nem megijeszteni akarunk, de tény: az otthoni mellvizsgálatnak, illetve a rendszeres mammográfiának nagyon nagy szerepe van.

A „mikor” kérdésre már egy kicsit összetettebb a válasz. Különbséget kell ugyanis tennünk a változókor előtt és a menopauza után lévő nők között. Ha az előbbi csoportba tartozol, akkor az otthoni vizsgálatot a menzeszedhez kell igazítanod, és havonta egyszer kell elvégezned. Ennek az ideális időpontja a menstruációs vérzés kezdete utáni harmadik és hetedik nap közé tehető. Ennek oka, hogy ekkor a legpuhább a mell, így ekkor tudod a legkönnyebben kitapintani az esetleges csomókat. Ha az utóbbi csoportba tartozol, azaz már magad mögött hagytad a változókort, akkor jelölj ki magadnak fixen egy napot, és minden hónapban ekkor vizsgáld meg a melleidet.

Mire kell figyelned?

A vizsgálat során több dologra is kell figyelned, azaz nem csupán az esetleges csomókra, hanem akár különféle dudorok vagy mélyedések jelenlétére is. A mellvizsgálat során a mellbimbóról se feledkezz meg: le kell ellenőrizned, hogy nem folyik-e belőle (véres) váladék, és nincsenek-e rajta ekcémának látszó kiütések.


Mellvizsgálat lépésről lépésre

A mellvizsgálathoz vetkőzz félmeztelenre, majd állj a tükör elé. Kezzd a vizsgálatot a szemeiddel. Nézd meg, hogy megváltozott-e a melled formája, esetleg kisebbek vagy nagyobbak lettek-e az emlőid, lett-e rajtuk valamilyen folt vagy új anyajegy rajtuk. Több testhelyzetben végezd el ezt a vizsgálatot: először lelógó, utána felemelt karokkal, előredöntött felsőtesttel, végül csípőre tett karokkal. Ezután következhet a tapintásos ellenőrzés, amihez a fekvő pozíció a legideálisabb:
  1. Tegyél egy kispárnát azon vállad alá, amelyik oldalon a vizsgálatot végzed.
  2. Összezárt ujjakkal tapintsd végig a melledet, méghozzá felülről lefelé haladva.
  3. A hónaljadat körkörös mozdulatokkal tapogasd végig, de alulról felfelé, mindig a melled irányába haladva. A lényeg, hogy a melled alatti és feletti részt is alaposan megvizsgáld.
  4. A mellbimbót óvatosan nyomd össze, és figyeld meg, nem váladékozik-e.

Fordulj orvoshoz!

Magyarországon a 45 és 65 év közötti nők rendszeres beutalót kapnak mammográfiós vizsgálatra. Ha nem esel bele ebbe a korcsoportba, akkor is el tudsz menni egy ingyenes mellvizsgálatra, mindössze a háziorvosodtól kell beutalót kérned hozzá. Ezt akkor is érdemes beiktatnod, ha rendszeresen magad is megvizsgálod a melleidet otthon.

További információért látogass el a mellrakinfo.hu oldalra!