Mi a perimenopauza? Egy nőgyógyász bemutatja a tüneteket
A perimenopauza időszaka az utolsó menstruációt megelőző kettő-négy év. A változókor ezen szakaszában a menstruációs ciklus felborul, továbbá ekkor a legintenzívebbek a változókori tünetek. Dr. Eva Lunzer-Mühl nőgyógyász segít, hogy ebben az életszakaszban mit tehetsz a jobb közérzetért.
Mi a perimenopauza?
A változókor négy szakaszából a perimeopauza a második. Pontosabban mindössze három fázisa van, de sokan negyedikként tartják számon a menopauzát. Utóbbi az utolsó menstruáció időpontja. A perimenopauza a menopauzát megelőző kettő-négy év. A változókori tünetek ebben a fázisban a legsúlyosabbak, ezért is nevezik a perimenopauzát a változókor tetőpontjának. A menopauza után a perimenopauza posztmenopauzává válik.
Mi történik a testben a perimenopauza során?
A menstruációs ciklus a perimenopauza idején felborul. Ennek hátterében az áll, hogy egyre kevesebb megtermékenyíthető petesejt érik meg, ritkábbá válik az ovuláció, és a petefészkek egyre kevesebb nemi hormont termelnek a korábbi fázishoz, a premenopauzához képest.
Meddig tart a perimenopauza?
Minden nőnél változó, hogy mikor jelentkezik a perimenopauza. Általában 47 éves kor körül kezdődik, és négy-öt évig tart.
Perimenopauza: a nőgyógyász szerint ezek a tünetek jelentkezhetnek
- Megváltozott ciklus: Egyre ritkábbá válik a menstruáció, sőt mi több, pár hónapig akár teljesen ki is maradhat a havi vérzés.
- Hőhullámok és verejtékezés: Ezek akkor jelentkeznek, amikor lecsökken az ösztrogén nevű hormon szintje, aminek következtében megváltozik az agy hőszabályozó központja. A perifériás erek kitágulnak, ezáltal átmenetileg több vér áramlik át az ereken.
- Alvászavarok: A hormonális változások miatt a perimenopauza során problémák adódhatnak az elalvásnál, illetve az éjszaka nyugodt átalvásánál.
- Fáradtság: A perimenopauza idején számos nő rosszabbul alszik, és rövidebbek a mélyalvási szakaszai. Ha éjszaka is jelentkeznek a hormonváltozások következtében kialakuló hőhullámok, ezek megszakítják az alvást. Ennek hatására reggel egyáltalán nem érzik magukat kipihentnek az érintettek, a nap folyamán pedig fáradtak.
- Szédelgés: Az alváshiány miatt kialakuló fáradtság és kimerültség okozhat szédülést. Utóbbi azonban magas vérnyomásra is utalhat.
- Lélek: A perimenopauza során végbemenő hormonális változások nagy terhet tehetnek a nők lelki világára. Ennek következménye és tünete lehet a levertség és a motiváció hiánya.
Perimenopauza: a nőgyógyász tanácsai a tünetek enyhítésére
- A perimenopauza idején fokozottan figyelj az egészséges életstílusra, a napi rutinodra, az elegendő mozgásra, továbbá a kiegyensúlyozott és a változókorra szabott táplálkozásra, illetve a lazításra és a kikapcsolódásra.
- Ha enyhe tünetek jelentkeznek a perimenopauza idején, akkor bizonyos növényi anyagok – például a réti here vagy a fürtös poloskavész – javulást hozhatnak. A szójáról és a jamgyökérről úgy vélik, hogy hormonszabályzó hatásuk van. A valeriánát, citromfüvet és komlót tartalmazó altatószerek is növényi alapúak. A zsálya enyhítő hatással lehet a túlzott verejtékezésre. Tudj meg többet a változókori fitoterápiáról!
- Amennyiben éjszakai hőhullámok gyötörnek, a hideg-meleg váltózuhany is segíthet.
- Ha a perimenopauza idején rendkívül súlyos tünetek jelentkeznek, akkor érdemes fontolóra venned egy hormonpótló terápiát. Ennek során egy alapos kivizsgálás után és orvosi felügyelet mellett a szervezet krémek és tabletták formájában kapja meg a hiányzó hormonokat. Erről a lehetőségről mindeképp egyeztess a nőgyógyászoddal.