Active Beauty
Nőgyógyász segít értelmezni az endometriózis tüneteit
olvasási idő: min
Vajúdáshoz hasonló fájdalmak

Nőgyógyász segít értelmezni az endometriózis tüneteit

Az endometriózis egy jóindulatú, azonban krónikus megbetegedés. Az érintett nőknél a méhet bélelő szövettípus (az endometrium) a méhen kívül ágyazódik be. Ennek következményeként olyan fájdalmas tünetek jelentkezhetnek, melyek testileg és lelkileg is megterhelők. A nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl elmagyarázza az ACTIVE BEAUTY-nak, hogy melyek az endometriózis leggyakoribb tünetei, és hogyan ismerhetik fel a nők ezt a betegséget, illetve milyen kezelési módok léteznek.

A nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl elmagyarázza, hogy milyen endometriózis tünetek léphetnek fel, továbbá a lehetséges kezelési módokkal kapcsolatban is felvilágosítást ad.

Milyen tünetek léphetnek fel endometriózis esetén?

Az endometriózist azok a méhnyálkahártyára hasonlító szövetek okozzák, melyek a méhen kívül ágyazódnak be. Ezáltal gyulladások és hegesedések, majd ezek következtében erős fájdalmak nehezítik meg az érintettek mindennapjait. Az endometriózis tünetei többféleképpen jelentkeznek:

Fájdalom a szexuális együttlét közben:

Nincs kedved a szexhez? Az endometriózis elsőként jelentkező és leggyakoribb tünete közé sorolják a szexuális együttlét során fellépő fájdalmat. Ebben az esetben a méhet tartó szalagokon telepednek meg az endometriózis sejtek. Ennek következtében elhegesednek és megrövidülnek a szalagok. Ezáltal gyakran módosul a méh elhelyezkedése a kismedencében, ami a szex során fájdalommal jelentkezik. „Ezen felül a pénisz gyakran közvetlenül érintkezik a szalagok környezetével, illetve a kismedencében található heges és gyulladt területekkel, ami még több fájdalomhoz vezet” – magyarázza a nőgyógyász.

Fájdalom vizeletürítés és székelés közben

Ezek az endometriózis okozta elváltozások a bél és a hólyag felületén is kialakulhatnak. Sőt, néha még a bél- és hólyagfalban is megtalálhatók. Ennek következtében olyan tünetek alakulhatnak ki, mint a vizelés (ez akár hólyaghurutra is utalhat) vagy a székelés közbeni fájdalom. Ha ez a fájdalom még erősebbé válik a menstruáció során, akkor az egy további jele az endometriózisnak.

Erős menstruációs fájdalom

A menstruáció alatt jelentkező erős fájdalom is az endometriózis tünetei közé sorolandó. Ennek oka: az érintett nőknél a méhnyálkahártya sejtjei a méh izomzatában is megtalálhatók, és azok is véreznek a menzesz során. Ez a vér azonban nem tud elfolyni, hanem összegyűlik a szövetekben. Végül begyullad és hegesedik, a méh pedig megnagyobbodik. A menstruáció során a méh izomzata összehúzódik, hogy így lökje ki a méhüregből a nyálkahártyát. Éppen ez a folyamat okoz súlyos, vajúdásszerű fájdalmat az endometriózisban szenvedő betegeknél a megváltozott méh miatt.

Alhasi fájdalom

Az endometriózis tünetei közé sorolandó az erős alhasi fájdalom is, aminek kiváltó oka, hogy a méhnyálkahártyára hasonlító szövetek a méhet tartó szalagokon is megtelepednek. Ez továbbá azt eredményezi, hogy gyulladásos folyamatok és hegek alakulnak ki. Ezáltal összenövések és hegesedések keletkeznek a méhet tartó szalagokon, melyek alhasi fájdalmat okoznak.

Kimerültség

Ebben az esetben a legtöbben először kiégésre gondolnak. Az a tény, hogy a fáradtság az endometriózis egyik lehetséges tünete, a menstruáció során jelentkező erős fájdalom és izomfeszültség következménye. A nők ezt a menstruáció alatt jelentkező fájdalmat gyakran a vajúdáshoz hasonlítják. Ez az intenzív fájdalom az egész szervezetre kihatással van. „Számos nő ekkor rendkívül kimerültnek és fáradtnak érzi magát” – magyarázza Dr. Eva Lunzer-Mühl.

Lelki teher

A menstruáció alatt jelentkező fájdalom az érintettek lelki világára is negatív hatással van: „Az erős fájdalom miatt számos nő inkább visszahúzódik, és az egyedüllétet választja. Ezen kívül feszült, és úgy érzi, hogy senki sem érti meg őt. Főleg a közeli ismerősöktől hallja gyakran, hogy kapja össze magát” – mondja a nőgyógyász. Az érintettek továbbá félnek attól, hogy szex közben ismét fájdalmat tapasztalnak, továbbá attól is tartanak, hogy a betegség miatt meddők lesznek. Ezek nyomasztják őket, méghozzá nem csupán lelkileg, hiszen a párkapcsolatukra is hatással van.

Meddőség

Az endometriózisban szenvedő nők csak korlátozottan termékenyek. Ezt a petevezetékekben található endometrium okozza, ami egy idő után behegesedik. A természetes úton történő megtermékenyítést pedig jelentősen megnehezítik a heges petevezetékek. Ezen kívül sokkal gyakoribb a méhen kívüli terhesség. Ebben az esetben a megtermékenyített petesejt nem a méhbe ágyazódik be, hanem a petevezetékben. Amennyiben a petefészekben endometriózis ciszták vannak, azok elnyomják a normális petefészekszöveteket. Ennek következtében a tüszők érése nehezebbé válik, vagy egyáltalán nem következik be a peteérés.

Endometriózis: mikor kell tisztázni a tüneteket?

Az endometriózis azon tünetei, amelyek alapján a nők nagy valószínűséggel maguk is felismerik a betegséget, a menstruáció alatt, valamint szex közben jelentkező erős fájdalom. Egyikre sem szabad úgy tekintened, mintha teljesen normális lenne, inkább mielőbb keress fel egy orvost. A szakember részletes anamnézist vesz fel, azaz rengeteg kérdést tesz majd fel az egészségi állapotoddal kapcsolatban, majd elvégez egy alapos nőgyógyászati vizsgálatot is.

Hogyan kezelik az endometriózis tüneteit?

Az endometriózis kezelése nagyban függ a tünetek súlyosságától és kiterjedésétől. A kezelési tervnél továbbá figyelembe veszik a páciens életkorát, illetve azt is, hogy szeretne-e gyermeket. Az endometriózis tüneteit elsősorban gyulladáscsökkentő vagy görcsoldó fájdalomcsillapítókkal enyhítik. Ezeken kívül léteznek további kezelési módok is, melyeket az orvosoddal kell egyeztetned.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.