Active Beauty
Otthoni fogápolás: mire érdemes odafigyelni?
Szöveg: Margit Hiebl, Paula Rausch
olvasási idő: min

Mosolyogj!

Otthoni fogápolás: mire érdemes odafigyelni?

A helyes fogápolás nem csak a rendszeres fogmosásból áll. Nem tudsz eligazodni a millióféle fogápoló termék dzsungelében? Segítünk! Ezenkívül cikkünkből a szájhigiénia témájának leggyakoribb kérdéseire is választ kaphatsz – hogy mindig sugárzó legyen a mosolyod!

A helyes fogápolás szabályai

10 fontos fogápolási tudnivaló

1. Erre van szükség a helyes fogápoláshoz

A legfontosabb kérdés: milyen eszközökkel tisztítsuk és ápoljuk a fogainkat?

  • Fogkefével: Használj puha vagy félkemény sörtéjű fogkefét, hogy kíméld a fogzománcot.
  • Fluoridtartalmú fogkrémmel: a fogkrémben lévő fluorid erősíti a fogzománcot, és akár még a kezdődő fogszuvasodás visszafordítására is képes.
  • Fogselyemmel és fogköztisztító kefével: fogkefével – még ha alaposan tisztítunk is – csupán a teljes fogfelület 70%-át érjük el. Ezért a fogközöket is fontos lenne fogselyemmel vagy fogköztisztító kefével rendszeresen megtisztítanunk.
  • Superflossal: kiválóan alkalmas a hidak, fogszabályozók, implantátumok és tág fogközök tisztítására.
  • Egycsomós fogkefével: a fog és az ínyszélek még alaposabb tisztítására fejlesztették ki őket.
  • Szájvizekkel: funkciójuk, hogy fenntartsák a száj tisztaságát és megelőzzék az ínygyulladást, a fogszuvasodást és a fogkőképződést.

2. A helyes fogmosási technika

A fogmosás a fogápolás alfája és omegája. Legalább naponta kétszer moss fogat, de ha lehet, még többször. A szakértők azt tanácsolják, hogy a fogápolást esténként fogselyem, superfloss és fogköztisztító kefék használatával is optimalizáljuk. Ezek segítségével a fogközöket is megtisztíthatjuk a lepedéktől. Hogy a fogsorodnak mely tisztítóeszköz-kombinációra van szüksége, arról személyesen konzultálj egy dentálhigiénikussal vagy a fogorvosoddal. De vajon mikor tanácsos fogat mosni? Reggeli előtt vagy után? Utána. Reggelire jellemzően sok szénhidrátot eszünk, és cukrot is fogyasztunk (müzlit, lekvárt, mogyorókrémet stb.). A szájüregünkben élő Streptococcus mutans baktérium legfőbb élelme a cukor, mely lebontása közben savakat termel, ami kikezdve a fogzománcot fogszuvasodást eredményez. Ezért lehetőleg reggeli után gyorsan mossunk fogat, hogy esélyük se legyen a baktériumoknak károsítani a fogzománcunkat. A fogmosásnál fontos arra ügyelni, hogy a fogkefét ne nyomjuk rá túl erősen a fogainkra. Az erőteljes súrolástól sérülhet az íny, és a fogzománc is maradandó károsodást szenvedhet.

3. Fluoridtartalmú fogkrémek a fogápolásban

Sokan félnek a fluoridtól, mert mérgezőnek tartják. Pedig ez az anyag rendkívül fontos szerepet játszik a fogszuvasodás megelőzésében, és a már meglévő szuvasodást is képes bizonyos mértékig visszafordítani. A fluorid bevonja a fogakat, és ezáltal védőréteget képez rajtuk, ami óvja őket a fogszuvasodástól. Nem kell attól tartanod, hogy a fluoridtartalmú fogkrémek károsítják az egészséged. A fluorid ugyanis csak nagy dózisban (350 milligramm felett) lehet mérgező, és mivel a fogmosás során csak egész kevéske kerül belőle a szervezetünkbe, teljesen ártalmatlan.

4. Speciális gyerek fogkrémek

Minden szülő vágya, hogy gyermeke fogai szépek, egészségesek legyenek. Ennek bizony egyik fontos feltétele a rendszeres, alapos fogmosás. A tisztítást már az első fog kibújása után el kell kezdeni, hogy megelőzzük a kora gyermekkori fogszuvasodás kialakulását. Ideális esetben már a gyermekfogkrém is tartalmaz fluoridot.
2 éves korig: napi kétszeri fogmosás javasolt borsó nagyságú babafogkrémmel (500 ppm fluoridtartalmú készítménnyel)
2-6 éves korig: napi kétszeri fogmosás javasolt junior fogkrémmel (1000-1500 ppm fluoridtartalmú készítménnyel)
6-9 éves korig: napi kétszeri fogmosás javasolt junior vagy felnőtt fogkrémmel

A gyermek és junior fogkrémek nem csípnek annyira, mint a felnőtteknek készült termékek. Ezekkel a gyerekek is szívesebben mosnak fogat. Viszont vigyázat: ha túl édes a fogkrém, a gyermek késztetést érezhet arra, hogy lenyelje. Azon gyermekek számára, akik nehezen rávehetők a fogmosásra, homokórák, fogmosó mesék és dalocskák, valamint speciális fogmosó applikációk segítségével tehetjük élvezetessé a nem-szeretem-tevékenységet.

5. A megfelelő fogkefe kiválasztása

Rengetegféle fogkefe van a piacon – nem csoda, hogy sokan nem tudják, melyiket emeljék le a polcról. A jó hír: mindegy, hogy kézi vagy elektromos modellt választasz a fogmosáshoz. Az eredmény a lényeg, valamint az, hogy szívesen moss vele fogat.
Ha a motorikus mozgásban korlátozott vagy, vagy különösen utálsz fogat mosni, akkor egy rotáló-oszcilláló vagy egy ultrahangos fogkefe lehet a legmegfelelőbb a számodra. Mindegy, hogy melyik fajtát használod, ahhoz, hogy a tisztítás hatékony legyen, tudnod kell, hogy kell helyesen fogat mosni. Az elektromos fogkefék más fogmosási technikát kívánnak, mint a kézi változat. A legjobb, ha a következő megelőző fogászati kezelés alkalmával megkéred a szakembert, hogy mutassa meg neked a helyes alkalmazást.
Egy fontos kérdés a fogkefékkel kapcsolatban: milyen gyakran kell cserélni őket? A válasz: három havonta. Ha ezt nehezen jegyzed meg, akkor csak azt tartsd fejben, hogy az új évszak beköszöntével eljön a fogkefecsere ideje.

6. A táplálkozás hatása a fogak egészségére

A fogápolást egyre inkább hozzák összefüggésbe a táplálkozással. Jó, ha lemondunk a cukorról, viszont ennyi nem elég. A szénhidrátbevitelt és a fehérlisztből készült gabonatermékek fogyasztását is tanácsos korlátok közé szorítanunk. Emellett érdemes arra is odafigyelnünk, hogy vitamindúsan táplálkozzunk, és megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt, halat és hüvelyest tartalmazzon az étrendünk. Javallott rendszeresen ellenőriztetnünk a C- és D-vitamin szintünket.

7. Idős korban máshogy kell ápolni a fogainkat, mint fiatalon?

A kor előrehaladtával sajnos nő a szuvasodásveszély. Ennek elsősorban az az oka, hogy sok gyógyszer és/vagy a hormonális változások szájszárazságot okozhatnak, ami megnöveli a fogszuvasodás veszélyét. Ezért tanácsos a kor előrehaladtával egyre több figyelmet szentelnünk a fogápolásnak. Szájszárazság ellen segít a fokozott folyadékbevitel, a xillittartalmú rágógumik és cukorkák szopogatása, valamint a hialuronsav-tartalmú szájvizek és sprayk használata. Emellett évente kétszer tanácsos elmenni egy professzionális fogtisztításra, valamint legalább évente egyszer szükséges felkeresni a fogorvosunkat is.

8. Fogelszíneződés lelkiismeretes fogápolás ellenére

Sajnos az alapos fogápolás önmagában még nem véd a fogak elszíneződése ellen. Ezt például a fogszínező italok – mint a kávé, a tea, a ribizlilé vagy a vörösbor – fogyasztása okozza. Ha ezekről nem akarsz lemondani, akkor segíthet, ha a jeges kávét vagy az üdítőitalt szívószállal iszod. Ezáltal kevesebb ideig érintkezik a fogelszínező ital a fogaiddal.
Ha úgy látod, hogy kissé már elszíneződtek a fogaid, akkor a legjobb, ha mielőbb kérsz egy időpontot professzionális fogtisztításra.
Kerüld az agresszív, fehérítő fogkrémeket. Habár ezek valóban fehérítenek, feldurvítják a fogfelszínt, ami által az még könnyebben elszíneződik. Az otthoni fehérítő szettek használata előtt feltétlenül konzultálj egy fogorvossal, mert a nem megfelelő használattól irritálódhat a fogínyed, vagy foltossá válhatnak a fogaid.
Az olajrágás technikája ugyan nem segít az elszíneződés eltávolításában, viszont méregteleníti a szájüreget. Az olajos öblögetés lényege, hogy egy evőkanálnyi tiszta olajat (kókusz-, napraforgó- vagy szezámolajat) nagyjából húsz percig forgatunk a szánkban, öblögetünk vele, majd kiköpjük. Ha tökéletes munkát akarunk végezni, akkor a nyelvünket is érdemes megtisztítani egy fogkefével vagy egy nyelvkaparóval.

9. A helyes fogápolás fogínygyulladás esetén

Fontos, hogy amennyiben fogínygyulladás tüneteit tapasztalod, ne kíméld a fogat azzal, hogy kihagyod a fogmosásból, hiszen éppen az elégtelen fogtisztítás a probléma. A fogínygyulladást a fognyak körül felhalmozódott lepedék idézi elő. A lepedék és a fogkő irritálja az ínyt, mely gyulladással reagál. A lepedék kizárólag mechanikus tisztítással távolítható el. Ha sikerül megszabadulni tőle, akkor a fogíny 10 napon belül magától regenerálódik. Emellett tanácsos fertőtlenítő oldatokkal is öblögetni.

10. Rendszeres fogorvos látogatás

Amellett, hogy gondot fordítunk a megfelelő fogápolásra, a fogak egészségének megőrzéséhez az is fontos, hogy rendszeresen eljárjunk fogászati szűrésekre. A kisbabákat már akkor érdemes elvinni, amikor kibújik az első foguk. Így korán megismerkednek a fogorvossal, és nem lesz számukra később sem idegen a helyzet. Hatéves korig és 18 éves kor felett a gyerekeknek és felnőtteknek évi egyszeri, 6 és 18 éves kor között pedig évi kétszeri fogorvosi kontroll javasolt. Viszont bizonyos esetekben a felnőtteknek is szükséges gyakrabban felkeresniük a rendelést – például a krónikus betegeknek, a várandósoknak és a dohányosoknak. A legjobb, ha a fogorvosoddal konzultálsz arról, hogy ő milyen gyakori kontrollt tart szükségesnek az esetedben.

Az alábbi termékeket keresd a dm Online Shop-ban: