PMDD: Mint a PMS, csak még rosszabb?
A PMDD, a premenstruációs diszfóriás zavar minden hónapban minden huszadik nő életét keseríti meg. A PMS súlyosabb formája erős pszichikai és fizikai tünetekkel jár. A tünetegyüttes az életminőséget jelentősen befolyásolhatja, akár a mindennapi tevékenységeket, a munkavégzést is akadályozhatja. Egy szakértővel beszélgettünk a kezelési lehetőségekről, a kiváltó okokról és a diagnózisról.
Mi takar a PMDD rövidítés?
A PMDD a premenstruációs diszfóriás zavar rövidítése: a nők körülbelül 5%-ánál okoz a menstruációjuk előtti hétben (hetekben) komoly fizikai és pszichikai panaszokat, amik olyan erőteljesek is lehetnek, hogy akár ideiglenes munkaképtelenséghez is vezethetnek. „A PMDD az első menstruáció és a menopauza között bármikor felléphet, legnagyobb valószínűséggel a fogamzásgátló tabletta szedésének abbahagyása vagy a szülés utáni időszakban” – magyarázza Prof. Dr. Christine Kühner, pszichoterapeuta és a Mannheimi Egyetem orvosi karának kutatóprofesszora.A PMDD tipikus tünetei:
- erős hangulatingadozás
- ingerlékenység
- nagyfokú szorongás
- feszültség
- lehangoltság
- energiátlanság és koncentrációs zavar
- alvászavar
- falási rohamok
- kimerültség
- vizesedés
- mellfeszülés
Hogy diagnosztizálják a PMDD-t?
Sok érintett nő már jó ideje tapasztalja magán a tüneteket, amikor a diagnózis felállítására kerül sor – ugyanis sokan még nem hallottak a jelenségről. „Tanácsos 2-3 cikluson keresztül naplót vezetni” – tanácsolja Christine Kühner (ez a pmds.team oldalról letölthető). „A naptár kiértékelése révén sikerülhet a PMDD-t más betegségektől – mint a depressziótól vagy a szorongástól – megkülönböztetni, mely állapotok a menstruáció előtti időszakban ugyancsak súlyosbodhatnak.”Ha felmerül a PMDD gyanúja, akkor mindenképpen tanácsos nőgyógyászhoz fordulni.
Mi okozza a PMDD-t?
„Valószínűleg biológiai, szociális és lelki okai is vannak. A PMDD fő kiváltója a női nemi hormonok, az ösztrogén és a progeszteron szintjének a ciklus második felében történő változására való fokozott érzékenység. Az érintettek hormonális aktivitása normális, mégis szenzibilisek a hormonszint ingadozásaira” – írja le Kühner. „De gyerekkori traumák is szerepet játszhatnak a kialakulásában.”Hogy kezelhetjük a PMDD-t?
A kezelési mód a súlyossági szinttől függ:Enyhébb tünetek esetén segít:
- az egészséges táplálkozás
- a mozgás
- az alkoholról és a nikotinról való lemondás
- önsegítő technikák alkalmazása
- mindfulness gyakorlatok
- megfelelő alváshigiénia
- relaxációs gyakorlatok
- barátcserje vagy kálcium készítmények szedése (nőgyógyásszal való egyeztetés után).
Súlyos esetekben professzionális segítségre van szükség. A szakemberek a következő kezelési metódusokat alkalmazzák:
- SSRI, tehát antidepresszáns szerek adása
- fogamzásgátló tabletta adása (esetleg folyamatosan szedve)
- pszichoterápia (egyéb kezelési metódusok mellett).