Active Beauty
Reformer pilates: egy több mint 100 éves sport nagy visszatérése
olvasási idő: min
Mozgékony & erős

Reformer pilates: egy több mint 100 éves sport nagy visszatérése

Joseph Hubertus Pilates 1922-ben szabadalmaztatta edzőgépét, a reformert. Több mint 100 évvel később a közösségi médiának és az olyan sztároknak köszönhetően, mint Lady Gaga, Adele vagy az NBA sztár LeBron James, nagy visszatérését ünnepli ez a teljes testet átmozgató edzésforma.

Reformer pilates: német találmány

Sörfőzőből mozgásguru: a Mönchengladbachban született Joseph Hubertus Pilates eredetileg sörfőző segéd volt. Azonban mindig is a sport volt az igazi szenvedély. Egy feltaláló, aki összhangba szerette volna hozni a mozgást, a jó közérzetet és a rehabilitációt. 1922-ben jegyeztette be az első szabadalmát, majd két évvel később a másodikat, méghozzá az általa megalkotott testedzőgépre, a reformerre.

Miután 1926-ban kiköltözött Amerikába, megnyitott egy stúdiót, amelyben a pilates reformer segítségével ötvözte a klasszikus gimnasztikát a testépítéssel. Első ügyfelei közé táncosnők és bokszolók tartoztak, később őket követték az énekesnők, zenészek, színésznők és zeneszerzők. Az edzés célja: lényegesen jobb mozgékonyság és jobb közérzet, továbbá a mélyizomzat erősítése. Ezzel egyidőben azonban hozzájárul a sérülések gyorsabb regenerációjához – méghozzá orvos és műtétek nélkül. Így született meg a reformer pilates.
A közérzeteden próbáltál már helyes légzéstechnikával javítani?

Miben különbözik a reformer pilates a pilatestől?

A hagyományos pilatesszel ellentétben – amit elsősorban egy matracon végeznek — a reformer pilatesnél egy speciális géppel edzenek – a reformerrel. Ez egy rugókból, csigákból és egy mozgatható platformból álló szerkezet, amin lehet ülni, állni, térdelni és feküdni. A karjaiddal és lábaiddal, illetve a csigákkal tudod mozgatni. A rugók súlyként működnek. A kontrollált és lassú mozgásoknak köszönhetően a reformer pilates egy rendkívül ízületkímélő erősítő edzés.

Hogy néz ki egy reformer pilates edzés?

Annak érdekében, hogy közelebbről megismerkedhess a reformer pilatesszel, számos stúdió biztosít kezdő csoportokat, melyekben először a működést, majd a használatot magyarázzák el. Az edző ezt követően bemutat különböző gyakorlatokat, és mindenkinél ellenőrzi azok kivitelezését. A stúdiók épp emiatt egyéni és kiscsoportos órákkal várják az érdeklődőket.

Milyen egészségügyi előnyökkel jár a reformer pilates?

A reformer pilates a teljes testet átmozgatja és megedzi, erősít és mozgékonyabbá tesz, továbbá javítja a közérzetet. Ezeken kívül azonban más előnye is van:
  • Ki tudod szellőztetni a fejed és segíti a belső békét: A lassú, kontrollált mozgásoknak hála a reformer pilates során még az elmédet is edzed. Így egy pillanat erejéig el tudod felejteni a gondjaidat és a stresszt, edzés után pedig tiszta fejjel tudsz gondolkozni – még az is lehet, hogy új megoldásokat találsz meglévő problémákra.
  • A testtudat javítása: A tudatos légzés, az óvatos mozdulatok és a különböző koordinációs feladatok segítenek abban, hogy tudatosan érzékeld a tested, megértsd a mozgásaidat, és jól kivitelezd azokat.
  • Ízületkímélő és javítja a tartást: A folyékony, ízületkímélő mozgásoknak hála tested mindkét oldalát egyformán tudod edzeni és erősíteni. Ennek köszönhetően összességében javítod a testtartásodat.

Reformer pilates: jó tudni

Mivel sok energiára van szükség a reformer pilates edzésekhez, azt javasoljuk, hogy előtte töltsd fel elegendő energiával a szervezetedet, például banán, rizskorong vagy mandula fogyasztásával.

Az edzőruhád legyen testhezálló és rugalmas, hogy szabadon tudj mozogni. Szintén ajánlott csúszásmentes zoknit viselni.

A reformer pilatesről a várandósság során sem kell lemondanod. Egyrészt nagyon fontos, hogy az egyes mozdulatokot még tudatosabban, óvatosabban és lassabban végezd – és ne legyen túl intenzív az edzés. Másrészt, hogy a második és harmadik trimeszterben kerüld azokat a gyakorlatokat, melyek során sokáig kell a hátadon feküdni, így nem befolyásolod, illetve akadályozod a méh vérkeringését.

A kismamák számára mindezekkel együtt is azt javasoljuk, hogy az edzések megkezdése előtt egyeztessenek az orvosukkal!
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.