Természetes fogamzásgátlás: milyen módszerek léteznek, és azok mennyire hatékonyak?
A természetes fogamzásgátlás azt jelenti, hogy hormonok nélkül védekezel. Ennek köszönhetően a nők megtanulnak figyelni a testük jelzéseire, ezáltal felismerik a termékeny és terméketlen napokat. Az active beauty egy nőgyógyásszal, Dr. Eva Lunzer-Mühllel beszélt arról, hogyan működik a természetes fogamzásgátlás, és milyen módszerek léteznek rá.
„A természetes fogamzásgátlás időt és figyelmet követel” – mondja a nőgyógyász, Dr. Eva Lunzer-Mühl.
Hogyan működik a természetes fogamzásgátlás?
A természetes fogamzásgátlás úgy működik, hogy hallgatsz a tested jelzéseire. Ezáltal ki tudod deríteni, hogy mikorra tehetők a termékeny és a terméketlen napok.
- Az egyik legtermékenyebb nap a peteérés napja, ami kb. a ciklus közepére tehető. Pár nappal előtte, és egy nappal utána is teherbe tudsz esni.
- A terméketlen napok egy nappal a peteérés után kezdődnek és a következő havi vérzés végéig tartanak. Ekkor kicsi annak az esélye, hogy bekövetkezzen egy sikeres megtermékenyítés.
Figyelem: A természetes fogamzásgátló módszerek nem nyújtanak védelmet a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, ezért ajánlott az óvszer használata.
Milyen természetes fogamzásgátló módszerek léteznek?
Számos lehetőséged van, hogy természetes módon védekezz. A legjobb, ha egyeztetsz a nőgyógyászoddal azzal kapcsolatban, hogy számodra melyik a legideálisabb. Következzen egy rövid áttekintés:
Így védekezz természetes módon hőmérőzéssel
A nők testhőmérséklete valamivel alacsonyabb a ciklus első felében, mint a másodikban. A peteérés következtében ugyanis egy pár tized fokkal megemelkedik. Ennél a módszernél minden reggel, felkelés után meg kell mérned a hőmérsékletedet. Ha egymást követő három napon magasabb értéket kapsz, mint az azt megelőzőkön, akkor bekövetkezett a tüszőrepedés, és elindult a terméketlen szakasz.
Tipp: Milyen hőmérő a legjobb választás természetes fogamzásgátlás esetén? A méréshez egy olyan hőmérőre van szükséged, ami legalább két tizedes felbontású, de egy digitális lázmérő is alkalmas erre a célra.
Így védekezz természetes módon a méhnyak által termelt váladék vizsgálatával
A méhben termelődő váladék állaga folyamatosan változik a ciklus során. A természetes úton történő védekezéshez figyelned kell a váladékot, ezáltal meg tudod állapítani, hogy mikor következik be a tüszőrepedés. Ehhez jó módszer, ha például minden nap áttörlöd a hüvelyt egy darab WC-papírral, amin megtapad a váladék. Vizsgáld meg annak mennyiségét, színét, állagát és szagát. A peteérés előtti időszakban a ragacsos váladék folyékonyabbá és átlátszóbbá válik. Ez annak a jele, hogy hamarosan bekövetkezik a tüszőrepedés. Az ovuláció utáni napokban ismét ragacsosabb lesz, ekkor kezdődnek a terméketlen napok.
Így védekezz természetes módon a naptár módszerrel
A természetes fogamzásgátlás ennek a formájánál kiszámolod a termékeny és a terméketlen napokat. Mivel a legtöbb nő esetében változó a ciklus hossza, érdemes legalább egy éven keresztül mindegyik ciklus kezdetét és végét feljegyezned egy naptárba. Ez megteheted hagyományos módon egy határidőnaplóba, de akár egy cikluskövető applikáció segítségével is. Az összegyűjtött adatok alapján pedig meg tudod határozni a termékeny és terméketlen napokat.
Így védekezz természetes módon a méhszáj vizsgálatával
A ciklus folyamán megváltozik a méhszáj. Ennél a fajta természetes fogamzásgátlásnál minden egyes nap meg kell vizsgálnod a méhszájat. Ehhez guggolj le, majd egy vagy két tiszta újjal nyúlj be a hüvelybe. Ebben a testhelyzetben maradva próbáld meg kitapintani a méhszáj állapotát: menyire zárt vagy nyitott. A tüszőrepedést követően nyitottabb, és a váladék is láthatóbbá válik. A peteéréstől a következő vérzés utolsó napjáig nem vagy termékeny.
Ovulációs módszer
Ehhez egy tesztcsík segítségével tudod megállapítani a luteinizáló hormon (LH) koncentrációját a vizeletben. Ez a hormon váltja ki a peteérést. Az ovuláció előtt egy-két nappal megnő a mennyisége, és kimutathatóvá válik. A tüszőrepedést követő napon ismét lecsökken a szintje, és megkezdődik a terméketlen időszak. A biztos védekezés érdekében ajánlott ezt a módszert más természetes fogamzásgátló módszerekkel kombinálni.
Tüneti hőmérőzés
Ez a fajta védekezési forma legalább két természetes fogamzásgátlási módszer kombinációja. Például mérheted a testhőmérsékleted, valamint figyelheted a méhszáj által termelt váladék állagát és a méhszáj állapotát. A kapott információknak köszönhetően ez az egyik legbiztosabb természetes fogamzásgátlási módszer.
Milyen alkalmazások bizonyulnak jó választásnak természetes fogamzásgátlás esetén?
Manapság már számos digitális segítséget igénybe tudsz venni a természetes fogamzásgátláshoz. A cikluskövető szenzorok figyelik és kiértékelik a test különböző jeleit, például a hőmérsékletet, a légzést és a vizelet összetételét. Ezek az adatok manuálisan vagy automatikusan bekerülnek egy alkalmazásba. A felhasználók ezáltal minden ciklus esetén tudni fogják, hogy mikor termékenyek, és mikor nem. A szenzoros természetes fogamzásgátlás azoknak a nőknek ideális választás, akiknek viszonylag szabályos a ciklusuk.
Mennyire megbízhatóak a természetes fogamzásgátlási módszerek?
Minden természetes fogamzásgátlási módszerre alapvetően érvényes: ahhoz, hogy megbízhatóak legyenek, hosszú időn keresztül, megfelelően és pontosan kell azokat alkalmazni. Ha valamikor nem vagy biztos a tested jeleiben, akkor szex esetén inkább használjatok óvszert. „A természetes védekezés türelmet és fegyelmezettséget igényel. Szabályos ciklus és napirend esetén ezek megbízható módszerek, legalábbis helyes alkalmazás esetén” – Eva Lunzer-Mühl véleménye szerint. Több műszakban dolgozó nőknek azonban érdemes előnyben részesíteniük a hagyományos fogamzásgátló módszereket.
Természetes fogamzásgátlás: a Pearl-index
A Pearl-index azt mutatja, hogy mennyire megbízhatók a különféle fogamzásgátló módszerek. Az amerikai tudósról, Raymond Pearlről kapta a nevét. Mivel statisztikailag nem egy megbízható érték, inkább csak hozzávetőleges iránymutatásként szolgál. Konkrétan azt az értéket adja meg, hogy 100 szexuálisan aktív életet élő nő közül hányan esnek teherbe, ha egy évig egy bizonyos védekezési módot alkalmaznak. Az ötös érték azt jelenti, hogy 100 nőből öt lesz terhes a védekezés ellenére. Ez az index a legmegbízhatóbb természetes fogamzásgátló módszerként a tüneti hőmérőzést tartja. Ennek értéke 0,4 és 2,3 közé tehető.Szoptatás során mikor van értelme a természetes fogamzásgátlásnak?
Szülés után csak lassan állnak vissza a hormonok. Emiatt nem lehet pontosan megjósolni a ciklus kezdetét, ezzel együtt a termékeny napokat. A természetes fogamzásgátló módszerek alkalmazása épp ezért nem javasolt a szoptatási időszakban. Ez főleg azokra a nőkre érvényes, akiknek még nincs tapasztalatuk ezzel a fajta védekezési móddal. De rutinosabb nők esetén is másképp reagál a szervezet a szoptatás idején, hiszen például kevesebb alváshoz jut.
A változókor során ajánlott a természetes védekezés?
A természetes fogamzásgátlás addig működik jól, amíg szabályos a ciklus. A változókorban ez azonban megváltozik (ez is egy jele a változókornak): a ciklus hosszabbá és rendszertelenebbé válik a menopauzáig, vagyis az utolsó menstruációig. Ebből az okból kifolyólag változókorban nem túl megbízhatók és nem ajánlottak a természetes fogamzásgátló módszerek.