Active Beauty
Testjelzések: mit szeretne elmondani neked a tested?
olvasási idő: min
Testintuíció

Testjelzések: mit szeretne elmondani neked a tested?

Ha időt szánsz arra, hogy megértsd a tested, akkor rájössz, hogy rengeteg dolgot szeretne tudatni veled. Jelzi, ha túl keveset ittál, ha ismét egészségesebb ételekre vágyik, vagy ha több alvásra van szüksége. Sőt mi több, még arra is figyelmeztet, ha minden túl sok a számára, és fennáll annak a veszélye, hogy lebetegszik. Mostantól azonban minden bizonnyal komolyan akarod venni a tested jelzéseit.

Mit értünk testjelzések alatt?

A testjelzések szoros összefüggésben állnak az intuícióval. Ösztönösen érzed, hogy épp mire van szüksége a testednek. Mivel az sajnos nem tud ténylegesen beszélni veled, gyakran olyan figyelmeztetéseket küld, melyek nem illenek bele a hétköznapokba. Például épp akkor érzed magad erőtlennek, amikor rengeteg a teendő és munka; épp akkor leszel náthás, amikor egy rég várt koncertre szeretnél menni, vagy az étterembe érve hirtelen már nem vagy éhes. Ez a magyarázata annak, hogy miért nem veszed olyan sokszor figyelembe a testjelzéseket, hiszen nem akarod, hogy behatároljanak. Ennek ellenére mindig tartsd szem előtt, hogy a tested ilyenkor csak azt szeretné tudatni, hogy mire van szüksége. Ha ezeket a jelzéseket sokáig figyelmen kívül hagyod, akkor ez meg fogja bosszulni magát.

Hogyan lehet felismerni a testjelzéseket?

A tested folyamatosan küldi a jeleket, melyeknek köszönhetően megtudhatod, hogyan érzi magát, és mire van szüksége. Nagyon fontos, hogy foglalkozz velük, és megismerd ezeknek a testjelzéseknek a jelentését. Hoztunk pár példát a leggyakoribb testjelzésekre és ezek valószínűsíthető okaira:

1. Izommerevség

Már reggel úgy ébredsz fel, hogy minden izmod meg van feszülve? Ez elsősorban rendkívül kellemetlen, ezért mindeképp vedd komolyan. Ezek az okok állhatnak az izommerevség hátterében:
  • Mentális tényezők, mint például a stressz
  • Kevés mozgás
  • Kedvezőtlen, egyhangú mozgás
  • Egyoldalú helytelen terhelés
  • Általános túlterhelés

2. Hátfájás

A hátfájás is egy olyan testjelzés, ami a legkülönfélébb okokra vezethető vissza:
  • Mozgáshiány és sok ülés
  • Izommerevség
  • Akut porckorongsérv
  • Mentális terhelés

3. Erős szívdobogás

A szív a vegetatív idegrendszer része. Ez azt jelenti, hogy – az emésztéshez hasonlóan – nem tudod irányítani. Ha erős szívdobogással és belső nyugtalansággal küzdesz, akkor ezek a testjelzések az alábbiakra utalhatnak:
  • Pajzsmirigy túlműködés
  • Hormonváltozások (például a serdülőkorban, a várandósság vagy a változókor alatt)
  • Stresszhelyzetek
  • Bizonyos gyógyszerek szedése
A szívproblémáknak természetesen súlyos egészségügyi okai is lehetnek, ezért ezeket mindenféleképpen ki kell vizsgáltatni egy orvossal.

4. Emésztési problémák

Ha gyakran szenvedsz hasmenéstől, székrekedéstől, puffadástól, böfögéstől vagy gyomorégéstől, akkor alaposan vizsgáld meg az alábbi tényezőket, melyek összezavarhatják az emésztést:
  • Stressz és mentális leterheltség
  • Mozgáshiány
  • Egészségtelen életmód
Figyelem: Ebben az esetben is igaz, hogy súlyos vagy hosszantartó panaszok esetén mindenféleképpen kérj tanácsot az orvosodtól.

5. Fejfájás

Annak ellenére, hogy a Google sokszor valami teljes más magyarázatot ad rá, a fejfájásnak gyakran teljesen ártalmatlan, illetve mindennapos okai vannak:
  • Folyadékhiány
  • Napszúrás
  • Stressz
  • Helytelen étkezés
  • Tartós zaj
  • Időjárásváltozás
  • Alvászavar
  • Mentális stressz
  • Menstruációs ciklus
  • Túl szoros frizura, hajráf stb.
Természetesen számos más testjelzés létezik, melyeket minden bizonnyal felismersz, ha tudatosan figyelsz a testedre. Bármilyen panasz – akár mentális, akár testi – esetén rendkívül fontos, hogy először egy orvossal egyeztess, kizárva ezzel a súlyos megbetegedéseket.

Hogyan tudod jobban észlelni a testjelzéseket?

Teljesítményorientált társadalmunkban gyakran elnyomjuk, a testjelzéseket vagy egyszerűen nem vesszük azokat elég komolyan. Ezáltal részben elfelejtettük, hogy megbízzunk a testünkben, illetve észleljük a jelzéseit. A következő tippek azonban segíthetnek abban, hogy ismét szorosabb összeköttetésbe kerülj a testeddel:

1. Jobban érezd magad

Az olyan légzőgyakorlatok, mint például a tudatos hasi légzés, a meditáció vagy az autogén tréning, továbbá a kineziológia, a jóga, a tai-chi vagy a csikung segíthetnek abban, hogy ismét a belsődre helyeződjön a fókuszod. Számos javaslat található Claudia Kloihofer „Dein Körper schützt dich. Vertraue deiner Intuition“ („A tested támogat téged. Bízz az intuícióidban!”, Goldegg kiadó) könyvében. Többek közt azt tanácsolja, hogy többet tartózkodj a természetben: „Ez megnyugtat, és sokkal közelebb visz a saját természetünkhöz.”

2. Intuitív étkezés

Mikor vagy éhes, és mikor vagy eltelítődve? Milyen élelmiszer jó számodra? Az olyan szokások miatt, mint a kalóriaszámlálás, a fogyókúrák, az olyan étkezési trendek, mint a „nulla szénhidrát”, és az állandóan teli hűtőszekrény miatt elfelejtettük, hogyan kell ösztönösen étkezni. Mi segíthet? Csak akkor egyél, ha tényleg éhes vagy. Figyelem: gyakran összetévesztjük a szomjúságot az éhséggel. Étkezés közben mindig tarts rövid szüneteket, ezáltal érezni fogod, hogy már tele vagy-e. Szánj időt az evésre (méghozzá mindennemű figyelemelterelés nélkül), ugyanis csak így tudod élvezni, érezni és ízlelni az ételeket. Étkezés után mindig ellenőrizd: „Elég volt?” „Tele vagyok energiával, vagy inkább fáradt vagyok?” Főleg eleinte ajánlott lemondanod a készételekről, ugyanis azokban számos olyan összetevő található, mint a cukor, a zsír, a só és az ízfokozók, melyek befolyásolják a teltségérzetet.

3. Pihentető alvás

Az anyagcsere lelassul, a testhőmérséklet csökken: most egy kis pihenésre van szükség. Azonban számos olyan tényező, mint a mesterséges fény vagy a munkaidő, felborítják a természetes ritmusodat. Ennek a következményei, hogy fáradt és ingerlékeny vagy, továbbá nem tudsz összepontosítani és romlik a teljesítőképességed. Alváskutatások szerint az ismétlődő szundikálások a biológiai alapfelszereltségünk „részei”. Ez azonban aligha összeegyeztethető a legtöbb ember életvitelével.

Amire azonban mégis figyelhetsz: bizonyos elalvási szokások kialakításával gondoskodhatsz a megfelelő kikapcsolódásról és meghittségről. Száműzd például a televíziót és a mobiltelefont a hálószobából. Az alkohol, a nehéz ételek és az éhség szintén megakadályozzák a pihentető alvást. Ha pedig a hétköznapokon és hétvégéken hasonló a napi ritmusod, akkor megakadályozod a mini jetlagek kialakulását.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.