Tuina masszázs: így javít a közérzeteden ez a kínai masszázsmódszer
A tuina masszázs célja, hogy serkentse a test energiaáramlását, ezáltal támogatva az egészséget és a közérzetet. Egy képzett tuina masszőr elmagyarázza, milyen hatásai vannak ennek a wellness kezelésnek, és miért épp a nők számára a legelőnyösebb.
Claudia Lorenz (PhD-TCM) Ausztriában született, Dél-Afrikában nőtt fel, és Kínában tanulta a hagyományos kínai orvoslást (TCM). Ő az első osztrák állampolgár, aki Kínában szerezte meg a PhD fokozatot akupunktúra és tuina masszázs szakon. Már több évtizede dolgozik gyógy- és tuina masszőrként Bécsben, továbbá tuina masszázs képzéseket is tart.
Mi a tuina masszázs lényege, és hogyan működik?
A tuina, pontosabban a tuina anmo, a hagyományos kínai orvoslás több mint két évezredes gyógymódja. A masszázs ennek a formájának az alapja, hogy meridiánok haladnak végig az emberi testen, melyek végig vezetik az egész testben az életenergiát, az úgynevezett „Qi”-t, továbbá ezek kötik össze a test különböző részeit és szerveit. Az életenergia egyenletes áramlása rendkívül fontos az egészségmegőrzés és a jó közérzet szempontjából. A tuina masszázs során a speciális fogástechnikáknak köszönhetően megélénkül az energiaáramlás és a vérkeringés. A „tui” szó tolást, a „na” pedig fogást jelent.
Miben különbözik a tuina más masszázstechnikáktól?
Kínában a tuina anmo része az orvosi kezeléseknek. Leginkább a nyugati világban elterjedt fizikoterápiával és gyógymasszázzsal hasonlítható össze. A tuina masszázst Európában nem a gyógy-, hanem a wellness-kezelések között tartják számon, és olyan masszőrök végzik, akik egy tuina iskolában sajátították el azt a technikát.
A nyugati masszázstechnikákkal szemben a tuina masszázst egy holisztikus rendszernek tekintik. „Ez azt jelenti, hogy nem csupán a mozgásszervekre koncentrál, hanem a belső diszharmóniát is kiegyenlíti” – magyarázza Claudia Lorenz.
Milyen alkalmazási területei vannak a tuina masszázsnak?
A tuina masszázst megelőzésképpen is lehet alkalmazni, így támogatva az egészséget és a közérzetet. Ez például az immunrendszer erősítésével vagy az izomfeszülések feloldásával lehetséges. „A tuina masszázs nagyon jó hatással van az emberre, továbbá egy rendkívül hatékony wellness-kezelés” – mondja a PhD tuina anmo masszőr.
Számos panasz esetén is enyhülést hozhat. A testi fájdalmak eredetét azonban először ajánlott egy orvossal tisztázni, míg a lelki problémákat egy pszichoterapeutával. A tuina masszázs remek kiegészítő kezelése lehet egy orvosi terápiának.
A tuina masszázs konkrétan az alábbi folyamatok szabályozását tudja támogatni:
- Emésztési zavarok
- Mozgásszervi problémák
- Alvászavarok
- Fejfájás, például migrén
- Kimerültség
Tipikus női panaszok esetén is ajánlott tuina masszázst, mint kiegészítő kezelést alkalmazni:
- Menstruációs panaszok
- Szabálytalan ciklus
- Várandósság és felkészülés a szülésre
- Változókori panaszok
- Belső feszültség
- Bőrproblémák és bőröregedés
Hogyan tudsz felkészülni egy tuina masszázsra?
Nagyon fontos, hogy alkohol befolyása alatt és éhesen sose menj egy tuina masszázsra. Ennek oka, hogy mindkettő megnehezíti az ellazulást. Ha épp menstruálsz vagy nagyon kimerült vagy, akkor ezt mindenféleképpen tudasd a masszőrrel. Ezekben az esetekben a kezelést úgy tudja alakítani, hogy az alkalmazkodjon az aktuális állapotodhoz, de akár szüneteltetni is lehet a masszázst.
A kezelést el lehet végezni közvetlenül a bőrön, de egy lenkendőt keresztül is, sőt, akár ruhában is maradhatsz. Ez attól függ, hogy miben érzed magad a legkomfortosabban. Ha felöltözve szeretnél lenni, akkor valami kényelmes ruhát vegyél fel, például egy testhezálló leggingset és egy feszülős pólót.
Hogyan zajlik egy tuina masszázs?
- Az első alkalom első perceiben a masszőr készít egy anamnézist, vagyis elbeszélget veled az egészségi állapotodról. Ezt követően a masszőr kielemzi, hogy milyen technikákat alkalmazzon és a test mely területein, mely meridiánjain, továbbá azt is eldönti, hogy milyen intenzitással és frekvenciával végezze a kezelést.
- Ennek során szóba kerül ennek a masszázsnak az intenzitása. Azok, akik érzékenyen reagálnak az olyan ingerekre, mint például a nyomás, minden esetben jelezzék ezt. „Ez a masszázstechnika mindig alkalmazkodik az érintett személy testéhez, nehogy túlterhelje azt. A masszázs alatt is többször megkérdezi a masszőr, hogy megfelelő-e az intenzitás” – mondja Claudia Lorenz.
- A tuina masszázst megelőző beszélgetésekben felvilágosítást adnak esetleges mellékhatásokról. Ide sorolandó például, hogy a kezelést követően rövid időre súlyosbodhat az izommerevség, de idővel aztán követően feloldódik.
- A kezelés mindig egyénre szabott. A tuina masszőrök többek közt toló, görgető, nyomó, gyúró, ütögető vagy húzó mozdulatokkal dolgoznak. A hagyományos kínai orvoslás technikáit – például a kaparást és a hőkezelést – mindössze szükség esetén alkalmazzák.
- Végezetül ellenőrzik az izomfeszülést, és közösen beszélnek a közérzetről. „A masszázs végén megkönnyebbülést szoktak érezni” – mondja Claudia Lorenz.
Mennyi ideig tart egy tuina masszázs, és milyen sűrűn kell alkalmazni?
Az első tuina masszázs legalább 50-60 perces, beleértve a beszélgetést. A további kezelések valamivel rövidebbek, 30-45 percesek. Ennek oka, hogy ez a technika rendkívül intenzív. A test bizonyos részei esetén egyszerűen jobb, ha rövidebb ideig tart. Ha azonban szükséges, akkor akár 50 percig is elhúzódhat egy utókezelés.
A tuina masszázs ajánlott gyakorisága különböző tényezőktől függ:
- Tuina masszázs megelőzésképpen és ellazulás céljából: Eleinte hetente egyszer, utána kéthetente, majd havonta vagy hat hetente egyszer. Idősebbeknél, akik alapvetően fittek, a heti egyszeri kezelés javaslott. „Ez erősíti az immunrendszert, és mozgékonyan tartja az embereket.”
- Tuina masszázs akut panaszok esetén: Ebben az esetben az orvosi kezelés kiegészítéseként napi masszázs az ajánlott, de a heti két alkalom sokkal életszerűbb. A legtöbb esetben egy vagy három kezelés után enyhülnek a panaszok. Ezt egy hosszabb szünet követi, hogy a későbbiekben hosszabb időközöket tartva lehessen folytatni.
- Tuina masszázs krónikus panaszok és kimerültség esetén: Kb. heti két kezelés, összességében 10-20 masszázs. A panaszokat azonban előtte tisztázni kell egy orvos vagy egy pszichoterapeuta segítségével. Fontos, hogy sose menj teljesen kimerülten tuina masszázsra!
Kinek nem ajánlott a tuina-masszázs?
Ebben az esetben ugyanaz érvényes, mint bármilyen más masszázstechnika esetén: vannak bizonyos betegségek, melyek esetén nem ajánlott a masszázs. Ide tartoznak fertőzések, súlyos szívbetegségek, nyílt sebek, az érgyulladás, különböző bőrbetegségek vagy daganatok. Csontritkulás esetén, vagy ha valamilyen (fém) implantátum van a testedben, akkor egyeztetned kell, hogy egyáltalán lehetséges-e a kezelés. Amennyiben igen, akkor pedig azt kell megbeszélni, hogy milyen fajta bizonyul jó választásnak. Egy tuina masszőr az első beszélgetés során tisztázni fogja, hogy van-e bármilyen kizáró tényező esetedben.
Tuina önmasszázs: próbáld ki ezt az egyszerű kezelést
A váll és nyak ellazítása
- Tedd a jobb kezed a bal válladra.
- Ragadd meg a kezeddel a nagy vállizmot (trapézizom), és húzd fel. Ez az izom ott található, ahol a nyak kapcsolódik a vállal és a vállízülettel. Rengeteg embernek fáj a trapézizma.
- Ezt a gyakorlatot annyiszor ismételd meg az izom több pontján, amíg el nem lazul a vállad és a nyakad.
- Ezután a jobb kezeddel simíts végig a trapézizmon a koponyalaptól a váll irányába. A koponyaalap a nyak felső végénél található, a fül mögött.
- A kisujjad oldalával többször ütögesd meg a trapézizom legmagasabb pontját.
- Végezetül húzd fel ötször a vállad, kicsit tartsd meg, majd engedd le. Ezt követően tízszer körözz a válladdal előre és hátra.
- Most következhet a másik oldal. Azzal ismételd meg a folyamatot.
Tipp: Próbáld ki az akupresszúrát az arcon, hogy azt is el tudd lazítani.