1. A menstruáció alatt szabad úszni?

Alapvetően kijelenthető, hogy a havi vérzés során sem kell lemondanod az úszásról, hiszen a tampon és a menstruációs kehely már a hüvelyben összegyűjti a vért. Arra azonban figyelned kell, hogy a tampont minden fürdés után lecseréld, ugyanis így tudod csökkenteni egy esetleges fertőzés kockázatát, továbbá garantálni a tampon szívóképességét.

2. Milyen intim higiéniai termékek bizonyulnak a legjobb választásnak menstruáció alatti úszás esetén – és mire kell figyelni ezek használata során?

A kifejezetten úszáshoz kifejlesztett tamponok egy vazelin réteggel vannak bevonva, aminek köszönhetően vízállóak. Főként várandósok számára ideálisak, illetve olyanoknak, akik hajlamosak különféle hüvelyi fertőzésekre, hiszen ezek a tamponok a kórokozók bejutását is megakadályozzák.

A menstruációs csészét vagy menstruációs kelyhet közvetlenül a méhszájhoz kell igazítanod, hogy hozzá tudjanak tapadni. A keletkező vákuumnak hála nem mozdulnak el, és a vért azonnal felfogják.

A menstruációs fehérnemű ellenben csak arra alkalmas, hogy a strandon pihenj. Vízben nem tudod használni, hiszen akkor teleszívná magát vízzel, aminek következtében már nem tudná eltárolni a vért.

A betétek szintén nem alkalmasak fürdésre, hiszen ezek szívóképessége is csökken a víz miatt, ezáltal már nem tudnák elraktározni a menstruációs vért.

3. A menstruáció alatt tampon nélkül is lehet úszni?

A menzeszed alatt alapvetően úszhatsz tampon és más hasonló termék nélkül, ugyanis ez sokkal inkább egy általános higiéniai kérdés. Egy átlagos nő kb. 80 ml vért veszít a teljes menstruáció során, ami olyan mértékben hígul aztán a vízben, hogy a legtöbbször nem is látszódik.

4. A víz megállítja a vérzést?

Nem, a vízben nem múlik el a vérzés. Az extrém hőmérsékletingadozások (például hideg víz esetén) következtében azonban megváltozhat a vérkeringés, hiszen az erek összehúzódnak, aminek hatására rövid ideig akár enyhülhet a vérzés mértéke.

5. Megnő a fertőzés kockázata a menstruáció alatti úszás során?

A menzesz alatti úszás önmagában nem növeli a fertőzés kockázatát, főleg a tengervíz és klóros víz esetén igaz ez. Az érzékenyebb nők azonban nagyobb eséllyel kapnak el valamilyen hüvelyi fertőzést vagy hólyaghurutot. Ezért tanácsos pancsolás után azonnal lezuhanyozni, továbbá tampont cserélni, és leváltani a nedves fürdőruhát szárazra.

6. A menstruáció alatti úszás során figyelni kell a víz minőségére?

A klóros víz csökkenti a kórokozók jelenlétét, hiszen a baktériumokat és csírákat megöli a kémiai hatás. Az erre érzékeny nők esetében azonban felléphet a bőr-, illetve a nyálkahártya-irritáció. Ezen kívül a hüvelyflórát alkotó, védekező funkciót ellátó mikroorganizmusok is elpusztulnak, aminek következtében könnyebben el tudnak szaporodni a gombák és már kórokozók. Ennek megakadályozására fejlesztették ki a speciális úszó tamponokat, melyek a vazelin rétegükkel megakadályozzák a klóros víz bejutását. Amennyiben érzékeny a hüvelyflórád, megelőzésképpen alkalmazhatsz tejsavas kapszulákat úszás előtt és után.

A tengervíz a magas sótartalma miatt fertőtlenítő hatású, ezért regenerál is egyben.

Egy meleg vízű tóban, illetve termálvízben és jakuzziban sokkal gyorsabban szaporodnak el a kórokozók. Azok a nők, akik gyakran kapnak el valamilyen hüvelyfertőzést, kerüljék ezeket, főleg a menstruáció idején. A menzesz során enyhén nyitott méhszáj miatt ugyanis sokkal könnyebben bejutnak a kórokozók a hasba.

A dm Online Shopjában és üzleteiben számos menstruációs termék közül válogathatsz: