Active Beauty
Útmutató: így használd a menstruációs csészét
Szöveg:
olvasási idő: min

Menstruációs termékek

Útmutató: így használd a menstruációs csészét

A menstruációs csésze diszkréten és szivárgásmentesen fogja fel a vért. Ezen kívül környezetkímélő és költséghatékony. Most eláruljuk, hogyan kell helyesen alkalmazni, és mire kell figyelned.

Hogyan működik a menstruációs csésze?

A menstruációs csésze egy többször használatos menstruációs termék. Ugyanazt a célt szolgálja, mint a menstruációs kehely, azonban még kevésbé elterjedt.

Mi a különbség a menstruációs csésze és a menstruációs kehely között?

Ez a vékony, rugalmas gyűrű a menstruációs kehelynél feljebb, a méhnyak alatt helyezkedik a hüvelyben. A csésze pontosan felveszi a hüvely formáját, ezáltal alig érezhető és kényelmes. A vér közvetlenül a menstruációs csészébe folyik bele. Egy bizonyos idő után azt ki kell üríteni és kimosni, majd újra lehet használni.

A menstruációs csésze előnyei:

  • Környezetkímélő, hiszen elmosható, és csak kevés hulladékot termel.
  • Csak pár évente kell újat venned, ugyanis hosszú ideig tudod használni.
  • A rendszeresen megtisztított és jól ápolt menstruációs csésze akár 5-10 évig is használható.
  • Viszonylag nagy mennyiségű vért képes felfogni, így akár tizenkét órán át is viselhető.
  • Megfelelő használat esetén szivárgásmentes.

A menstruációs csésze lehetséges hátrányai:

  • Nem megfelelő használat esetén kifolyhat a vér. A menstruációs csésze megfelelő elhelyezéséhez némi gyakorlat szükséges.
  • Az irodai mosdóban vagy nyilvános WC-kben nem túl könnyű a csésze tisztítása.
  • Alapvetően kényelmes a csésze, de egyes nők ezt másképp érzékelik.
  • A menstruációs csésze drágább, mint az egyszer használatos termékek, például a tamponok. Hosszú távon azonban olcsóbb, hiszen sokkal ritkábban kell újat venned.

Milyen méretűt kell választanom a menstruációs csészéből?

A menstruációs csésze különböző méretekben kapható. Mindössze kipróbálás következtében derül ki, hogy számodra melyik a megfelelő. Az biztos, hogy bármelyik méretű megakadályozza a vér kifolyását. Ha szeretnéd, akkor az erősebb napokon használhatsz egy nagyobb csészét, ami több vért tud felfogni.

A menstruációs csészével lehet szexuális életet élni?

Igen! A menstruációs csésze arra lett kifejlesztve, hogy megkönnyítse a menstruáció alatti együttlétet. A csésze viszonylag magason található a hüvelyben. A vér közvetlenül a csészébe folyik, ezáltal szex során nem jelentkezik vérzés.

A menstruációs csészével lehet úszni?

Igen! Legyen szó úszásról, kerékpározásról vagy valamilyen más sportról: a menstruációs csészét nyugodtan használhatod anélkül, hogy szivárogna a vér. Ehhez mindössze arra kell figyelned, hogy helyesen helyezd fel. Ebben az esetben alig érzed a csészét, és nyugodtan űzheted a kedvenc sportodat.

Hogyan kell tisztítani a menstruációs csészét?

A menstruációs csésze első használata előtt, fertőtlenítés céljából tedd legalább 5-10 percre forrásban lévő vízbe. A menzesz során a vérzés mértékétől függően legkésőbb 12 óra után ürítsd ki, távolítsd el, majd meleg vízzel tisztítsd meg. Ha már elmúlt a havi vérzésed, akkor a menstruációs csészét ismét tedd 10 percre forrásban lévő vízbe. Ehhez használhatsz akár olyan speciális tisztítószert is, ami nem tesz kárt a menstruációs termékekben.

Hogyan kell helyesen felhelyezni a menstruációs csészét?

  1. Figyelj a megfelelő higiéniára: a kezeidet alaposan most meg szappannal és vízzel.
  2. Vegyél fel egy kényelmes pozíciót: megpróbálhatod állva, ülve, de akár guggolva is. Ha az egyik lábadat felteszed a WC-csésze szélére, akkor megkönnyíted a felhelyezését.
  3. Hajtsd össze a menstruációs csészét: az oldalainál fogva hajtsd össze a csészét úgy, hogy egy nyolcasra hasonlító formát kapj.
  4. Csésze felhelyezése: egy kézzel fogd az összehajtott csészét, majd a másik kezeddel óvatosan helyezd a hüvelyedbe. A mutatóujjaddal annyira nyomd fel, hogy a szeméremcsont mögött legyen.
  5. Rögzítés: a menstruációs csésze szétnyílik a hüvelyben, és ott hozzásimul annak falához. Most húzd végig az ujjadat a csésze szélén, ezáltal biztosan teljesen kinyílik, és nem fog szivárogni.
  6. Elhelyezkedés ellenőrzése: honna tudod, hogy tényleg jól helyezted fel el a csészét? Kezdj el mozogni, és vegyél fel különböző pózokat. Ha enyhe vákuumot érzel, akkor valószínűleg jó helyen van a csésze.
  7. Higiénia: ismételd meg az alapos kézmosást.
  8. Biztonságérzet: Az első alkalomkor nyugodtan használj betétet vagy menstruációs bugyit is. Ha mégis szivárogna a vér, gyakorold tovább a csésze helyes felhelyezését.


Figyelem: a felhelyezés és az eltávolítás során fokozottan figyelj a higiéniára. Ne várj túl sokáig a menstruációs csésze kiürítésével, eltávolításával és tisztításával, és mindig légy nagyon alapos. Ellenkező esetben többek közt bakteriális vaginózist (hüvelygomba) kaphatsz, ritka esetben pedig akár toxikus sokk szindróma is kialakulhat.

Menstruációs csésze kiürítése és eltávolítása: hogyan?

Menstruációs csésze kiürítése

Ahhoz, hogy időközönként ki tudd üríteni a menstruációs csészét, nem kell minden esetben eltávolítanod. A WC-csésze felett ülve, némi nyomással vagy a tiszta ujjaid segítségével előre döntheted. Ezáltal ki tud folyni a vér. Legkésőbb 12 órával a felhelyezést követően távolítsd el a csészét, tisztítsd meg, és ismét használhatod.

Menstruációs csésze eltávolítása

A menstruációs csésze eltávolításához pont fordítva kell eljárnod, mint a felhelyezésnél. Ha az ujjaiddal nehezen éred el a csészét, akkor szorítsd össze a medencédet. A vért ürítsd a WC-be, mosd el langyos vízzel a csészét, és ismét helyezd fel. Ezután moss kezet.

A menstruációs csészét lehet használni hüvelyszárazság esetén is?

Ha hajlamos vagy hüvelyszárazságra, akkor a tamponhasználat még ronthat a helyzeten. Az ugyanis okozhatja a hüvely nyálkahártyájának a kiszáradását. Ilyen esetben remek alternatíva a menstruációs csésze: láthatatlan, továbbá nem borítja fel az intimterület egyensúlyát. Most is a következő érvényes: minden nőnek magának kell kipróbálnia, hogy melyik menstruációs termék a legmegfelelőbb számára.