Active Beauty
Változókor: segít az ájurvéda a panaszok enyhítésében?
Szöveg: Maria Kapeller, Anna Theresa Lohninger
olvasási idő: min
Női erő

Változókor: segít az ájurvéda a panaszok enyhítésében?

Az ájurvéda nagyra becsüli a női őserőt. Az ájurvédás orvoslás nézetei szerint a változókor az átváltozás és a transzformáció biológiai időszaka. Arra való, hogy elengedjünk, és a tudatunk fejlődésében új szintre érkezzünk. Más szavakkal: egy olyan folyamat játszódik le ilyenkor, ami során a nő a teljesítményorientált életstílusról egy a bensője által vezérelt életmódra tér át. Megmutatjuk, miként kísérhet minket végig az ájurvéda a változókor évein.
Az indiai gyógyítás, az ájurvéda módszereit számos területen alkalmazzák. Egy példa: az ájurvédikus olajos öblögetés, amit már felénk is széles körben fogtisztításra használnak. Ám az ájurvéda a változókorban lévő nők számára is élhetőbbé képes tenni ezt az időszakot, és segíthet a panaszaik enyhítésében. Az ájurvéda nem felvilágosítani akar, hanem egy kaput segít nyitni a benső bölcsességünk felé. Ha nyitott vagy az új spiritualitásra, akkor egész biztosan profitálni fogsz az ájurvédikus filozófiából. Az ájurvéda szemszögéből minden nő egyedülálló, és ez tükröződik a ciklusában is. Így minden nőnek meg kell találnia a saját útját, ami átvezeti ezen a változásokkal teli életszakaszon. Ekkor már az olyan hormonális témák, mint a menstruáció, az endometriózis és a pattanások a háttérbe szorulnak. A fókuszba egyéb testi tünetek kerülnek.

Változókori panaszok az ájurvéda szemszögéből

A változókor – a klimaktérium – az ájurvéda szerint a testi és lelki átalakulás folyamata: ezek az évek a változásról, a bizalomról, az elengedésről és az önmeghatározásról szólnak. Az ebben az időszakban tapasztalt testi tünetek részét képezik a folyamatnak. Az ájurvédás orvoslás szerint a természeti folyamatok mögött a három dósa, a vata, a pitta és a kapha tanai állnak. Ezek olyan alapvető biológiai elvek, melyek az összes szellemi és testi folyamatot irányítják, meghatározzák az emberek személyiségét és felépítését, és döntő szerepet játszanak az egészségben és a betegségekben.

Hőhullámok

Az ájurvéda szerint a pitta dósa ereje az emésztésért és az anyagcseréért felelős. Ez a hajtóerő változókorban egyrészről felgyorsítja az anyagcserét és megnöveli a libidót, másrészről viszont hőhullámokat, ingerlékenységet, türelmetlenséget és fokozott izzadást okozhat. Mivel ez az energia hajlamosít a túlmelegedésre, az egyensúly helyreállítása érdekében a szervezetünk hűtésére érdemes koncentrálnunk.

Hajhullás

Hajhullás és bőrproblémák? Az ájurvéda szerint a testünk ezen tünetek formájában akar megszabadulni a benne rekedt felesleges hőtől és savtól. Ezekért a szimptómákért a vata dósát tartják felelősnek, mivel az vezérli a mozgásszerveket és az idegrendszert. A vata típus hajlamos az idegességre. Az olyan tünetek, mint az alvászavar, a bőrszárazság, a szorongás és az enerváltság ugyancsak ennek a dósának az energiatöbbletével függhetnek össze.

Súlynövekedés

A kapha dósa fizikailag erőt ad, ellenállóvá tesz a betegséggel szemben, valamint szabályozza a vízháztartást. Az egyensúlyt vesztett kapha sűrűn szenved súlygyarapodástól, amit az ájurvéda az anyagcsere és az emésztés lelassulásával magyaráz.
Ha az érintett dósában optimalizálódik az energia, akkor enyhülnek a hozzátartozó tünetek.

Így segíthet az ájurvéda a változókorban

Kerstin Rosenberg és Petra Wolfinger az „Ájurvédával a változókorban” (südwest Kiadó) c. könyvükben elmagyarázzák, hogy milyen folyamatok játszódnak le ilyenkor a nők testében, és hogy az ájurvédikus gyógyítás milyen hatással lehet ezekre. A tudás hatalom, ahogy azt mondani szokták. Tehát: ha tudjuk, hogy mi zajlik a testünkben, és milyen jellegű támogatásra van szüksége az adott fázisban, akkor könnyebben segíthetünk önmagunkon.

Íme a mi 5 tippünk:

1. A test és a lélek kényeztetése

A fizikai érintések – például masszázsok formájában – különösen jótékony hatásúak ilyenkor: szánj elég időt arra, hogy összekapcsold a tested a bensőddel. Számos hatásos módszer áll rendelkezésedre az önérintéstől a professzionális ájurvédékus olajos masszázsokig. A home spa-ban eltöltött relaxáló esték is rendkívül jól eshetnek ilyenkor. A harmonizáló mozgásformák – mint a jóga – segítik a testedet az átváltozási folyamatban. Torna közben átmozgatod minden porcikádat, és a légzésedre fókuszálsz, ami ráadásul el is lazít.

2. Adj teret a vágyaidnak és az érzékiségnek

A változókorban a szexualitás is megváltozik. Ebben az időszakban a testi változások szeretetteljes elfogadásán van a hangsúly. Ha kapcsolatban élsz, akkor a partneredet is vond be ebbe – például kényeztessétek egymást érzéki masszázsokkal. A lágy érintések és a gyengédség megnyithatja a kaput az intimitás nyújtotta örömök felé.

3. Sugárzó szépség

A nők sugározzák magukból, ha szeretik és megbecsülik önmagukat. Az ájurvédikus tanítások szerint minden nő magában hordozza a személyes varázsát. Az indiai felfogás szerint a változókorban tanácsos időt szentelni a kiadós haj- és bőrápolásnak. Például egy gyengéd, ájurvédikus olajokkal végzett fejmasszázs is csodát tehet az emberrel.

4. Lélekápolás

A szerzőnők többek között azt is tanácsolják, hogy figyeljünk oda arra, hogy megfelelő minőségű legyen az alvásunk, valamint hogy elég időt töltsünk el a szabadban. A természet ugyanis gyógyít. Az ájurvéda szerint a nyomasztó, feldolgozatlan tapasztalatok betegségeket okozhatnak. Ezért a változókor egy jó időszak arra, hogy a felszínre hozzuk az elfojtott érzelmeinket. Hallgass a szívedre!

5. Tudatos táplálkozás

Az ájurvéda szerint az, amit megeszünk, közvetlen hatással van a testünkre és a lelkünkre. Ezért a változókorban különösen tanácsos odafigyelni arra, hogy egészségesen táplálkozzunk. Az emésztésedet például azzal tudod erősíteni, ha mértéket tartasz az evésben, gyakran fogyasztasz meleg ételt, és nyugodtan, lassan eszel. Az ájurvéda szerint, amikor valaki kibillent állapotba kerül, az nagyrészt annak köszönhető, hogy nem olyan ételeket vesz magához, amire valójában szüksége lenne. Az ájurvéda sok kiegyensúlyozó hatású gyógynövényt és fűszert használ, például gyömbért, kurkumát, római köményt vagy a kardamomot. A dm választékában találsz ájurvédikus gyógynövényes teakeverékeket is, mint például a Yogi Női Erő teát.

Tippünk

Minél jobban ismerjük önmagunkat, annál könnyebben megértjük a testünk nyelvét – és fordítva. Hívjuk segítségül az ájurvédát a változókor könnyű átvészeléséhez? Szerintünk ez mindenképpen egy jó ötlet lehet!
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.