Active Beauty
Zsírmáj: nőként milyen tünetekre kell figyelni, és hogyan lehet megelőzni?
Szöveg:
olvasási idő: min

Egészséges máj

Zsírmáj: nőként milyen tünetekre kell figyelni, és hogyan lehet megelőzni?

A zsírmáj egy „csendes betegség”, ugyanis a panaszok csak később jelentkeznek. Dr. Elmar Aigner, a Salzburgi Egyetemi Kórház belgyógyásza elmagyarázza, hogy a nők életében melyik az az időszak, amikor a legnagyobb a zsírmáj kialakulásának az esélye, tovább azt is elárulja, hogyan tudod megőrizni májad egészségét.

Dr. Elmar Aigner a Salzburgi Egyetemi Kórház belgyógyásza. Több éve végez kutatásokat a zsírmáj témakörében, és több éves tapasztalata van a betegség kezelésénél.

Milyen funkciója van a májnak a testben?

A máj működésének ismerete az alapja annak, hogy megértsd a zsírmáj tüneteit a nőknél. A máj a legfontosabb anyagcsere-szervünk, a méregtelenítésért felel. Kiszűri a vérből a salak- és méreganyagokat, majd megtisztítva visszajuttatja ezeket a véráramba. Ezen kívül a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcsere legfontosabb szerve. Teszi mindezt úgy, hogy maga a máj nem tárol zsírt. Azt lehet mondani, hogy a máj az élelmiszerből származó tápanyagokat zsírokká alakítja, és ezeket eljuttatja a szervezet különböző részeire. Ezek főleg koleszterin és trigliceridek. Ezekhez a folyamatokhoz a máj csak annyi zsírt termel, amennyire a szervezetnek szüksége van az anyagcsere folyamatokhoz.

Plusz tipp: Tudj meg többet arról, hogyan tudod méregteleníteni a májadat.

Hogyan alakul ki a zsírmáj?

Ha a máj a bevitt ételen keresztül túl sok energiához jut, több zsírt termel, mint amennyire a szervezetnek szüksége lenne. Ennek következtében pedig felborul az egyensúly. A zsír lerakódik a májsejtekben, és leterheli a májat. „Az esetek 90 százalékában ez egy viszonylag ártalmatlan jelenség. Az emberek egy részénél azonban begyulladhat a máj. Ennek következtében hegek keletkeznek, sőt mi több, egyes embereknél a tartós hegesedés akár májcirrózist is okozhat” – mondja Dr. Elmar Aigner.

Miért nevezik csendes betegségnek a zsírmájat?

A felnőttek kb. egynegyedénél zsírlerakódások figyelhetők meg a májban. A legtöbben erről nem szereznek tudomást, ugyanis a máj „csendben” szenved. Ennek oka, hogy nincsenek fájdalomreceptorai, ezért nem is okoz ilyenfajta panaszokat. Az érintetteknek mindössze egy kis része tapasztal olyan tipikus tüneteket, melyek által felfigyelnek a zsírlerakódásokra. Ekkor azonban már viszonylag előrehaladott a zsírmáj. „Étkezés után például nyomást érezhetnek a has felső részében, ugyanis a máj mérete egyre nagyobb lesz a zsírlerakódások miatt, így az elfogyasztott ételnek kevesebb hely jut” – magyarázza a májbetegségek szakértője. Alapvetően kijelenthető, hogy a férfiaknál gyakrabban figyelhető meg a zsírmáj kialakulása, mint a nőknél. Ez többek közt azzal magyarázható, hogy a nők zömében egészségtudatosabban élnek.

Mi okozza a zsírmájat nőknél?

A nők esetében a menopauza az egyik fő kiváltó oka a zsírmáj kialakulásának. A perimenopauza során – azaz a menopauzát megelőző egy-két évben – megváltozik a hormonháztartás. Az ösztrogén nevű hormon szintje csökken, ezáltal kevésbé védi az anyagcserét. További okok lehetnek az egészségtelen életvitel és táplálkozás, a kevés testmozgás, továbbá a genetikai hajlam. Az alkoholfogyasztás, a dohányzás, illetve bizonyos gyógyszerek is szerepet játszanak ebben, a változókor során pedig még jelentősebbé válnak ezek a tényezők.

Milyen zsírmáj okozta tünetekre kell figyelniük a nőknek?

A zsírmáj legelterjedtebb tünetei közé sorolandó a fáradtság, az étvágytalanság és az erőtlenség. Ezek azonban más problémára is utalhatnak. „Ilyen panaszok alapján nem derül ki azonnal, hogy zsírmáj áll a hátterében” – magyarázza az orvos.

Ha a zsírmáj már előrehaladott állapotú, akkor jelentkezhet pár konkrét tünet. Ezekre kell figyelniük a nőknek:

  • Hasi panaszok
  • Nyomásérzés étkezés után a has felső részében
  • Némileg megemelkedett májértékek, melyekre nincs más magyarázat

Zsírmáj-tünetek: mikor kell felkeresni egy orvost?

Alapvetően teljesen elegendő, ha évente egyszer elmész egy kivizsgálásra. Ekkor megállapítják többek között a máj- és vasértékeket. A megemelkedett értékek utalhatnak előrehaladott zsírmájra, de ez nem törvényszerű. Amennyiben a nőknél ehhez olyan tünetek is társulnak hozzá, mint a nyomásérzés étkezés után a has felső részében és a rossz közérzet, akkor az orvos egy ultrahangos vizsgálat után pontosan meg tudja mondani, hogy zsírmáj okozza-e a panaszokat.

Hogyan tudják a nők a leghatékonyabban megelőzni a zsírmáj kialakulását?

Ha egészségesen étkezünk és eleget mozgunk, akkor nem csupán a májunk marad egészséges. A kiegyensúlyozott életvitellel megelőzhetővé válik számos más, súlyosabb betegség is, például szív- és érrendszeri problémák vagy a rák. Ha a zsír már elraktározódott a májban, akkor egészséges életmóddal csökkenthető annak mértéke. Az egészséges életmód az alábbiakat foglalja magában:

Elegendő mozgás

A rendszeres testmozgás rendkívül fontos a zsír lebontása szempontjából is. Az ajánlások szerint hetente legalább 150 perc mérsékelt mozgás ajánlott. A legjobb választásnak a kültéri sportok bizonyulnak. Mit szólnál egy kis sporthoz kifejezetten lustáknak? Az erőnlétet fejlesztő sportok mellett hetente kétszer ajánlott izomtömegnövelő mozgásformákat is gyakorolnod.

Egészséges étkezés

A májat a táplálkozással látod el olyan fontos anyagokkal, mint a réz, a cink vagy a szelén. A szakértő ajánlása szerint a mediterrán diétát érdemes alapul venned. Ez a következőket foglalja magában: sok friss gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, fehérje halakból, csirkéből, tojásból és hüvelyesekből, továbbá olívaolaj, mint zsírforrás, és csak kevés alkohol. Nők esetében eleve fontos a fehérjében gazdag étkezés.

Mit tehetnek még a nők májuk egészsége érdekében?

A zsírmáj megelőzésének rendkívül elterjedt módszere a „májböjt”, valamint az algakapszulák szedése. „Ezek hatásáról még nem készült tudományos kutatás, de kiegészítésként minden bizonnyal ajánlottak az ilyen intézkedések. Az egészséges életvitelt azonban nem helyettesítik. Az ugyanis az alapja annak, hogy jól működjön a májunk” – mondja az orvos.