5 hasznos tanács, amely segít elkerülni az anyagi vitákat
Ha valaha is vitáztál a pároddal az anyagiak miatt, ne aggódj, ezzel nem vagy egyedül. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy leggyakrabban pénzügyi kérdésekben alakulnak ki nézeteltérések a partnerek között. Ugyanis míg a párok többsége már a kapcsolat korai szakaszában őszintén, és nyíltan beszél a családalapítással, karrierépítéssel kapcsolatos elképzeléseiről, az anyagi helyzetről és a pénzügyi célokról ritkán esik szó.
Ezek a témák sok esetben tabunak számítanak a felek között, és talán ebből is adódhat, hogy váláskor a házaspárok jelentős része az anyagi problémákat jelöli meg a szakítás okaként. Pedig a jól működő kapcsolat alapja ezen a téren is az őszinteség, mindamellett, hogy a közös pénzügyi stratégia kialakítása is elengedhetetlen.
1. Ismerjétek meg egymás pénzhez fűződő viszonyát
Már a kapcsolat elején érdemes beszélgetni az anyagiakról, hogy megismerjétek a másik értékrendjét, pénzügyi kultúráját és attitűdjét. Itt nem olyan zavarba hozó kérdésekről van szó, mint hogy „Mennyit keresel?” vagy „Mennyire vagy hitelképes?”. Egyszerűen csak a partner pénzhez való viszonyának megismeréséről, hogy mire áldoz szívesen, milyen hosszú- és rövidtávú pénzügyi tervei vannak, milyen anyagi színvonalon szeretne élni. Ha nagyon eltérő a véleményetek ezzel kapcsolatban, akkor sem érdemes szőnyeg alá söpörni a témát, mert ezek a különbségek egy ponton úgyis felszínre kerülnek majd.
Ezek a témák sok esetben tabunak számítanak a felek között, és talán ebből is adódhat, hogy váláskor a házaspárok jelentős része az anyagi problémákat jelöli meg a szakítás okaként. Pedig a jól működő kapcsolat alapja ezen a téren is az őszinteség, mindamellett, hogy a közös pénzügyi stratégia kialakítása is elengedhetetlen.
Hogyan juthattok dűlőre? – 5 tanács, amely segíthet elkerülni a párkapcsolati vitákat
1. Ismerjétek meg egymás pénzhez fűződő viszonyátMár a kapcsolat elején érdemes beszélgetni az anyagiakról, hogy megismerjétek a másik értékrendjét, pénzügyi kultúráját és attitűdjét. Itt nem olyan zavarba hozó kérdésekről van szó, mint hogy „Mennyit keresel?” vagy „Mennyire vagy hitelképes?”. Egyszerűen csak a partner pénzhez való viszonyának megismeréséről, hogy mire áldoz szívesen, milyen hosszú- és rövidtávú pénzügyi tervei vannak, milyen anyagi színvonalon szeretne élni. Ha nagyon eltérő a véleményetek ezzel kapcsolatban, akkor sem érdemes szőnyeg alá söpörni a témát, mert ezek a különbségek egy ponton úgyis felszínre kerülnek majd.
2. Jelöljétek ki a közös célokat
Ha hosszú távú kapcsolat van kialakulóban, netán az összeköltözést vagy az esküvőt tervezitek, akkor fontos, hogy megegyezzetek a közös pénzügyi célokban, hogy együtt tudjatok dolgozni ezek elérésén. Határozzátok meg a céljaitokhoz vezető utat is. Ha például autó- vagy lakásvásárlás van tervben, akkor mennyi idő alatt és hogyan fogjátok tudni megvalósítani. A családalapításhoz szintén fontos egy pénzügyi terv, mert a baba érkezése a kiadások növekedésével, de a bevételek csökkenésével járhat. Ezekhez a beszélgetésekhez elengedhetetlen az őszinteség, hogy ne hitelfelvételkor derüljön ki, ha az egyik félnek nagyobb összegű tartozása van.
3. Állapodjatok meg abban, ki mit fizet
Ha komolyabbra fordul a kapcsolat, érdemes átbeszélni a rendszeresen felmerülő kiadásokat, és azt, hogy ezekből ki mit vállal magára. Összeköltözés esetén elkerülhetetlen a havi kiadások felosztása, hogy mely számlák, díjak fizetéséért ki lesz a felelős.Amennyiben albérletbe költöztök, a bérleti díj megfizetése annak a kötelezettsége, aki aláírja a szerződést. Ha közösen szerződtök, akkor mindketten felelősek vagytok – érdemes ezeket a döntés előtt átgondolni és tisztázni, mert szakítás esetén ez pénzügyi konfliktust okozhat.
4. Közös vagy külön bankszámla?
Házastársként felmerülhet a közös bankszámla nyitása is, ami mellett és ellen is több érv is szól. A közös bankszámla megkönnyíti és átláthatóvá teszi a családi pénzügyeket, egyszerűsíti a havi kiadások fizetését, és egyetlen számla fenntartásának a költsége is alacsonyabb. Ráadásul a közös bankszámla nagyobb bizalmat és összetartást feltételez: egy 2023-as tanulmány szerint a közös kasszán lévő házastársak tovább maradnak együtt, mint azok, akik a pénzüket külön tartották. A külön bankszámlát vezető pároknál ugyanis előfordulhat, hogy az egyik fél a másik tudta nélkül kölcsönt vesz fel, hitelkártya tartozást halmoz fel, esetleg elmarad a hitel vagy a havi számlák fizetésével.Közös kassza esetén viszont fontos figyelni arra is, hogy ha a bankszámla nem mindkettőtök nevén van, csak az egyikőtökén, de a partner hozzáféréssel vagy társkártyával rendelkezik, akkor az nem biztosít számára ugyanolyan jogokat. A számlatulajdonos pedig akár fel is függesztheti a partner hozzáférését. Szintén viták forrása lehet, ha közös a kassza, de az egyikőtöknek jelentősen nagyobb a fizetése, vagy jóval többet költ a másiknál. Ráadásul senki nem szeret teljes pénzügyi kontroll alatt élni, ezért fontos, hogy egy bizonyos pénzügyi autonómiával továbbra is rendelkezzetek.
Megoldást jelenthet, ha megtartjátok a saját bankszámláitokat, és egy közöset is nyittok, amire mindketten havonta befizettek egy bizonyos összeget. De számításba kell venni, hogy három bankszámla fenntartása többletköltséggel járhat.