7 fontos tény a szájhigiéniai kezelésekről
A dentálhigiéniai kezelésekről az interneten sok makacs híresztelés kering. Valóban roncsolhatják a fogakat? Mennyibe kerülnek? Mit várhatok tőlük? Íme a válaszok!
Igen, tudjuk: Dr. Google sokszor félrevezető válaszokat ad. Ha például rákeresünk a szájhigiéniai kezelések kifejezésre, olyan állítások jönnek velünk szembe, mint a: „károsítja a fogakat és a fogínyt”. Mit szólnak ehhez a szakemberek? Karin Vornwagner bécsi fogorvos válasza egyértelmű: „Ha a kezelést egy specialista végzi, akkor annak nem lehet káros hátasa.” Épp ellenkezőleg! A szakértő elárulja, hogy mi mindent kell tudnunk a professzionális szájhigiéniai eljárásokról.
Ausztriában minden fogászati rendelő kínálatában megtalálhatók a professzionális szájhigiéniai szolgáltatások, ahogy a körzeti egészségbiztosítóknál (gyógyászati központjaikban), valamint a magánegyetemeken és az állkapocsortopédiai rendelések szakembereinél is igénybe vehetők. Jó tudni: „Ma már léteznek szájhigiéniára szakosodott szakrendelések is.”
Ezt követően a szakember ultrahanggal, homokfúvással és különböző fogtisztító eszközökkel megtisztítja a fogakat, és eltávolítja róluk a fogkövet. Nem kell tartanod az ultrahangos kezeléstől: az ultrahangkészülék kíméletesen távolítja el a fogkövet egy vibráló hegyes fémeszköz segítségével. Közben egy vízspray hűti a kezelőeszközt, valamint lemossa a fogakról a leválasztott fogkövet. Az eljárás nagyon hatékony, és egyáltalán nem fájdalmas.
A fogkő eltávolítása után a specialista leöblíti, átpolírozza és fluoriddal kezeli a fogakat. „Megtisztítjuk a fogközöket is, és különböző géleket viszünk fel a fogakra és fogínyre” – mondja Vornwagner. A fluoridos kezelésnek köszönhetően a fogszuvasodást okozó baktériumok száma csökken a szájban. Ezenkívül ez az anyag kitölti a legapróbb barázdákat, valamint szájhigiéniai sztenderdnek számít, hiszen „a polírozópaszta minden esetben tartalmaz fluoridot.”
„Ezenkívül Ausztriában az a szabály, hogy csupán a több évnyi fogorvosi tapasztalattal és speciális végzettséggel rendelkező szakemberek végezhetnek szájhigiéniai kezelést.”
7 kérdés & válasz a szájhigiéniai kezelésekről
1. Mi a kezelés célja, és kihez forduljak, ha szeretném elvégeztetni?
Vornwagner: „A szájhigiéniai kezelések célja a fogakra rakódott filmszerű lepedék eltávolítása.” Ugyanis a szájban olyan kórokozók tapadhatnak meg, amik kárt tehetnek a fogínyben és a fogakban.Ausztriában minden fogászati rendelő kínálatában megtalálhatók a professzionális szájhigiéniai szolgáltatások, ahogy a körzeti egészségbiztosítóknál (gyógyászati központjaikban), valamint a magánegyetemeken és az állkapocsortopédiai rendelések szakembereinél is igénybe vehetők. Jó tudni: „Ma már léteznek szájhigiéniára szakosodott szakrendelések is.”
2. Mi történik egy professzionális szájhigiéniai kezelésen?
A tulajdonképpeni kezelés előtt a szakember először ellenőrzi a fogak állapotát. A specialista megnézi, hogy hogy helyezkednek el a fogak a fogágyban, és mennyi plakk található rajtuk. „Minden egyes fogat megfestünk, ami által láthatóvá válik a felszínükre rakódott lepedék” – magyarázza a fogorvosnő.Ezt követően a szakember ultrahanggal, homokfúvással és különböző fogtisztító eszközökkel megtisztítja a fogakat, és eltávolítja róluk a fogkövet. Nem kell tartanod az ultrahangos kezeléstől: az ultrahangkészülék kíméletesen távolítja el a fogkövet egy vibráló hegyes fémeszköz segítségével. Közben egy vízspray hűti a kezelőeszközt, valamint lemossa a fogakról a leválasztott fogkövet. Az eljárás nagyon hatékony, és egyáltalán nem fájdalmas.
A fogkő eltávolítása után a specialista leöblíti, átpolírozza és fluoriddal kezeli a fogakat. „Megtisztítjuk a fogközöket is, és különböző géleket viszünk fel a fogakra és fogínyre” – mondja Vornwagner. A fluoridos kezelésnek köszönhetően a fogszuvasodást okozó baktériumok száma csökken a szájban. Ezenkívül ez az anyag kitölti a legapróbb barázdákat, valamint szájhigiéniai sztenderdnek számít, hiszen „a polírozópaszta minden esetben tartalmaz fluoridot.”
3. Árthat a fogaknak a szájhigiéniai kezelés?
„Ha a kezelést professzionálisan és a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően végzik, akkor semmilyen kárt nem okozhat a fogakban – akkor sem, ha nagyon gyakran elvégeztetjük” – mondja a fogorvosnő. A szakértő ugyanis minden kezelés előtt megnézi a fogakat, és csak az indokolt műveleteket végzi el. Vornwagner szerint sokszor csak egy polírozásra van szükség.„Ezenkívül Ausztriában az a szabály, hogy csupán a több évnyi fogorvosi tapasztalattal és speciális végzettséggel rendelkező szakemberek végezhetnek szájhigiéniai kezelést.”
4. Fájdalmas a kezelés?
A professzionális szájhigiéniai kezelés az esetek többségében nem jár fájdalommal. „Egy képzett szakember kezei között akár még kellemesen el is lazulhatunk.”A száj nagyra nyitása miatt azonban állkapocs-, vagy fej- és tarkófájdalom jelentkezhet a kezelés után. „Ezért mi a hosszadalmas polírozást egy speciális kényelmi eszközzel tesszük kellemesebbé a páciens számára: egy kicsi műanyagcső van ebben segítségünkre, aminek a széles végét az ajkakra helyezzük, a keskeny végén pedig egy ék található, amire a páciens ráharaphat. Ez tehermentesíti és ellazítja az ajkakat, valamint az állkapocsízületeket.”
5. Mennyibe kerül a kezelés, és mennyit vállal át a költségekből az egészségbiztosító?
A kezelés ára attól függ, hogy mi mindent tartalmaz: a polírozás önmagában kb. 85 euróba kerül. Ha többféle beavatkozásra is sor kerül, akkor annak megfelelően az ár is magasabb lesz. „Tehát a kezelés összetettségétől függően 85 és 180 euró közötti végösszegre lehet számítani” – mondja Vornwagner.A biztosító sajnos csak a fogkőeltávolítást fizeti. „A polírozás és a fluoridos kezelés már nem számít egészségbiztosító által finanszírozott szolgáltatásnak.”
6. Milyen gyakran ajánlott elvégeztetni a dentálhigiéniai kezelést?
Egy átlagos fogstátusszal rendelkező páciensnek évente kétszer ajánlott e célból felkeresnie egy dentálhigiénikus szakembert.De akinek gyakran van gondja a fogaival, dohányzik, hajlamos a fogkövesedésre, vagy szájszárazsággal küzd, annak gyakrabban tanácsos elvégeztetnie a kezelést „Nekik kiindulási állapottól, tehát a fogak és a fogíny státuszától függően 3-4 havonta ajánljuk a professzionális fogtisztítást és ápolást.”
7. Mit tehetünk a fogaink egészségéért?
Otthon különösen fontos a rendszeres fogselyemhasználat, hogy ne telepedhessenek meg a baktériumok a fogközökben. „A szájöblítés jó közérzetet biztosít. A szájvizeket szükség szerint napi egy-két alkalommal is használhatjuk.”A fogorvosod segíthet a megfelelő fogkrém kiválasztásában. „Ha megvizsgálja a fogaidat, akkor ő pontosan fogja tudni, hogy milyen összetevőket tartalmazó fogkrémre lenne szüksége a fogaidnak és a fogínyednek.”