Active Beauty
A Föld napja 2025: 6 tipp, hogyan térhetünk át megújuló energiára
olvasási idő: min
Zöld forrásból

A Föld napja 2025: 6 tipp, hogyan térhetünk át megújuló energiára

2025-ben A Föld napjának a jelmondata az „Our Power, Our Planet” („A mi energiánk, a mi bolygónk” – szerk.). Ebből is látszik: a megmozdulás idén a megújuló energiára összpontosít. Egyre fontosabb, hogy minél többen, az élet minél több területén támaszkodjunk a zöld erőforrásokra. Hat tippünknek hála most kiderül, hogy mit tehetünk ennek érdekében a hétköznapokban.

A Föld napja 2025 a megújuló energia jegyében

2025. április 22-én tartjuk immáron 55. alkalommal ünnepeljük A Föld napját. A mozgalom 1970-ben indult el, felhívva a figyelmet a bolygó egészségére. A várakozások szerint idén mér 192 ország és több mint 1 milliárd ember csatlakozik majd be az eseményekbe világszerte. Az esemény jelmondata idén az „Our Power, Our Planet”, amely jelzi: ezúttal a megújuló energián van a hangsúly.


Mit jelent az, hogy áttérünk megújuló energiára?

Ez annyit tesz, hogy a fosszilis erőforrások és az atomenergia helyett a zöld forrásokat helyezzük előtérbe. Az olyan véges és környezetszennyező tüzelőanyagokat, mint a kőolaj, a földgáz, a szén, továbbá az atomenergia, minden kockázatukkal és a hosszú távú, még megoldatlan kihívásokal együtt fenntartható alternatívákkal váltjuk fel. Utóbbiak közé soroljuk a szél-, a nap-, a víz-, a biomassza- és a geotermikus energiát.

A megújuló energiákra történő átállás célja, hogy fenntarthatóbbá váljon az energiaellátás, és csökkentsük a nem megújuló nyersanyagoktól való függőséget. Ez egyben mérsékli a környezetre és az éghajlatra gyakorolt ​​hatást is.

Az átállás önmagában azonban nem elegendő. Emellett ugyanolyan fontos, hogy takarékoskodjunk az energiával, azt hatékonyabban raktározzuk és használjuk azt.


A Föld napja 2025: 6 tipp a tudatos energiahasználathoz

Számos módja van annak, hogyan becsatlakozz A Föld napjába. Az earthday.org oldalról megtudhatod például, milyen események zajlanak a közeledben. Persze sokkal nagyobb hatással vannak azok a dolgok, amiket minden egyes nap tehetsz a bolygónkért. Következzen hat remek tipp:


1. Használjunk kevesebb meleg vizet

Ez egy komoly, ám gyakran alábecsült lépés, amivel csökkenteni tudod az energiafogyasztásodat, ezáltal hozzájárulva az átálláshoz. A hétköznapokban gyakran használunk meleg vizet – például zuhanyzás, mosogatás vagy mosás során. Egy ember egy nap alatt átlagosan közel 40 liter felmelegített ivóvizet használ el. A fűtési igénytől és a háztartásban élők számától függően a meleg víz előállítása a teljes energiaszükséglet mintegy 10-20%-át teszi ki.

Sokkal hatékonyabb, ha egy fürdő helyett inkább gyorsan lezuhanyozol. Ha emellett víztakarékos zuhanyfejet is használsz, akkor még a kényelemről sem kell lemondanod. Minden tízperces zuhanyozás, amihez energiatakarékos zuhanyfejet használunk, egyharmadát takarítja meg annak az energiának, amivel megtölthetünk egy 120 literes kádat.

A mosogató- és a mosógép használata során is tudunk melegvizet és energiát spórolni. A 60 Celsius-fokos mosás során felhasznált energia átlagosan három adag 30 Celsius-fokos mosásra elegendő.

Tipp: a boltok polcain keresd azokat a termékeket, amelyek már alacsony (akár már 20°C) hőfokon is hatásosak:


2. Használjuk tudatosabban az elektromos berendezéseinket

Számos energiatakarékos tipp létezik elektromos készülékekhez. Ilyen például, hogy a frissen mosott ruhákat inkább teregessük ki a szabadban, ha szép az idő, így nem kell a szárítógépet használnunk. Ezen kívül ha nem állítod túl hidegre a hűtőszekrényt (az 5-7 Celsius-fok teljesen elegendő), vagy főzés során mindig használsz fedőt, azzal is sokat spórolhatsz. Rendkívül fontos, de gyakran alábecsült az az energia, amit a standby módban pazarolunk el. Szintén nagyon megéri a hagyományos izzókat és halogénlámpákat LED-izzókra cserélni: 80 százalék kevesebb energiával ugyanazt a fényerőt biztosítják.

Olvass még több tippet arról, hogyan tudsz otthon több áramot spórolni. Ebben a cikkben pedig számos inspiráló ötletet találsz, melyeknek köszönhetően légkondicionáló nélkül is le tudod hűteni az otthonodat.

3. Csökkentsük a „szürke energia” használatát

Már biztosan hallottál a „szürke energia” kifejezésről. Ez az olyan szolgáltatásokhoz és termékekhez kapcsolódik, melyeket fogyasztunk és használunk – benne rejlik a gyártásukban, a szállításukban, a raktározásukban, az eladásukban és a megsemmisítésükben. Mivel nem a használat során égetjük el, a „szürke energiáról” gyakran teljesen megfeledkezünk.

Íme néhány példa a „szürke energiára”. Egy okostelefonban átlagosan 42 kWh (kilowattóra) „szürke energia” van. Egy 100 százalékban pamutból készült pólóban 20 kWh. Egy kilogramm csokoládéban pedig 2,5 kWh. Összehasonlításképpen: egy kerékpárral tíz órán át kell tekerned egy generátorra kötve ahhoz, hogy 1 kWh energiát állíts elő.

A „szürke energiát” nem tudod teljes mértékben elkerülni, de az áttérés jegyében jelentősen csökkentheted. Például azáltal, hogy olyan hosszú élettartamú termékeket vásárolsz, melyeket lehet javítani, továbbá fenntartható anyagokból készülnek. A gyártás és a megsemmisítés során ezekhez kevesebb energiára van szükség. Ezen felül ajánlott a regionális és szezonális termékeket előnyben részesíteni, különösen az élelmiszerek esetén. Az újrahasznosított anyagok és second hand termékek szintén kevesebb „szürke energiával” járnak. A különböző sharing modellek és a ritkán használt szerszámok, sportfelszerelések vagy más eszközök kölcsönzése szintén rengeteget segít a „szürke energia” mérséklésében.

4. Légtelenítsük a radiátort, és fűtsünk okosan

A háztartások átlagosan a teljes energiafogyasztásuk több mint kétharmadát fűtésre költik. Ebből már jól látszik, hogy mennyire fontos a hatékony és környezetkímélő fűtés. Aki nem a saját tulajdonában él, annak nincs módja a meglévő fűtési rendszer cseréjére. Egyszerű intézkedésekkel azonban ők is tehetnek azért, hogy a lehető leghatékonyabban és fenntarthatóbban fűtsenek.

Ezért is annyira fontos, hogy mindig légtelenítsd a radiátorokat. Ennek során eltávolítod a fűtőtestből a légbuborékokat, melyek akadályozzák a hőátvitelt.

Szintén elengedhetetlen, hogy minden egyes szobát tudatosan melegíts fel. A szobahőmérséklet 1 Celsius-fokkal történő csökkentése 6 százalék körüli energiamegtakarításnak felel meg! A nappaliban teljesen elegendő a 20-22 Celsius-fok, míg a ritkán használt helyiségekben, illetve a hálószobában a 16-18 Celsius-fok is megfelelő. Arra azonban figyelned kell, hogy 15 Celsius-fok alá sose menjen a hőmérséklet a lakásban, mert akkor kihűlhetnek a falak, ami növeli penészgombák megjelenésének esélyét.


5. Cseréljük le túl sokat fogyasztó gépeinket

A régebbi készülékek gyakran sokkal több energiát és áramot fogyasztanak. Épp ezért remek döntés lehet ezek cseréje modernebb gépekre. Azonban ezt mindig alaposan át kell gondolnod, ugyanis nem minden esetben ez a megfelelő döntés, hiszen az új hűtőszekrények, villanytűzhelyek, mikrosütők és mosógépek gyártása is rengeteg energiát fogyaszt. Tehát mindig érdemes alaposan megfontolnod, hogy mivel jársz jobban te, illetve a bolygó.


6. Fektessünk be a megújuló energiába

A megújuló energiára történő átállás hallatán sokan rögtön a napelemekre és a hőszivattyúkra gondolnak. Manapság azonban már az erkélyre is kaphatók kisebb erőművek, amelyek esetén a befektetés pár éven belül megtérül.

A pénzedet továbbá fenntartható, megújuló energiába is fektetheted. A független értékelési platform, a cleanvest.org magánbefektetők számára biztosít lehetőséget különböző részvényalapok szűrésére, így például megtudhatod, hogy melyek azok a pénzügyi termékek, amiknek nincs közük atomenergiához, szénhez, olajhoz és gázhoz.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.