A humor segíti a stresszcsökkentést

A nevetés boldoggá tesz, ezt a modern kutatásokból tudjuk. Ennek magyarázata, hogy a nevetés megállítja az olyan stresszhormonok termelését, mint például a kortizol. Ezzel egyidőben a testünk több boldogsághormont, azaz szerotonint szabadít fel. Némi humor és optimizmus tehát nem csupán a lélek, a test szempontjából is rendkívül jó. És az egészben a legjobb: a humor ténylegesen tanulható.

A humor tanulható

Szakértőink olyan lehetőségeket mutatnak be, melyekkel egyszerűen edzheted a humoros oldaladat. Ez leginkább a felnőttekre van jótékony hatással, hiszen a gyerekekkel ellentétben nem csupán lényegesen ritkábban nevetünk, de úgy tűnik, hogy az egész társadalom kezd megfeledkezni arról, hogyan legyünk teljes egészében boldogok. 70 évvel ezelőtt a felnőttek még 18 percet nevettek egy nap, manapság ez már csak átlagosan 6 perc.

Hat gyakorlat a humor megtanulására

1. Fedezd fel a saját humorérzékedet

Ahhoz, hogy felébreszd a humorérzékedet, a pszichterapeuta és szerző, Dr. Wolfgang Krüger a következő egyszerű gyakorlatot javasolja: szépen lassan próbálj meg rájönni, hogy Te mit tartasz viccesnek, például úgy, hogy gyerekként bohóckodsz. Ha időről időre gátlások nélkül képes vagy bolondozni, például nyújtogatni a nyelved a tükörképednek, egy lábon ugrálni, vagy bukfencezni a parkban, akkor sokkal kisebb annak a veszélye, hogy mindent túl komolyan vegyél. Ha pedig valami kis balszerencse ér, akkor inkább nevess, mint sírj.

2. Ne szégyelld magad

Egy másik író és humor-coach, Jumi Vogler is azt tanácsolja, hogy nem kell mindig szégyellned magad. Ennek gyakorlását kezdd a tükör előtt például egy bohóc orral, és mosolyogj magadra. Tudj meg többet erről a „Hízelegj a tükörképednek!” című cikkünkből. Vagy írj egy listát azokról a dolgokról, amiket nem szeretsz magadon, majd ezt követően kezdj táncolni, és mondogasd a korábban összegyűjtött dolgokat: „Túl kicsi vagyok, csacsacsa, túl telt vagyok, csacsacsa, aranyos vagyok, csacsacsa!”.

3. Vezess humornaplót

A szerző, Jumi Vogler trükkje: egy humornapló. Jegyezz le minden furcsa és vicces szituációt, amivel a hétköznapok során találkozol. Egy idő után rengeteg történeted lesz, amiket egy beszélgetés során elmesélhetsz. Ezáltal még a kellemetlen helyzetek is segíthetnek a humorod fejlesztésében. Ehhez próbálj meg más szemszögéből tekinteni a történtekre, és így kideríteni, hogy mi is annyira vicces az egészben.

Szerkesztőség tippje: a naplóíráshoz több tippet találsz a „Journaling: 6 naplóírási technika” című cikkben.