Active Beauty
A Kneipp-kúra áldásos hatásai
Szöveg:
olvasási idő: min
A víz gyógyító ereje

A Kneipp-kúra áldásos hatásai


A vízdoktor

Sebastian Kneipp 1821-ben egy takács fiaként született a bajorországi Stephansriedben. Már fiatal korában keményen kellett dolgoznia, hogy a családja megélhetését segítse. A hatalmas tudásszomjjal rendelkező fiú még a húszas éveiben elkapta a tuberkulózist, amely akkoriban gyakran végzetes volt. Ennek ellenére sikerrel folytatta tanulmányait, filozófiát és teológiát hallgatott, de betegsége egyre nagyobb problémát jelentett számára. Majd kezébe került egy könyv a friss víz gyógyító erejéről, és ennek hatására elkezdett merülőfürdőket venni a hideg Dunában.

Ahogy egészségi állapota javult, ő egyre jobban elmélyült a természetes gyógyítás tanaiban. Az időközben pappá szentelt férfi nemcsak magát kezelte ki a tuberkulózisból, de egyre szélesebb körben alkalmazta gyógyító módszereit. A „vízdoktor” hamarosan szegényeket, gazdagokat, szolgálókat, parasztokat, hercegeket és egyházi vezetőket gyógyított, az általa kidolgozott öt pil­lé­ren nyug­vó Kneipp-terápia pedig nemzetközi hírnévre tett szert.


Az 5 alappillér

Sebastian Kneipp gyógykúrája kezdetben csak a vízi terápiára korlátozódott, később azonban kiegészítette táplálkozási- és életmódtanácsokkal is. A Kneipp-filozófia alapját a természet gyógyító ereje adja, amellyel a test, a lélek és a szellem harmóniája teremthető meg. Legfontosabb tézise, hogy a természet mindent megad nekünk, ami az egészségünk megőrzéséhez szükséges.

A Kneipp-kúra 5 fő eleme: vízterápia (víz használata a betegségek kezelésére), fitoterápia (gyógynövények alkalmazása), mozgásterápia (rendszeresen végzett testmozgás), egészséges táplálkozás (leginkább növényi alapú étkezés, korlátozott mennyiségű hússal), a lelki egyensúly megteremtése (például relaxációval, meditációval).

A hidroterápia

Miután Kneipp a dunai merülőfürdőkkel kigyógyította magát a tuberkulózisból, felismerte a váltott hőmérsékletű víz keringésre, immunrendszerre, idegrendszerre és hormonrendszerre gyakorolt jótékony hatását. Ezen nyugszik a Kneipp-féle hidroterápia.

A kezelés részei: a gőzölés, amely gyógyítja a tüdőt, tisztítja a légutakat és méregtelenít. Az erős vízsugárral történő zuhanyzás (vagy a hideg-meleg vizes váltózuhany); a különböző hideg és meleg borogatások; a lepaskolás (hideg vízbe mártott törölközővel); a ledörzsölés (benedvesített törölközővel, a vérkeringés javítására); a hideg vizes kar- és lábfürdő, valamint a mezítlábas víztaposás (ide tartoznak a kavicsos Kneipp-ösvények is, ahol a vizes és száraz zónák váltják egymást). A hidroterápia során a vízhez gyakran adnak hozzá gyógynövényeket vagy különféle ásványi anyagokat tartalmazó fürdősókat a hatás fokozása érdekében.

A vízterápia tüdőbetegségek, ízületi problémák, szív- és érrendszeri megbetegedések, idegrendszeri- és anyagcsere-betegségek esetén is hasznos lehet, valamint a gyulladásokat is hatékonyan csökkentheti. Rendszeres mozgással, egészséges táplálkozással kombinálva pedig még inkább hozzájárul egészségünk megőrzéséhez, és harmonikusabbá, kiegyensúlyozottabbá teheti az életünket.

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.