Active Beauty
A legnépszerűbb alternatív étrendek
Szöveg: Lontai Ildikó
olvasási idő: min
Táplálkozás

A legnépszerűbb alternatív étrendek

Az alternatív étrendek nem időszakos fogyókúrák vagy divatos diéták, hanem hosszútávon, akár éveken, évtizedeken keresztül fenntartott, a hagyományostól eltérő táplálkozási módok, melyeket különböző indíttatásból választhatunk. Sokan egészségügyi okból, ételallergiák és intoleranciák miatt döntenek egy új életmód mellett, mások a súlyvesztésre törekednek, de olyanok is vannak, akik a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot helyezik előtérbe, vagy egyéb ideológiát követnek.

A legtöbb alternatív étrend valamilyen pozitív életmódbeli változást ígér, ám mielőtt a korábbitól teljesen eltérő táplálkozási módot kezdesz követni, jó, ha részletesen tájékozódsz, és felkészülsz a változásra – fizikailag és mentálisan egyaránt –, hiszen biztosan lesznek buktatók az úton.

3 tanács mielőtt belevágsz


1. Mérd fel az általános egészségi állapotodat: érdemes laborvizsgálatot és szükség esetén ételallergia vizsgálatot is végeztetni. Fontos, hogy ne akkor kezdj például vegán diétába, ha éppen vashiányos vérszegénységgel küzdesz. Szükség esetén kérd ki egy szakorvos vagy dietetikus véleményét.

2. Minden alternatív étrendet lehet jól és helytelenül is csinálni: figyelj az étkezések változatosságára, kerüld az egyoldalú táplálkozást. Érdemes az első hetekben mintaétrendet követni, és előre eltervezni, hogy mikor mit fogsz enni. Ne sanyargasd magad, mert nem tartható hosszú távon egy olyan étrend, amely éhezéssel jár.

3. Valószínűleg nem fogsz tudni egyik napról a másikra lemondani a kedvenc ízeidről, ezért keress alternatívákat, és olyan kompromisszumos megoldásokat, amelyeket a diétád enged. Szerezz be szakácskönyveket, csatlakozz olyan csoportokhoz a közösségi médiában, ahonnan bevált recepteket, hasznos tanácsokat és motivációt kaphatsz.

Népszerű étrendek


Vegetáriánus és vegán étrend


A vegetáriánus táplálkozásnak több irányzata van. A szemi-vegetáriánusok jellemzően csak a vörös húsokat mellőzik étrendjükből. A lakto-vegetáriánusok nem esznek semmilyen húst, halat és tojást, ugyanakkor tejet és tejtermékeket fogyasztanak. Az ovo-vegetáriánusok a tejtermékeket és a húst egyaránt elutasítják, tojásos ételeket azonban esznek. Az ovo-lakto vegetáriánusok tojást és tejterméket is fogyasztanak. A legszigorúbb életmódot a vegánok folytatják, ők mindenféle állati eredetű élelmiszer fogyasztását elutasítják, ételeik csak növényi alapanyagokból készülhetnek.

Buktatói: Gyakran előfordul túlzott szénhidrátbevitel, és kialakulhat hiányos táplálkozás. Fontos figyelni a vitaminok és ásványi anyagok pótlására (különösen a kalcium, a vas, a B6-, a B12- és a D-vitamin készletek utántöltésére.) A fehérje komplettálás pedig elengedhetetlen a növényi alapú étrendek esetén.

Gluténmentes étrend


Bár sokan követik ezt az étrendet, alapvetően gluténérzékenység vagy autoimmun betegség esetén javasolt. A glutén megtalálható a búzában, a rozsbán, az árpában, a bulgurban és a zabban, de számos előre elkészített, gyorsfagyasztott étel is tartalmazza. Mit ehetsz helyette? Rizst, kölest, hajdinát, kukoricát, quinoát. A tojás, a húsok, a zöldségek és gyümölcsök, illetve a tejtermékek többsége is fogyasztható gluténmentes étrendben.

Buktatói: Túlzott húsfogyasztás és magas fehérjebevitel, illetve túl sok készen kapható gluténmentes étel fogyasztása, amelyek a tartósítószerek és adalékanyagok miatt nem egészségesek.

Ketogén étrend


Az alacsony szénhidráttartalmú, magas zsír- és fehérjebevitellel járó ketogén étrend igen népszerű napjainkban. Sokan fogyókúrás céllal térnek át erre a táplálkozásra, és valóban gyors és látványos eredményt biztosít. A lényege a szénhidrátbevitel drasztikus lecsökkentése, a gabonafélék, kenyerek, péktermékek, sütemények, valamint a cukrok és a méz mellőzése.

Buktatói: A ketogén étrendben fontos szerepet kap a szénhidrátszegény zöldség- és gyümölcsfogyasztás, sokan azonban inkább húst esznek hússal. A rostszegény táplálkozás székelési problémákat okozhat, valamint a túlzott kalória- és fehérjebevitel is bajokhoz vezethet. Felléphet gyengeség, levertség és koncentrációs zavar is. Hosszú távon a ketogén táplálkozás csak jól felépített étrenddel tartható.


Húshelyettesítő vegán élelmiszerek a dm üzletek polcain:

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.