Active Beauty
A refuse-tól a recycle-ig: 6 „re”-ötlet
Szöveg:
olvasási idő: min
A kevesebb több

A refuse-tól a recycle-ig: 6 „re”-ötlet

Szívesen megjavítanád a régi turmixot és a biciklit? Érkezik a segítség! Eláruljuk, hogy lehet 6 „re”-ötlettel jobbá tenni a világot.

6 fogalom a fenntarthatóbb életért

A következő hat fenntarthatósághoz és az erőforrásokkal való takarékos gazdálkodáshoz kapcsolódó fogalom olyan ötleteket ad nekünk, amikkel mi is kicsit jobbá tehetjük a világot.

1. Refuse – Mondj nemet!

A legjobb hulladék az, amelyik nem is keletkezik. Mindig gondoljuk végig, hogy mit fogadunk el, vásárlunk meg, és viszünk haza magunkkal. Aki az otthonára úgy tekint, mint egy szent helyre, ahol csak kevés, egészen különleges és elsősorban környezetbarát dolognak van helye, az könnyen nemet tud mondani a reklámajándékokra, és nem vásárol meg valamit csak azért, mert jó áron adták. És amire nem lesz kereslet, azt idővel már nem is fogják gyártani.

2. Reduce- Minimalizálj!

„Elég” – így hangzik a varázsszó. Ez a „még több” ellentéte, mely szellemiségben közülünk sokan felnőttek. Ha megértjük, hogy hosszútávon nem tesz jót az állandó gyarapodás és a felhalmozás, mert tönkreteszi a világot, akkor minden vásárlás előtt mérlegelni fogunk. És olyankor rájöhetünk, hogy erre vagy arra valójában nincs is szükségünk, valamint kölcsönkérhetünk, vagy akár használtan is vásárolhatunk dolgokat. Egy idő után pedig arra is rádöbbenhetünk, hogy szeretjük azt az érzést, hogy több helyünk és kevesebb holmink van.

3. Reuse – Használd újra!

A többször használatható csomagolásokat – például az utántölthető flakonokat – kiöblíthetjük és újratölthetjük– ezzel nyersanyagot spórolunk meg. Ám ezenkívül még számos lehetőség van a tárgyak újra használhatóvá tételére. Sok olyan dolgot találhatunk a háztartásunkban, ami már használhatatlanná vált, viszont némi kreativitással új tárgyat varázsolhatunk belőle. Régi, lyukas törölköző? Varrhatunk belőle például kapucnis fürdőlepedőt a kisbabánknak (károsanyagmentes, hiszen sokszor mosott), a szép, üres konzervdobozok pedig vidám lámpabúrákká avanzsálhatnak. Megannyi ingyenes ötletet találunk a témában az interneten.

4. Repair – Javítsd meg!

Na igen, olyan szívesen megjavítanád a régi turmixot, iPad-et, biciklit, ha meg tudnád… Akkor tedd meg a szükséges lépéseket: járj el repair cafékba, keress a környezetedben ügyes embereket (Leonhard nagybácsi?), akiktől elleshetsz néhány fogást, vagy kérd meg az egyik ezermester ismerősödet a telefonod kijelzőjének cseréjére egy finom ebédért cserébe. Ugyancsak nagyon hasznos: olyan dolgokat vásárolj, amik jól javíthatók.

5. Recycle – Újrahasznosítás

Zseniális dolog a régi műanyagcsomagolást beolvasztani és újat készíteni belőle, viszont műanyagszemetünk csupán kis része alkalmas erre. A dm üzleteiben az új technológiáknak köszönhetően különböző okosan újrahasznosítható csomagolásokkal találkozhatunk. Ám ezekhez a folyamatokhoz is energiára van szükség. Mindenesetre: a környezetvédelmi hivatal szerint évente Ausztriában 100.000 tonna hulladékot sikerül újrahasznosítani.

6. Rethink – Gondold át!

Ha egy ideje foglalkozol már ezzel a témával, akkor teljesen automatikussá válik, hogy környezettudatosan cselekszel, és más szemmel szemléled a szép, színes konzumvilágot – hiszen minden, amit előállítanak, később hulladékká válik. Egy jó ötlet: a születésnapodra új tárgyak helyett inkább élményt kérj a szeretteidtől.
x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.