A Wim Hof módszer: 6 tudnivaló a hidegterápiáról
Shawn Mendes, Gwyneth Paltrow, Chris Hemsworth… Sok prominens személyiség esküszik a jeges vízben való fürdésre és a Wim Hof módszerre. Egy Kneipp-szakértő tippeket ad a jeges élményhez.
Extrém étrend vagy extrém sport – a szélsőségek valójában sohasem tesznek jót az egészségünknek. A Wim Hof módszer, vagyis a jeges vízben való fürdés mégis kivételnek tűnik. A metódussal állítólag erősíthető az immunrendszer, és felfrissíthető a fáradt test.
Mindegy, hogy egy nyugodt, hideg vizű tóban vagy egy jeges patakban mártózunk meg, vagy egyszerűen csak veszünk egy hideg zuhanyt: a hideg vízzel való érintkezés összes formája hatást gyakorol a testünkre és a szellemünkre. A hidegterápiára egyre többen esküsznek, és ez nem utolsósorban Wim Hof, a “Jégember” néven ismert holland extrém sportolónak köszönhető, aki egyszer rövidnadrágban mászik fel a Mount Everestre, máskor pedig a sarkkörtől északra fut maratonokat, és aki olykor majdnem két órán keresztül nyakig áll a jeges vízben. Az extrém sportoló sikereit az általa kifejlesztett Wim Hof módszernek tulajdonítja. Renate Webersberger Kneipp-terápiával foglalkozó orvost, valamint az Osztrák Kneipp Szövetség elnökasszonyát kértük, hogy mondja el a véleményét a metódusról.
6 tudnivaló a Wim Hof módszerről
1. Mi a Wim Hof módszer lényege?
A Wim Hof módszer három fő részből áll: légzéstechnika, hidegterápia és elköteleződés. A módszer célja az egészségi állapot és az életminőség javítása. Egy kutatás rámutatott, hogy a hideg zuhany valószínűleg hatalmas mennyiségű elektromos impulzust továbbít a perifériás idegvégződésekből az agyba. Ennek pedig antidepresszív és jelentős fájdalomcsillapító hatása van az idegrendszerünkre. Ezenkívül immunrendszer-erősítő, mentális erőt növelő és közérzetjavító hatást is tulajdonítanak a terápiának. Ehhez nem muszáj rögtön nyakig merülnünk a jéghideg tóba, egy hideg zuhany is ugyanolyan hatásos lehet. Wim Hof azt állítja, hogy minden napját egy három perces hideg zuhannyal indítja.
2. Wim Hof módszer: milyen hatásai vannak a hideg vízben való fürdésnek?
Testünk megpróbálja állandó szinten tartani a belső hőmérsékletét. A hideg ingerek megzavarják ezt az egyensúlyt. A szervezetünk erre a véráramlás gyorsításával reagál, ami által a hidegnek kitett terület gyorsan újra felmelegszik. A hidegterápia rendszeres alkalmazása edzi ezt a reakciót. Ha kitartóan gyakoroljuk, idővel a testünket már nem fogja sokkolni a hideg, megtanulja flottul feldolgozni az ingert, így egyre kevésbé leszünk érzékenyek rá. Ez a szabályozó edzés pozitív hatással van a testre. “Erősíti az immunrendszert, segít csökkenteni a stresszt, edzi a keringési rendszert” – emeli ki az orvos. Ezenkívül a hideg vízzel való érintkezés során gyulladáscsökkentő anyagok is termelődnek. Ráadásul a hideg vizes terápia a fogyásban, valamint a hormonális egyensúly fenntartásában is segíthet, és az alvásminőséget is javíthatja.
Egy hideg reggeli zuhany felfrissít és motiválttá tesz, mivel rengeteg endorfin és boldogsághormon termelődik általa, és jó érzéssel tölt el minket a tudat, hogy már kora reggel tettünk valamit az egészségünkért. Ezzel szemben az esti hideg fürdő inkább az ellazulásban segít. És vajon milyen gyakran kellene a hideg vizet végigengednünk a testünkön ahhoz, hogy érezhetőek legyenek a terápia pozitív hatásai? Nem elég, ha csak egyszer-egyszer veszünk erőt magunkon: legalább heti két alkalom (lehetőleg „pihenőnapokat” beiktatva) szükséges a hatékony „testedzéshez”.
Figyelem: ebben az esetben lehet veszélyes a hideg vízbe merülés:
Az orvosoddal feltétlenül konzultálj arról, hogy az esetedben van-e kontraindikációja a módszer alkalmazásának. Például szív- és érrendszeri problémák és magas vérnyomás esetén semmiképpen sem tanácsos se hideg zuhanyt venni, se jeges vízben fürdeni. Mindenkire érvényes: kíséret nélkül sose próbáld ki a téli fürdést.
3. Hidegterápia megfelelő légzéstechnikával: így alkalmazd a módszert
A légzés. Mindannyian tudjuk, hogy fontos a helyes légzés. A hidegterápia alkalmazásakor pedig különösen az. A Wim Hof módszer egy speciális légzéstechnikán alapul: mélyen és szünet nélkül végezzünk harminc-negyven belégzést és kilégzést. Ezután tartsuk vissza a lélegzetünk egy percig. Eleinte két körön át ismételjük ezt, majd pedig még többször. A légzőgyakorlatok kombinálhatók például néhány jógagyakorlattal is.
A hidegterápia. Ha a légzés már jól megy, akkor jöhet a második felvonás: a hideg. Ha sikerül bemerülnünk a jeges vízbe vagy beállnunk a hideg zuhany alá, akkor fontos, hogy közben végig figyeljünk a légzésünkre, és ne kezdjük el kapkodva venni a levegőt.
4. Hogy szoktassuk hozzá magunkat?
Ne akarj rögtön fejest ugrani a – jeges – vízbe. Wim Hof maga is azt tanácsolja, hogy lassan, fokozatosan szoktassuk magunkat a hideghez a speciális légzéstechnikát alkalmazva. Természetesen különbséget kell tenni hideg zuhany és jeges fürdő között. Ha az utóbbit tervezed kipróbálni, akkor előtte mindenképp konzultálj egy Win Hof szakértővel. „A Kneipp-kúrák keretében kezdetben inkább csak váltófürdőket alkalmazunk, és azt is csak a lábakon és a karokon” – mondja Regina Webersberger.
Plusz tipp: Ha különösen hideg vízben tervezel megmártózni, akkor az annyiból is állhat, hogy csak bemész (ha lehet, húzz egy meleg sapkát a fejedre), majd pedig pár pillanat múlva ki is jössz belőle. Ezt követően jól szárítkozz meg, végy fel egy pár meleg zoknit és kesztyűt, és bújj bele egy bő, pihe-puha pulcsiba és nadrágba. Egy termosz meleg tea vagy egy forró zuhany nagyon jól eshet ilyenkor – a dm.hu webshopján teák és tusfürdők széles választékát találod.
5. Mikor túl sok?
A hideg vizes terápiák nem ajánlottak súlyos keringési rendellenességekkel és magas vérnyomással küzdőknek. “Ha egész nap fázom, miután úsztam a jéghideg vízben, akkor az már sok volt a szervezetemnek” – mondja Webersberger. Ha viszont a testnek sikerül gyorsan újra felmelegedni a normál hőmérsékletére, akkor egy hideg vizes fürdés vagy zuhanyzás után aktívnak és fittnek fogjuk érezni magunkat.
6. Jeges vízzel az egészségért?
Sebastian Kneipp, akit a hideg vizes terápiák atyjának tartanak, szintén legendás téli fürdőző volt. A hidroterapeutaként és természetgyógyászként híressé vált bajor pap heti háromszor mártózott meg a fagyos Dunában tuberkulózisának kezelése céljából. “És sikerült is meggyógyítania önmagát” – mondja Regina Webersberger.
Az egészségre gyakorolt hatások tudományosan bizonyítottak. Egy holland tanulmány szerint azok a tesztalanyok, akik meleg zuhany után legalább 30 másodpercig hideg vizet is engedtek a testükre, 29 százalékkal kevesebb napot voltak táppénzen, mint azok, akik csak meleg vízzel tusoltak le.
Könyvtipp:

A Wim-Hof metódus
Wim Hof
Kiadó: Integral