Ázsiai tészta recept: ez az üvegtésztasaláta a nyár egzotikus slágere
A következőkre lesz szükséged hozzá: üvegtészta, ropogós zöldség, tofu. Ezeket keverd össze egy ízletes öntettel, és már el is készült az ázsiai saláta forró napokra. Mindegy, hogy egy nyári piknikre vagy egy könnyed vacsorára szánod – ez az ázsiai tészta recept mindig jó választás!
Ázsiai tészta recept: üvegtésztasaláta füstölt tofuval és mogyoróval
Hozzávalók 4 adag üvegtésztasalátához
- 300 g üvegtészta
- 150 g füstölt tofu
- 2 paprika, sárga és piros
- 1 vöröshagyma
- 2 ek. édes-savanyú chiliszósz
- 1 tk. apróra vágott gyömbér
- 3 ek. szezámolaj
- 3 ek. világos szójaszósz
- 1 csipet barnacukor
- pár csepp limelé
- 1 ek. felaprított petrezselyem
- 50 g sótlan mogyoró
Így készítheted el az üvegtésztát füstölt tofuval és mogyoróval
1. Üvegtészta elkészítése, tofu és zöldség felaprítása
Az üvegtésztát készítsd el a csomagoláson található útmutató szerint, majd öntsd le róla a főzővizet, és hagyd lecsöpögni. A paprikákat mosd meg, vágd félbe, majd vékony csíkokra. A hagymát hámozd meg, és szeleteld fel.
2. Öntet elkészítése, zöldségek és tészta marinírozása
A chiliszószt keverd össze a gyömbérrel, az olajjal és a szójaszósszal. Ezután ízesítsd a cukorral és a limelével. A lecsöpögtetett tésztát keverd el a hagymaszeletekkel, a tofuval és a paprikával. Ezután öntsd rá az öntetet, majd szórd meg petrezselyemmel és mogyoróval.
Ázsiai konyha: Erre kell figyelned – Philip Yuen a salzburgi „Yuen” étteremből osztja meg velünk a tippjeit
Rizs: Itt van minden lényeges tudnivaló az egyik legfontosabb kultúrnövényről
Míg Európában és Amerikában a rizsnek viszonylag fiatal hagyománya van, addig Ázsiában már évezredek óta termesztik és előszeretettel fogyasztják. A rizs a világ egyik legfontosabb alapélelmiszere, és már többezer fajtája létezik, melyeket két főkategóriába lehet osztani: van hosszú hosszú és rövid szemű rizs. Hosszú szemű rizs: főzés után laza és keményebb, ugyanis a főzés során kevesebb keményítő ázik ki belőle, ezáltal nem ragadnak össze a szemek. Tökéletesen illik currys fogásokhoz (Ilyen például a jázmin vagy basmati rizs a dmBiotól). „Fontos: főzés előtt öntsd a rizst egy tálba, és mosd át hideg vízzel. Ezáltal eltávolítod róla a felesleges keményítőt és az esetleges szennyeződéseket” – magyarázza Philip Yuen.
Rövid szemű rizs: Sokkal magasabb a keményítő tartalma, ezért puhább és ragadósabb. Tökéletes választás sushihoz vagy sticky rice-hoz (Ilyen például a tejrizs vagy a rizottó rizs a dmBiotól).
Ezek az aromák dominálják az ázsiai konyhát
„Döntő fontosságúak a fűszerek, például a koriander, a thai bazsalikom és a gyömbér. Az egyik kedvenc fűszerem a szecsuáni bors, méghozzá borsos citrusjegyei miatt” – mondja Philip Yuen, aki 2017 óta vezeti a salzburgi étteremet.
Főzési technikák – ázsiai módra
A woknak kiemelkedő szerepe van az ázsiai konyhában. A gyors és hirtelen pirításnak köszönhetően frissek és ropogósak maradnak a hozzávalók. „Tippem: a pirított szezámolaj tökéletes választásnak bizonyul a wokban készült ételek ízesítésére és fűszerezésére, azonban hevítésre nem alkalmas. A párolás szintén jellegzetes az ázsiai konyhában: a zöldségektől kezdve a töltött tésztákig mindenhol működik. Már jó ideje Európában is lehet kapni bao bunt, azaz gőzzsemlét, ami vízgőzben készül” – mondja Philip Yuen.
Kulináris-trükk: így varázsolj ázsiai ízvilágot
„A gyömbér, a (fok)hagyma és a szójaszósz hármasa azonnal izgalmasabbá varázsolja az ételeket, továbbá ázsiai jelleget kölcsönöz minden fogásnak” – állítja Philip Yuen.
Philip Yuen (35) 2017 óta vezeti Salzburg legrégebbi kínai éttermét, a Yuent.
A hozzávalókat keresd a dm kínálatában:
- dmBio Bio füstölt tofu, 200 g
- dmBio Bio fehér jázmin rizs, 500 g
- dmBio Bio basmati rizs, fehér, 1000 g
- dmBio Bio arborio rizottó rizs, 500 g