Döntéseket hozni – és kiállni mellettük. Hogy megy ez?
Igen? Nem? Talán? Az alábbi tippek segíthetnek a döntéshozatalban.
Megmagyarázni oké – de már előre?
Alexis Johann, viselkedéstervező megalapozottnak tartja a nők azon törekvését, hogy meg kell indokolni a saját döntéseket. A nők hajlamosak arra, hogy reálisabban tekintsenek a dolgokra. Ennek következtében a lehetséges kockázatokat, amelyek döntési helyzeteket vonnak maguk után, szívesen teszik mások számára átláthatóbbá és kézzelfoghatóvá. „Ezt néha tétovábbnak, kevésbé bátornak és kevésbé határozottnak élik meg “ – mondja Johann. A szakértő tippje: ahelyett, hogy a döntések miatt utólag magyarázkodnánk, jobb, ha előre ismertetjük a gondolatainkat. „Ha az egyik vagy másik lehetőség előnyeit vagy hátrányait ismertetjük mások számára – tehát a lehetséges akadályokat nem egyedül, csendben mérjük fel –, akkor a feltételezett gyengeség a külső szemlélő számára inkább erősségé válik. Meggondoltnak, összeszedettnek, erdeményorientáltnak és párbeszédre képesnek tűnünk.“
A nézőpont megváltoztatása
Johann azt tanácsolja azoknak a nőknek, akik visszariadnak a határozott döntések meghozatalától, hogy egy másik szemszögből vizsgálják meg a dolgokat: „Egy kis túlzott önbizalom vagy bátorság segít, hogy kipróbáljunk új dolgokat.“ Egy egyszerű módszer ennek gyakorlására a nézőpont megváltoztatása. Kérdezzük meg magunktól: hogyan hozná meg ezt a döntést valaki más?
Álljunk ki a saját megérzéseink mellett
Az önészlelés is fontos szerepet játszik: Linda Rachel Sabiers elmélkedései során arra a következtetésre jutott, hogy a nőknek jobban kellene értékelniük a saját véleményüket. Úgy vélekedik, hogy érdemes aktívan dolgozni azon, hogy tartózkodjunk a magyarázkodástól – és inkább arra tanítsuk a társadalmat, hogy a megérzések és a mindennapi tapasztalatok alapján hozott döntések ugyanolyan értékesek lehetnek.
Tanuljunk meg nemet mondani
A nagyobb önbecsülés azt is magával vonhatja, hogy eleve nem terheljük magunkat túl sok döntéshozatallal. Kathleen Vohs pszichológus kísérletei során azt tapasztalta, hogy egy választás meghozatala fárasztó. Egy másik tanulmány szerint a fáradtság viszont megfékezi a kockázatvállalási hajlandóságot. És végül, de nem utolsósorban az sem lenne rossz, ha időről időre eszünkbe jutna, hogy – akárhogyan döntünk – nem tudunk mindenkinek megfelelni. Hogyan is fogalmazta meg velősen az egykori amerikai First Lady, Michelle Obama? „Tedd azt, amit helyesnek gondolsz. Úgyis mindig lesz valaki, aki másképp gondolja.“