Active Beauty
Egészséges otthoni élet: 15 tipp, hogy jól érzed magad életteredben
olvasási idő: min
Egészséges élet

Egészséges otthoni élet: 15 tipp, hogy jól érzed magad életteredben

Az egészség manapság már szinte az élet összes területén fontos szerepet játszik – így az otthoni élet során is. Utóbbihoz számos tényezőt kell figyelembe venni, melyek szobánként változnak. Ahhoz, hogy az összes releváns információt megtaláld az otthoni élettél kapcsolatban, két környezetvédelmi tanácsadóval, egy épületbiológussal és egy mérési technikussal beszélgettünk a témában.

Így főzz, étkezz és legyél együtt a szeretteiddel biztonságosan a konyhában

Megfelelő étkészlet

A tányéroknál, bögréknél és társaiknál a kerámia, az üveg és az agyag bizonyulnak a legjobb választásnak. Az evőeszközöket tekintve pedig a nikkelmentes nemesacél darabok mellett dönts, ezek ugyanis az allergiások számára is tökéletesek. Főzéshez a kerámia evőeszközök a legjobbak – ez ugyanis egy hőálló és könnyen tisztítható természetes anyag. Az edényeket és tepsiket illetően az öntött vasból készültek a legideálisabbak. Tény, hogy nehezek, de karcállók és jól vezetik a hőt.

Hatékony szellőzőrendszer

A hő, a vízgőz, a zsírok, a finompor és az aeroszolok hatására furcsa gőz keletkezik konyhában. „Ezek a részecskék lerakódnak a különböző felületeken, és legrosszabb esetben penész kialakulásához is vezethetnek”, –magyarázza Manuela Lanzinger. Ennek elkerülése érdekében főzés során mindig figyelj az alapos szellőztetésre, vagy kapcsold be a szagelszívót, ami kiszűri a zsíros gőzöket a levegőből. A szűrő cseréjére alapesetben évente egyszer vagy kétszer kell sort kerítened. A cserét megelőzően egy filtert akár nyolcszor is elmoshatsz a mosogatógépben (akár 70 fokon).

Frissítő zöldek

„A növények javítják a levegő páratartalmát, és kiszűrik a levegőből a port” – mondja Manuela Lanzinger biológus. Különösen azok a növények érzik jól magukat a konyhában, melyek jól bírják a nedvesség és a meleg egyvelegét. Ide sorolandók a fűszerek (például: bazsalikom, menta, petrezselyem), az aloe vera és a szukkulensek. Annak érdekében, hogy minél tovább maradjanak szépek és javítsák a levegő minőségét, mindig kövesd az ápolási útmutatójukat.

Higiénikus eszközök

A húst és a halat sose vágd fafelületen, ugyanis azon meg tudnak tapadni a baktériumok és csírák. Inkább használj egy üvegből vagy bio-műanyagból készült vágódeszkát, amit a mosogatógépben is tisztíthatsz. A kenyérnek és a gyümölcsnek a csúszásmentes fa vágódeszkák a legideálisabbak. „Az összes eszközzel kapcsolatban az a legfontosabb, hogy jól és könnyedén tisztítható legyen, hiszen a konyhában zsírral és a legkülönfélébb élelmiszerekkel dolgozok” – magyarázza Lanzinger.

Nyugodt összebújás és kikapcsolódás a nappaliban

Egészséges anyagok

A fából készült bútorok szabályozzák a szoba klímáját, méghozzá a nedvesség felvételével és leadásával. Az egészséges textíliák kapcsán Manuela Lanzinger azt tanácsolja, hogy a párnák, szőnyegek és takarók olyan anyagokból készüljenek melyek nem tartalmaznak oldószereket és más vegyszereket.

Megfelelő világítás

Hogyan lehet a legjobban kiegészíteni a természetes fényt mesterséges fényforrásokkal? „Az optimális világításhoz több fényforrásra van szükség, melyeket szükség szerint fel és le tudsz kapcsolni” – magyarázza a szakértő. „Ezekben próbálj mindig meleg fehér színű izzókat használni, melyek 2.700 és 3.000 Kelvin között mozognak”. Az irodában ellenben semleges fehér fényre van szükség, amelynek színhőmérséklete 3.000 és 5.300 Kelvin között van.

Természetes padlóburkolat

Amint eltérő anyagok érintkeznek egymással vagy elválasztják azokat egymástól, egy elektrosztatikus töltés keletkezik. „Az elektrosztatikus töltés gyakran a műanyagtermékekre vezethető vissza” mondja az épületbiológus és mérési technikus Armin Rebernig. Ennek elkerülése érdekében különösen a szőnyegeknél érdemes arra figyelned, hogy természetes anyagokból készüljenek – remek választás például a pamut, a gyapjú, a szizál és a juta.

Kevesebb elektronikai készülékek

Sok vita folyik arról, hogy az elektroszmog mely fajtái mennyire veszélyesek. Armin Rebernig szerint azonban nem kell tartani az életterünkben helyet kapó eszközöktől: „Az újabb televízió készülékek, tehát a lapos képernyők csekély hatással vannak az elektroszmogra, hiszen alapesetben elegendő távolságot tartunk tőlük”. Általában ezeket az elektronikai eszközöket ajánlott használat után kikapcsolni, pontosabban kihúzni a konnektorból, ugyanis stand-by üzemmódban is termelnek elektroszmogot, továbbá értékes energiát fogyasztanak.

Minden a nyugodt és megnyugtató éjszakai alváshoz

Relax színek

A tompa árnyalatok a kékeszöldtől a szürkén át a fahéj- és földszínekig, valamint a pasztellszínek megnyugtatnak és ellazítanak. A teljesen fehér falak inkább steril hatásúak, ezért ajánlott egy másik színnel vagy színes dekorációkkal kombinálni őket. A szakemberek szerint egyébként ötévente érdemes újrafesteni a falakat.

Kevesebb elektroszmog

Az ágy alatt eltüntetni a kábelrengeteget? Armin Rebernig véleménye szerint ez nem jó ötlet: „A kábelek és készülékek, illetve asztali lámpák jelentősen megnövelik az ágy körüli elektroszmog mennyiségét. Épp ezért érdemes ezeket éjszakára kihúzni a konnektorból. Azonban az ágy körül lévő elektromos szerelvények is okozhatnak elektroszmogot, mivel az aljzatok és kapcsolók elektromos kábeleit gyakran a falak közelében helyezik el. Itt érdemes mérni a biztosítékáramköröket. Az okostelefonokra pedig a következő vonatkozik: éjszakára kapcsolj repülési módra.

Alapos szellőztetés

Felkelés után először engedj be jó sok friss levegőt a szobába. „Fontos, hogy az ágy és az ágynemű napközben jól ki tudjon szellőzni. Ez azt jelenti, hogy ne ágyazz be azonnal” – figyelmeztet Lanzinger, és a következővel egészíti ki mondandóját: „Ha az ágyneműt a napon és a hidegben szellőzteted, az segít kiirtani belőle az atkákat. A plüssállatokat pedig néha tedd be éjszakára a mélyhűtőbe.”

Hőmérsékletszabályozó ágynemű

A hálószobában elengedhetetlen a légáteresztő és olyan természetes anyagokból készült ágynemű, mint a pamut, a len vagy a gyapjú. Az ágynemű vásárlása során ajánlott figyelni a minősítésekre (például GOTS és Responsible Wool Standard), illetve arra, hogy alapanyaga ökológiai gazdaságból és faitrade kereskedésből származzon”. Az ágyneműt tekintve figyelj arra, hogy fel tudja szívni a nedvességet.

Érezd úgy magad a fürdőszobában, mint egy wellness oázisban

Bio minősítésű textíliák

A minősített bio pamutból készült törölközők, fürdőköpenyek és mosható fürdőszobai szőnyegek bőrbarátok és higiénikusak. „Ezeket a textíliákat környezetkímélő mosószerekkel ajánlott mosni, méghozzá öblítő használata nélkül” – hangsúlyozza Manuela Lanzinger. „Az öblítő nem csupán a környezetet károsítja, de még a nedvszívóképességüket is rontja, ugyanis egy vékony réteget képez a textíliákon”.

Sok friss levegő

Annak érdekében, hogy a magas páratartalom ellenére ne keletkezzen penész, rendszeresen és alaposan kell szellőztetned. „A kereszthuzat teljesen kinyitott ablakoknál rendkívül hatékony. Amennyiben a fürdőszobában van egy levegőelvezető ventilátor, akkor azt zuhanyzás után legalább negyed órára ajánlott bekapcsolnod. A zuhanyzó és a csempe szárazra törlésével szintén csökkentheted a penész kialakulásának az esélyét” – mondja a környezetvédelmi tanácsadó. Ha mégis felüti a fejét a penész, alkohollal vagy ecettel távolítsd el.

Természetközeli ápolótermékek

„A fürdőszobában főszerepet kapnak a bőrápoló termékek. Az egészségünk és környezetünk szempontjából a természetes anyagokat tartalmazó készítmények a legideálisabbak. A megbízható védjegyek közé tartozik például az EU-Ecolabel és a Natrue. A hagyományos bőrápoló termékekkel ellentétben ezek nem tartalmaznak szintetikus szín- és illatanyagokat, továbbá tartósítószereket. Amennyiben a testápolás során a műanyag csökkentésére is szeretnél figyelni, akkor szilárd termékeket vásárolj” – mondja a környezetvédelmi tanácsadó. Tipp: a dm számára is fontosak ezek a címkék – és még sok másik!

Mag. Manuela Lanzinger biológus számos oktatási projektet támogat, és Bécsben zöldterületek és kertek szaktanácsadójaként dolgozik.
https://www.umweltberatung.at/wohnen

Rebernig, B. Sc-nek több mint 15 éves tapasztalata van a lakótereket, munkahelyeket és építési területeket érintő káros környezeti hatások mérésében.
https://www.bau-biologie.at/

x
Sajnáljuk, de nem találtunk találatokat a keresésére. Kérjük, próbálkozzon más keresési kifejezésekkel.